Jak długi powinien być list motywacyjny?

Listy przewodnie są ważną częścią procesu ubiegania się o pracę . Powinieneś prawie zawsze wysyłać list motywacyjny z aplikacją o pracę, chyba że menedżer ds. Rekrutacji wyraźnie prosi, aby tego nie robić.

Jednak jedną rzecz, która jest mniej jasna, jest to, jak długo powinien wyglądać list motywacyjny. Jeśli jest zbyt krótki, pracodawcy mogą myśleć, że nie dbasz o pracę. Jeśli jest zbyt długa, pracodawcy mogą nie mieć czasu na przeczytanie twojego listu i nie będą cię uważać za rozmowę.

Przeczytaj poniżej, aby uzyskać więcej informacji na temat długości listu motywacyjnego, a także dodatkowe porady na temat pisania mocnego listu motywacyjnego.

Czy powinieneś wysłać list motywacyjny?

Większość pracodawców wymaga listów motywacyjnych . Według raportu Saddleback College Resume Survey ponad połowa (53%) pracodawców odpowiedziała, że ​​wymagany jest list motywacyjny, a prawie 30% nie ma preferencji.

Nawet jeśli list motywacyjny nie jest wymagany, może zwiększyć szanse na zatrudnienie, jeśli podczas ubiegania się o pracę załączysz list motywacyjny.

Dlatego też należy pominąć list motywacyjny tylko wtedy, gdy pracodawca wyraźnie prosi, aby go nie wysyłać.

Jak długo powinien być twój list motywacyjny?

Czy powinieneś zachować krótki list motywacyjny, czy powinna to być cała strona lub dłużej? Twój list motywacyjny nie powinien być dłuższy niż jedna strona. Powinien podkreślać twoje najbardziej odpowiednie kwalifikacje do pracy i to, co masz do zaoferowania pracodawcy.

W rzeczywistości, jeśli chodzi o długość listu motywacyjnego, krótsze jest lepsze.

Prawie 70% pracodawców chciało otrzymać list motywacyjny o wartości mniejszej niż pełna strona, a około 25% powiedziało, że im krótszy, tym lepiej.

Oto preferencje dotyczące długości listu motywacyjnego od pracodawców, którzy odpowiedzieli na ankietę:

Format listu motywacyjnego

Równie ważna jak długość listu motywacyjnego jest format .

Chcesz wybrać czcionkę, która jest czytelna (np. Arial, Calibri, Verdana lub Times New Roman) w czytelnej czcionce (zwykle około 12 punktów).

Twoje marginesy powinny mieć około 1 cala dookoła, a tekst powinien być wyrównany do lewej.

Możesz również zostawić spację między akapitami, a także między pozdrowieniem a tekstem (oraz między tekstem a podpisem), aby Twój list był łatwy do odczytania.

Dobrą zasadą jest to, że zawsze potrzebujesz dużej ilości białego miejsca na papierze . Dzięki temu Twój list nie będzie wyglądał zbyt zagracony i trudny do odczytania.

Liczba słów

Nie ma konkretnej liczby słów, do której powinieneś dążyć przy pisaniu listu motywacyjnego (chyba że pracodawca daje ci określoną liczbę słów). Zamiast skupiać się na liczbie słów, skup się na stworzeniu listu motywacyjnego na jednej stronie lub mniejszej, z czytelną czcionką i rozmiarem czcionki oraz wystarczającą białą spacją między akapitami i marginesami.

Możesz przekazać wydrukowaną wersję listu motywacyjnego znajomemu lub członkowi rodziny i poprosić ich, jeśli list wydaje się zbyt rozwlekły lub zbyt trudny do odczytania.

Temat wiadomości e-mail

Wysyłając list motywacyjny e-mail , jeszcze ważniejsze jest, aby był zwięzły. Pierwszy akapit jest tym, co czytelnicy zwracają uwagę podczas czytania e-maila.

Reszta wiadomości jest zazwyczaj pobierana. Dwa akapity - jeden, który służy jako wstęp, i który wyjaśnia twoje kwalifikacje do pracy - a następnie zamykanie jest wystarczające.

Możesz również sprawić, aby Twój list z wiadomościami e-mail wyróżniał się wyraźnym, zwięzłym tematem dotyczącym e-maila. Zazwyczaj chcesz podać tytuł stanowiska, o które się ubiegasz i twoje imię i nazwisko. Na przykład: Editorial Assistant - John Smith.

Jeśli to możliwe, staraj się, aby mięso Twojego wiersza tematu (konkretnie tytuł pracy i imię i nazwisko) zawierało mniej więcej 30 znaków. To mniej więcej tyle, ile ludzie widzą na swoich urządzeniach mobilnych, a często ludzie sprawdzają pocztę.