Twoje prawa i obowiązki przy poszukiwaniu pracy

Kiedy szukasz pracy, masz prawa, które chciałbyś mieć i jakie masz obowiązki. Życzyłbyś sobie, aby pracodawcy traktowali ciebie jak kandydata. Powinno rozpocząć się, gdy ogłaszają otwarcie pracy i trwają przez cały proces rekrutacji aż do podjęcia ostatecznej decyzji - nawet jeśli w końcu nie dostaniesz oferty pracy .

Niestety, chociaż powinniśmy mieć pewne prawa jako osoby poszukujące pracy, wielu pracodawców nie traktuje swoich kandydatów tak dobrze, jak powinni.

Możesz mieć tylko nadzieję, że ci, których spotkasz, zrobią to, co trzeba.

To, co kontrolujesz, to sposób, w jaki postępujesz podczas poszukiwania pracy . Jako osoba poszukująca pracy masz pewne obowiązki i traktując ich poważnie, sprawisz, że będziesz lepszym kandydatem. Oto twoje prawa i obowiązki, gdy szukasz pracy.

Masz prawo do:

Uczciwe ogłoszenie o pracy

Ogłoszenie o pracę powinno całkowicie i dokładnie opisać dostępną pozycję. Powinien zawierać szczegółowe informacje na temat obowiązków służbowych, zwłaszcza gdy różnią się one od tego, co można by oczekiwać w tym zawodzie . Pracodawca powinien podać godziny, w których będziesz pracować, jeśli różnią się one od tego, co jest normalne dla tej dziedziny.

Wyraźnie określone wymagania pracy

Jeżeli pracodawca ma specyficzne wymagania, które nie są elastyczne, powinien wyraźnie to stwierdzić. Używanie języka takiego jak "musi", "bez wyjątków" i "nie stosować, chyba że spełniasz ten wymóg" pozostawia niewiele miejsca na nieporozumienia.

Jeśli pracodawca jest elastyczny pod względem pewnych wymagań, może to wskazać, używając słów takich jak "preferowany".

Powiadomienie, że nie dostałeś pracy

Pracodawca powinien powiadomić Cię, kiedy podjął decyzję o zatrudnieniu. Obejmuje to powiadamianie użytkownika, że ​​decyzja jest opóźniona. W takim przypadku powinni Cię poinformować, jeśli nadal jesteś w ruchu.

Szacunek dla Twojego czasu

Każdy czas jest cenny, w tym twój. Ankieter nie powinien czekać na twoją wizytę.

Oferta, która nie zostanie anulowana

Czasami pracodawca zatrudnia kandydata do pracy tylko po to, aby odebrać ofertę przed rozpoczęciem nowego dzierżawy. Trudno jest, gdy zostaniesz odrzucony do pracy, ale jeszcze bardziej bolesny, gdy oferta zostanie unieważniona. Pracodawca powinien upewnić się, że może wynająć kogoś, zanim powiadomi kandydata.

Jesteś odpowiedzialny za:

Nie ubieganie się o pracę, chyba że spełniasz wymagania

Kiedy spojrzysz na ogłoszenie o ogłoszeniu, które wymagania są konieczne i które są preferowane. Jeśli nie spełniasz wszystkich preferowanych wymagań, możesz ubiegać się o pracę, ale jeśli pracodawca mówi "nie zgłaszaj się, chyba że masz taki wymóg", weź ich na słowo i poszukaj gdzie indziej. Jeśli ogłoszenie nie wskazuje, czy dany wymóg jest konieczny, czy po prostu preferowany, skorzystaj z oceny dotyczącej tego, czy chcesz złożyć wniosek.

Mówienie prawdy na temat CV, aplikacji i wywiadu

Nie należy kłamać na CV lub podczas jakiejkolwiek części procesu aplikacji. Kłamstwa mają sposób na nadrobienie zaległości. Jeśli zostaniesz wynajęty pod fałszywym pretekstem, a prawda zostanie później ujawniona, istnieje duża szansa, że ​​twój szef cię zwolni.

Ta niedyskrecja może prześladować twoją reputację przez wiele lat.

Pokazywanie czasu na Twój wywiad

Kiedy przybywasz na rozmowę późno, nie tylko sprawia, że ​​źle wyglądasz, ale także zakłóca harmonogramy innych osób. Ankieter utknie, czekając, aż się pojawi ... chyba że on lub ona całkowicie odwoła spotkanie. Twoja opieszałość wpłynie również na kandydatów, których wywiady zaplanowano po twoim. Zaplanuj przyjazd do budynku, w którym odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna, co najmniej pół godziny wcześniej (nie wchodź na 15 minut przed umówioną wizytą). Uwzględnij opóźnienia, takie jak zgubienie lub inne problemy z transportem.

Szacunek dla recepcjonisty lub sekretarza

Jeśli uważasz, że nie powinieneś być uprzejmy dla osoby, która wita cię, gdy przyjeżdżasz na rozmowę kwalifikacyjną po prostu dlatego, że jest to słuszne, oto kolejny ważny powód.

Recepcjonistki i sekretarki są odźwiernymi pracodawców. Kiedy zadzwonisz do biura, aby odpowiedzieć po rozmowie kwalifikacyjnej, chcesz, aby osoba, która może wykonać połączenie (lub nie) po Twojej stronie. Ponadto recepcjonista lub sekretarka z większym prawdopodobieństwem powie szefowi o swoim zachowaniu.

Zawsze pozwalając pracodawcy wiedzieć, jeśli zdecydujesz się odrzucić ofertę

Gdy tylko zdecydujesz, że odrzucisz ofertę pracy , poinformuj o tym pracodawcę. Tak jak chciałbyś wiedzieć, że nie zostałeś zatrudniony, więc możesz nadal szukać pracy, muszą wiedzieć, aby mogli przedłużyć ofertę o kolejnego kandydata.