Rodzaje listów motywacyjnych z próbkami

Gdy szukasz pracy, ważne jest, aby wybrać odpowiedni list motywacyjny dla celu listu. Istnieją różne rodzaje listów motywacyjnych, w tym pięć najczęściej używanych typów: listy aplikacji, listy polecające, listy zainteresowania, sieci i listy propozycji wartości.

List motywacyjny, którego używasz, zostanie określony na podstawie tego, czy ubiegasz się bezpośrednio o pracę, czy po prostu szukasz pomocy w poszukiwaniu pracy od osób w twojej profesjonalnej sieci.

Wybierz odpowiedni typ listu motywacyjnego

Pamiętaj, aby wybrać rodzaj listu motywacyjnego, który odzwierciedla, w jaki sposób ubiegasz się o pracę lub rodzaj poszukiwanej pomocy w poszukiwaniu pracy, o którą prosisz.

Twój list motywacyjny powinien być zaprojektowany specjalnie do tego konkretnego celu. Jeśli jest to list motywacyjny dołączony do CV w aplikacji o pracę, należy go dostosować do każdej poszukiwanej pozycji. Menedżerowie ds. Wynajmu mogą rozpoznać, kiedy list motywacyjny wnioskodawcy jest typowy, z którego korzystał przy składaniu wniosku o wiele stanowisk. Takie listy przewodnie, które wykazują brak staranności lub głębokie zainteresowanie firmą, mogą spowodować, że Twoje CV zostanie pominięte bez żadnego spojrzenia.

Ogólne rodzaje listów motywacyjnych

Jak wspomniano powyżej, twoje listy motywacyjne powinny być ukierunkowane na potencjalne oferty pracy , które Cię interesują. Oznacza to, że przed napisaniem listu motywacyjnego, listu polecającego, listu motywacyjnego lub listu wartości, musisz wykonać praca domowa i badanie firmy, do której wysyłasz swój list. Uzbrojeni w tę wiedzę, możesz wykazać w swoim liście, w jaki sposób Twój zestaw umiejętności i doświadczenie zawodowe w znacznym stopniu przyczyniłyby się do organizacji, gdyby cię zatrudniły.

Przykład listu motywacyjnego dla wniosków o pracę

Tworząc list motywacyjny do pracy, należy podać szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób twoje doświadczenie zawodowe odnosi się do kwalifikacji i wymagań wymienionych w ogłoszeniu o pracy. Ułatwia to menedżerowi ds. Rekrutacji stwierdzenie, że jesteś dobrym kandydatem. Powinieneś również spróbować powtórzyć jak najwięcej słów kluczowych wymienionych w opisie zadania , zarówno w liście motywacyjnym, jak i CV.

Niektórzy pracodawcy używają zautomatyzowanych systemów parsowania zaprogramowanych za pomocą tych słów kluczowych, aby zebrać falę wniosków o pracę; Listy motywacyjne i życiorysy zawierające te słowa kluczowe z większym prawdopodobieństwem "dokonają cięcia" i uzyskają ocenę ludzkim okiem niż te, które tego nie robią.

Przykład listów do zapytania o otwory

Twoja wymarzona firma może nie zareklamować miejsca pracy i istnieje szansa, że ​​zawsze szukają utalentowanych osób. Podejmij inicjatywę i wyślij list ze swoim CV, aby dać im znać, że jesteś dostępny i zainteresowany pracą dla nich.

Więcej o Cover Letters: Jak napisać udany list motywacyjny | Przykład listu motywacyjnego