Jak radzić sobie z nieodebraną rozmową kwalifikacyjną

Więc jesteście odpowiednio przygotowani na rozmowę telefoniczną, a wasz kontakt nie dzwoni (ani nie podnosi, jeśli mielibyście do nich dzwonić) - co teraz? To frustrująca sytuacja, ale niestety niezbyt często. Może się to zdarzyć, nawet jeśli menedżer ds. Rekrutacji jest bardzo zainteresowany rozmową z Tobą, a intencje wszystkich są dobre. Może to być coś tak prostego jak nieporozumienie lub nieumyślne pomieszanie czasu ze strony osoby przeprowadzającej wywiad.

Co zrobić, jeśli Twój rozmówca telefoniczny nie dzwoni

Jeśli Twój ankieter nie zadzwoni lub nie będzie dostępny w zaplanowanym wywiadzie, wykonaj następujące czynności:

Po pierwsze, nie stresuj się. Jeśli Twój ankieter nie zatelefonował, najprawdopodobniej nie jest to odbiciem ciebie jako kandydata. Mogą zostać złapani na spotkaniu lub na innej linii, na przykład, więc nie myśl, że nieporozumienie wpłynie negatywnie na twoje szanse na zdobycie pracy.

Dokładnie sprawdź numer, aby upewnić się, że został wybrany poprawnie. W ten sposób nie można się z tobą skontaktować, jeśli nie możesz się skontaktować. Jeśli nie zadzwoniłeś pod prawidłowy numer, nie panikuj. Zacznij od nowa i spróbuj ponownie. Jeśli spóźniłeś się o kilka minut, przeproś za opóźnienie.

Jeśli to możliwe, pozostaw wiadomość, gdy nie odpowiada. Podaj swoje imię i nazwisko, powód, dla którego dzwonisz (na rozmowę kwalifikacyjną) i aktualny czas, a także informacje kontaktowe i czas, w którym będziesz dostępny, aby czekać na odpowiedź ankietera.

Zastrzel ich również e-mailem. Możesz powiedzieć coś takiego:

Szanowna Pani. ____________, Przesyłam Ci wiadomość e-mail na temat rozmowy telefonicznej zaplanowanej na dzisiaj o godzinie _____.

Dzwoniłem do ciebie dwa razy, ale nie mogłem się skontaktować. Będę dostępny przez kolejne 30 minut i mam nadzieję, że do tego czasu skontaktujemy się z Tobą. Jeśli nie, z przyjemnością przeproszę w dogodnym dla ciebie czasie. Jeszcze raz dziękuję za możliwość przeprowadzenia wywiadu.

Jak długo należy czekać na oddzwonienie?

Twój czas jest cenny, więc nie powinieneś czuć się zobligowany do siedzenia przez telefon i czekania przez cały dzień na oddzwonienie.

Zaczekaj co najmniej 15 minut przed poddaniem się, ale nie powinieneś odczuwać potrzeby trzymania się dłużej niż pół godziny.

Bądź cierpliwy i grzeczny, decydując się na zmianę terminu. Chociaż denerwujące jest to, że musiałaś zmienić termin rozmowy, coś mogło powstać poza kontrolą twojego rozmówcy. Nawet jeśli w rzeczywistości była to jego wina, której nie można w żaden sposób poznać, nadal należy być uprzejmym i pełni szacunku przy zmianie harmonogramu. Jeśli jesteś zirytowany, nie pokazuj tego. Zamiast tego, bądź jak najbardziej elastyczny, kiedy zastanawiasz się nad nowym czasem rozmowy.

Dobrym pomysłem jest również wysłanie do ankietera krótkiego e-maila z potwierdzeniem na jedną na dwie godziny przed zaplanowaną wizytą. Możesz napisać coś w rodzaju: "Cześć Pani _______, chciałem tylko potwierdzić naszą rozmowę telefoniczną w ciągu godziny. Nie mogę się doczekać, aby z tobą porozmawiać. Dzięki jeszcze raz. Porozmawiamy wkrótce!"

Co się stanie, jeśli zdecydujesz się na zmianę terminu, a oni nie odpowiedzą od nowa? Niestety zdarza się to czasami i może to być bardzo frustrująca sytuacja. Jako rozwiązanie sprawdź, czy Twój ankieter zgodzi się zadzwonić do Ciebie, aby skontaktował się z Tobą.

Jak zawsze, kiedy skontaktujesz się z Tobą i zakończysz rozmowę, wyślij do ankietera wiadomość e-mail z podziękowaniami, wyrażając wdzięczność za możliwość porozmawiania i elastyczność przy planowaniu spotkania.

Co zrobić, jeśli przegapisz połączenie

Oczywiście istnieje inny scenariusz, w którym nie można połączyć się z osobą przeprowadzającą wywiad, a brakuje jej na końcu. Kiedy tak się dzieje, twoim pierwszym instynktem może być panika; nie rób tego. Weź głęboki oddech, połącz się i napraw sytuację, wykonując następujące czynności:

  1. Zadzwoń niezwłocznie, gdy tylko będziesz w stanie to zrobić. Daj sobie chwilę na wyciszenie się i zebranie wszystkiego, czego potrzebujesz - opisu stanowiska, CV i portfolio, twoich notatek i kalendarza. Następnie oddzwoń od razu.
  2. Przeproś szybko - i krótko. Bądź odpowiedzialny i przepraszający, ale nie lekceważ tego. Pokonanie się nie zrobi dobrego pierwszego wrażenia.
  1. Jeśli teraz nie jest dla nich odpowiedni czas, przeprowadź rozmowę w dogodnym dla siebie momencie. Podążaj za swoimi przeprosinami, pytając: "Czy teraz jest dobry czas, czy też miałbyś w tym tygodniu trochę czasu na rozmowę?" Lub coś podobnego. Trzymaj swój kalendarz pod ręką, aby mieć pewność, że nowe spotkanie działa dla Ciebie i nie blokuj się podczas wizyty. Najlepiej byłoby mieć mnóstwo czasu po obu stronach nowego spotkania, na wypadek gdyby menadżer ds. Zatrudnienia został opóźniony lub rozmowa trwa długo.
  2. Usuń wszelkie przeszkody, które mogą przeszkodzić ci w jak najlepszym wykorzystaniu drugiej szansy. Na przykład, jeśli połączenie zostało przerwane, upewnij się, że znajdujesz się w obszarze, który ma lepszy odbiór. Jeśli ruch Cię zatrzyma, zaplanuj następną rozmowę na czas, kiedy z pewnością będziesz przy swoim biurku.
  3. Co najważniejsze, nie bój się. Wiele rzeczy może pójść źle, gdy dwie osoby próbują się połączyć w celu przeprowadzenia wywiadu. Technologia może zawieść Cię lub spotkania mogą się spóźnić. Większość ludzi rozumie, że życie pełne jest szybkich wstrząsów i da skrupulatnemu i odpowiedzialnemu kandydatowi kolejną szansę.

Więcej informacji na temat wywiadów telefonicznych : Pytania dotyczące wywiadów telefonicznych Pytania do rozmowy telefonicznej do Ask Etykieta rozmowy telefonicznej