Jak wspomnieć o poleceniu w swoim liście motywacyjnym

Skierowanie może pomóc Ci wyróżnić się z tłumu, gdy ubiegasz się o pracę. Zatrudnieni menedżerowie i rekruterzy chętniej przyjrzą się kandydatom, z którymi dzielą się wzajemnym kontaktem, i nie bez powodu: badania wykazały, że zatrudnianie przez pracowników jest szybsze, tańsze i bardziej skuteczne niż poleganie na miejscach pracy. Zatrudnieni na zlecenie mają także tendencję do szybszego przyspieszania, lepszego dopasowania i dłuższego pozostania w firmie.

List motywacyjny polecający może pomóc w zauważeniu Twojej aplikacji przez potencjalnych pracodawców. Daje to również kierownikowi ds. Rekrutacji kontekst do Twojej pracy i dostarcza dodatkowych informacji o Tobie.

Co to jest list polecający?

List motywacyjny polecający wspomina o wzajemnym związku podczas ubiegania się o pracę. Możesz zostać skierowany przez kolegę, przyjaciela, pracownika w firmie , która cię interesuje, lub nawet w biurze kariery w college'u . Posiadanie skierowania do wzmianki w liście przewodnim pomaga kierownikowi ds. Rekrutacji powiązać twoje doświadczenie z otwartą pozycją i może zapewnić wgląd w to, jak dobrze możesz się zmieścić w firmie.

Twój list motywacyjny to okazja, aby podkreślić swoją edukację, umiejętności i kwalifikacje do pracy. Oprócz skierowania, będziesz miał okazję wymienić kilka konkretnych przykładów, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na stanowisko i podać więcej szczegółów niż w CV.

Jak uzyskać skierowanie

Skierowanie nie musi być połączeniem biznesowym. Możesz poprosić kogoś, kogo znasz w firmie, lub kto ma kontakt w firmie, jeśli poleciłby Cię do pracy.

Tylko pamiętaj, aby sprawdzić z osobą z góry i zapytać, czy są gotowi, aby dać ci skierowanie . Nawet jeśli jesteś pewny, że za ciebie poręczą, dając potencjalną rekomendację, heads-up gwarantuje, że będą oni w stanie zaoferować najlepszą możliwą rekomendację, biorąc pod uwagę wymagania dotyczące stanowiska.

Możesz wysłać list lub e-mail z prośbą o skierowanie , które dadzą tej osobie czas i możliwość zastanowienia się, co mogą dla ciebie zrobić i jak postępować.

Jak wspomnieć o poleceniu w liście motywacyjnym

Kiedy korzystasz ze skierowania w liście przewodnim , powinieneś o tym wspomnieć w pierwszym akapicie. Uwzględnij osobę według nazwy i opisz również swój związek z nimi. Podaj krótki opis tego, jak znasz osobę, w jakim kontekście i jak długo byłeś zaznajomiony.

Ponadto, jeśli osoba poleciła, aby ubiegać się o to konkretne stanowisko, skorzystaj z okazji i wspomnij, dlaczego Cię wspiera. Jakie twoje cechy sprawiły, że myśleli, że byłbyś odpowiedni dla firmy?

Na przykład:

Moja koleżanka, Amy Smith, poleciła mi skontaktowanie się z tobą bezpośrednio w sprawie tego stanowiska. Amy i ja od wielu lat ściśle współpracujemy z branżą i myślała, że ​​ABC Inc. będzie pasować do mojego stylu i doświadczenia w sprzedaży. Zwróciła uwagę, że jako odnoszący sukcesy, nagradzany sprzedawca byłbym doskonałym dodatkiem do zespołu sprzedaży w ABC Inc.

Wskazówki dotyczące listu polecającego

Upuszczanie nazw nie przychodzi łatwo niektórym osobom, zwłaszcza jeśli już masz problemy z pisaniem o swoich osiągnięciach i sprzedasz się menedżerowi ds. Zatrudnienia.

Z tego powodu często pomocne jest spojrzenie na przykłady listów motywacyjnych . Pamiętaj, aby dostosować swój list do warunków osobistych i zawodowych.

Powinieneś dołączyć krótką wzmiankę o zaleceniu natychmiast w liście. Strategia ta umieszcza skierowanie przed umysłem czytelnika, dając mu kontekst do tego, co następuje.

Daje to ci mnóstwo przestrzeni, aby rozwinąć swoje mocne strony i dlaczego jesteś najlepszym kandydatem do tej pracy. Twój list motywacyjny jest twoją szansą na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, ponieważ jest to prawdopodobnie pierwsza rzecz, jaką zobaczy menedżer ds. Rekrutacji, być może nawet przed twoim CV. Skorzystaj z okazji, aby zaimponować im swoim kontaktem i zaleceniami, a następnie przejrzyj przykłady swoich sukcesów w miejscu pracy, aby udowodnić, że jesteś najbardziej wykwalifikowaną osobą do tej pracy.

Podobnie jak w przypadku całej korespondencji biznesowej, upewnij się, że sprawdziłeś swój list motywacyjny pod kątem poprawnej pisowni i gramatyki oraz czy informacje pasują do wszystkich przesłanych dokumentów.

Przeczytaj więcej: Jak poprosić o skierowanie do pracy