PAVE: Osobista lista kontrolna minimum dla zarządzania ryzykiem

Uwielbiamy akronimy, a akronim PAVE toruje drogę do sporządzenia listy kontrolnej dla pilotów. Każda litera tego akronimu oznacza inny czynnik ryzyka związany z lataniem: osobistym, lotniczym, środowiskowym i zewnętrznym. W ramach procesu zarządzania ryzykiem należy zidentyfikować te czynniki ryzyka, a pilot powinien zdecydować, jakie minimalne wartości lotu powinny być oparte na jego samoocenie.

Lista kontrolna PAVE ma być używana podczas etapu planowania wstępnego podczas lotu.

W jaki sposób lotnictwo definiuje zarządzanie ryzykiem?

Piloci uczeni są zarządzania ryzykiem we wszystkich aspektach lotnictwa. W ostatnich latach idea zarządzania zasobami z jednym pilotem (SRM) stała się ważnym tematem w lotnictwie ze względu na rosnącą liczbę zaawansowanych technologicznie samolotów (TAA) .

Samoloty i duże samoloty zawsze miały skomplikowane systemy, które wymagały wysokiego poziomu zarządzania ryzykiem i świadomości bezpieczeństwa; teraz również te mniejsze systemy wyposażone są w mniejsze kokpity samolotów. W międzyczasie standardy szkolenia lotniczego FAA nie zmieniły się przez lata, co oznacza, że ​​ten sam pilot, który nauczył się latać samolotem przy użyciu tradycyjnych instrumentów, nie jest zobowiązany do uzyskania dodatkowego szkolenia na pokładzie samolotu z zaawansowanym wyposażeniem na pokładzie.

Wiele wypadków lotniczych było wynikiem niezidentyfikowania ryzyka związanego z tym konkretnym lotem przed ich wystąpieniem.

Piloci często są zaskoczeni rzeczami, które powinni byli zaplanować, takimi jak warunki pogodowe lub problemy interpretujące zaawansowaną technologię. Ryzyko związane z lataniem pochodzi z wielu różnych miejsc, w tym od samego pilota, samolotu, otoczenia i zewnętrznych nacisków związanych z wyjątkową sytuacją każdej osoby.

Te czynniki ryzyka mogą wpływać na bezpieczeństwo lotu, a każdy z nich powinien być oceniony przez pilota przed lotem.

Jedną z korzyści płynących z używania listy kontrolnej PAVE jest to, że pozwala ona pilotom ustawić swoje minimalne wartości i trzymać się ich. Każda osoba będzie miała różne minimalne wartości, biorąc pod uwagę wiele ich konkretnych lotów, nawyków zdrowotnych i tolerancji na stres, żeby wymienić tylko kilka. Minimalne wymagania pilota zmieniają się z czasem - gdy na przykład stają się wygodne w danym samolocie lub środowisku - ale nigdy nie powinny być modyfikowane lub redukowane tylko w celu racjonalizacji chęci wyjścia z ziemi.

Osobisty

Osobiste minimum będzie obejmować zdrowie pilota i doświadczenie pilota i można je dokładnie ocenić za pomocą listy kontrolnej I'M SAFE . Ile godzin snu zazwyczaj potrzebujesz, aby dobrze funkcjonować? Jesteś zdrowy? Czy walczyłeś z jakąkolwiek chorobą lub stosujesz jakieś leki? Ile masz doświadczenia lotu w samolocie, którym chcesz latać? Ile godzin odbyło się w ostatnim tygodniu / miesiącu / roku? Jesteś zardzewiały? Akcentowany? Wszystkie te czynniki mogą wpływać na Twój lot.

Samolot

Czy samolot jest zdatny do lotu? Czy ostatnio poddano go inspekcjom? Czy masz potrzebne paliwo? Czy czujesz się dobrze przy wadze i równowadze oraz wydajności podczas lotu?

Czy znasz ograniczenia samolotów? Czy masz aktualne wykresy? Czy GPS jest aktualny?

Środowisko

Jaka jest pogoda? Czy jesteś wygodny i wystarczająco doświadczony, aby latać w prognozowanych warunkach pogodowych? Czy rozważałeś wszystkie opcje i zostawiłeś sobie "wyjście"? Czy jesteś na bieżąco? Czy czujesz się komfortowo z dostępnym typem podejścia? Czy sprawdziłeś PIREPy i NOTAMy ? Czy czujesz się komfortowo w powietrzu w zatłoczonej przestrzeni powietrznej lub na krawędzi, jeśli chodzi o kontrolę ruchu lotniczego? Czy samolot ma ciepło lub klimatyzację? Czy znasz teren?

Zewnętrzne naciski

Czy jesteś zestresowany lub niespokojny? Czy to lot, który spowoduje stres lub niepokój? Czy istnieje presja, aby szybko dotrzeć do miejsca przeznaczenia? Czy masz plan B? Czy masz do czynienia z trudnymi pasażerami lub niezdrową kulturą bezpieczeństwa?

Czy jesteś szczery wobec siebie i innych na temat swoich umiejętności pilotażowych i ograniczeń?