Zaawansowany technologicznie Aicraft

Zdjęcie © Heinz Weber / flickr

Termin " zaawansowany technologicznie samolot" (TAA) jest nowoczesnym terminem używanym do opisywania lekkich samolotów z zaawansowanym wyposażeniem na pokładzie - w szczególności zaawansowanymi awionikami takimi jak GPS i panele szklane.

Kategorie TAA

Istnieją trzy kategorie zaawansowanych technologicznie statków powietrznych:

  1. Nowy samolot
  2. Nowo zaprojektowany klasyczny samolot ze zaktualizowaną awioniką
  3. Stare samoloty, które zostały doposażone w nową awionikę.

Kiedyś tylko profesjonalni piloci, tacy jak piloci korporacyjni lub powietrzni, musieli być przeszkoleni w zakresie nowoczesnej awioniki i innych nowoczesnych technologii pokładowych . Obecnie ten sam zaawansowany technologicznie sprzęt jest szeroko stosowany w małych samolotach, co oznacza, że ​​piloci tych małych samolotów muszą być przeszkoleni w zakresie TAA, lub ryzykować nieumiejętnością posługiwania się tym sprzętem lub, co gorsza, niebezpieczeństwem dla siebie samych i inni.

Co sprawia, że ​​samolot jest TAA

FAA definiuje TAA jako samolot, który jest wyposażony w następujące elementy:

Wiele samolotów jest wyposażonych we wszystkie te i jeszcze bardziej skomplikowane systemy, co utrudnia nawet najlepszym pilotom nawigowanie po awionice samolotu, nie mówiąc już o przestrzeni powietrznej, w której się znajdują.

Wielu pilotów zna pojęcie "szklany kokpit". Samolot, który jest uważany za TAA, nie zawsze jest samolotem ze szklanym kokpitem, ale samolot ze szklanym kokpitem zawsze uważany jest za TAA.

Szklany kokpit wykracza poza opis TAA i jest ogólnie definiowany jako taki z wyświetlaczem Primary Flight Display (PFD) i wyświetlaczem wielofunkcyjnym (MFD), które zastępują większość starych wskaźników w samolocie. Według AOPA ponad 90 procent nowych samolotów wychodzi dziś ze szklanych kokpitów.

Te samoloty są uważane za TAA.

Nowa awionika w starym systemie

FAA znalazła się pod ostrzałem z powodu napływu TAA i braku przez FAA nowoczesnego programu szkolenia lotniczego. Obecne standardy szkolenia w locie obowiązują od 1973 roku i zostały zaprojektowane z myślą o podstawowym lataniu na kiju i steru.

Obecne programy szkoleń nie pozostawiają miejsca na szkolenia TAA, ale to może się zmienić w przyszłości. W tej chwili piloci szkolą się zarówno na starych instrumentach, jak i nowych wyświetlaczach ze szkła. Stare sześciopakowe wyświetlacze są nadal bardzo powszechne, ale ponieważ szklane wyświetlacze stają się coraz bardziej powszechne, zobaczymy, że stare sześciopaki zniknęły.

TAA jest ogólnie dobrą rzeczą dla przeciętnego pilota, o ile pilot wie, jak prawidłowo używać sprzętu. Mimo to wiele wypadków przypisuje się brakowi pilotażu w zakresie awioniki samolotu. Kiedy pilot nie w pełni rozumie awionikę na pokładzie swojego samolotu, może szybko stać się nasyconym zadaniami, próbując dowiedzieć się, jak to wszystko działa. Takie nasycenie zadań w połączeniu z nadmiernym czasem oczekiwania w kokpicie może prowadzić do dezorientacji i utraty kontroli nad samolotem.

TAA w zasadzie poprawia świadomość sytuacyjną dla pilotów.

Krytyka zaawansowanych technologicznie samolotów jest raczej oderwaniem od pomocnego narzędzia, ale zasługuje na uznanie. Z tego powodu FAA stworzyła program FITS i nowy program szkoleniowy, który uzupełnia stary, stworzony specjalnie do użytku z TAA. Program FITS ma na celu pomoc instruktorom lotów i szkołom lotniczym w szkoleniu pilotów w zakresie TAA i obejmuje bardziej scenariuszowe środowisko szkoleniowe.