Jak napisać list motywacyjny

Co uwzględnić w liście zainteresowań za pomocą przykładów

Podczas szukania pracy możesz chcieć zapytać o pracę w firmie, w której chciałbyś pracować, ale to nie jest odpowiednie, abyś mógł złożyć podanie o pracę. W takim przypadku zechcesz wysłać list intencyjny , wyrażając chęć spotkania się z menedżerem ds. Zatrudnienia, aby dowiedzieć się, jakie możliwości są dla ciebie dostępne.

Jest to tzw. List motywacyjny, ponieważ piszesz, aby doradzić potencjalnemu pracodawcy, że chcesz pracować dla organizacji.

Listy zainteresowań można wysyłać pocztą elektroniczną, systemem wiadomości LinkedIn lub pocztą papierową.

Jak napisać list motywacyjny

W swoim liście zainteresowań powinieneś zamieścić informacje o rodzaju pracy, której szukasz, oraz o tym, w jaki sposób twoje umiejętności i doświadczenie sprawiają, że jesteś doskonałym kandydatem. Powinieneś również podać powody, dla których uważasz, że pasujesz do firmy i wszelkie odnośne referencje lub rekomendacje, które możesz mieć. Pomocne jest, jeśli wiesz, lub możesz znaleźć nazwisko konkretnej osoby w dziale wynajmu lub menedżera w dziale, który Cię interesuje, aby dać twojemu listowi największą szansę bycia widzianym.

Jeśli to możliwe, wskaż menedżera w dziale, w którym chciałbyś pracować i wyślij kopię swojej komunikacji do tej osoby. Możesz również wysłać kopię do działu kadr firmy.

Kogo znasz?

Zanim napiszesz list, przejrzyj swoją sieć kontaktów, aby sprawdzić, czy któryś z twoich współpracowników ma połączenie w Twojej firmie docelowej.

LinkedIn to doskonałe narzędzie do identyfikowania osób, które zostały raz lub dwa razy usunięte z Ciebie.

Jeśli jesteś absolwentem college'u, sprawdź w biurze karier, czy mogą oni skontaktować cię z absolwentami w firmie. Należysz do profesjonalnego stowarzyszenia? Być może uda Ci się znaleźć tam kontakt.

Poproś o wprowadzenie

Jeśli identyfikujesz odpowiednią osobę, poproś o kontakt w celu wprowadzenia i podejdź do osoby na rozmowę informacyjną .

Jeśli trafisz na nie dobrze, zapytaj, czy sugerują, abyś skontaktował się z jakimkolwiek kolegą z działu zainteresowania.

Jeśli powiedzą "tak", pamiętaj, aby napisać list intencyjny i chcesz napisać w swoim liście, że polecił Ci zapytać o możliwości zatrudnienia. Oto jak poprosić o skierowanie .

Co uwzględnić w swoim liście

List intencyjny powinien zaczynać się od przekonującego oświadczenia dotyczącego podstawy twojego zainteresowania tym pracodawcą i przemysłem. Możesz nawiązać do rozwoju firmy, która wzbudziła Twoje zainteresowanie.

Bardzo ważne jest wyartykułowanie pozycji i działu, na które celujesz, lub Twoja komunikacja zostanie utracona w wiadomości e-mail lub tasowaniu papieru.

Powitanie
Twój list powinien rozpocząć się od profesjonalnego powitania. Jeśli masz osobę kontaktową, zwróć się do niej osobiście. Oto przykłady listów z życzeniami .

Pierwszy paragraf
Twój pierwszy akapit powinien rozpoczynać się od silnego oświadczenia, w którym podkreślono dwa - cztery kluczowe atrybuty, które umożliwią ci wniesienie solidnego wkładu w rolę, którą kierujesz.

Środkowe akapity
W kolejnych akapitach należy podać konkretne przykłady wykorzystania tych mocnych stron (oraz dwa - cztery dodatkowe zasoby), aby osiągnąć sukces w poprzednich miejscach pracy, pracy wolontariackiej lub projektach akademickich.

Ostatni akapit
Powinieneś wyrazić silne zainteresowanie spotkaniem z pracodawcą, aby zbadać możliwości w swoim ostatnim akapicie. Możesz również wspomnieć o tym, że z przyjemnością powitasz spotkanie przygotowawcze, nawet jeśli nie ma oficjalnych ofert pracy w czasie Twojego zapytania.

Podpis
Pamiętaj, aby podać swoje dane kontaktowe w swoim podpisie (adres e-mail, telefon, adres URL profilu LinkedIn , jeśli taki posiadasz), aby czytelnik mógł z Tobą skontaktować się z Tobą. Oto przykład:

Z poważaniem,

Imię Nazwisko
Adres e-mail
Telefon
URL LinkedIn

Przykładowy list motywacyjny

Twoje imię
Twój adres
Twoje miasto, kod pocztowy
Twój numer telefonu
Twój email

Data

Nazwa
Stanowisko
Firma
Ulica
Kod pocztowy miasta

Szanowny Panie / Pani. Nazwisko,

Amerykańska firma została uznana za jedno z najlepszych miejsc pracy w kraju dla specjalistów IT.

Celowo postanowiłeś stworzyć tę kulturę i to pokazuje! Rozumiem, że zostaliście zalewani życiorysami od czasu opublikowania przez Computerland listy najlepszych firm, z którymi można pracować.

Mój jest jeszcze jednym, ale mam pewne doświadczenie, które jest trudne do zdobycia i odróżnia mnie od moich rówieśników.

Moje doświadczenie w branży IT daje mi wyjątkową możliwość zastosowania technologii, we wszystkich jej postaciach, do procesów biznesowych. Część mojej wiedzy na temat procesów biznesowych obejmuje księgowość, finanse, urządzenia, kontrolę zapasów, budżetowanie, zarządzanie dostawcami i różne procesy operacyjne.

Mam doświadczenie w zakresie fuzji / przejęć, wyzwań o dużym wzroście, projektów wymiany technologii i doskonalenia procesów IT. Dostarczyłem duże projekty technologiczne zgodnie z harmonogramem / budżetem i zgodnie ze strategią biznesową. Firmy, w których pracowałem, obejmują ICM, HEP, IBX i SED.

Byłbym wdzięczny za możliwość porozmawiania z tobą lub kimś z twojej organizacji, aby sprawdzić, gdzie moje umiejętności będą miały największą korzyść dla twojej firmy.

Z poważaniem,

Twój podpis (drukowany list)

Twoja nazwa wpisana

Czytaj więcej: Przykładowe listy zainteresowania | Przykładowe listy polecające | Jak poprosić o skierowanie | Wskazówki do korekty dla osób poszukujących pracy