Co to jest muzyk sesyjny?

Dlaczego muzycy sesyjni są najważniejsi dla artystów nagrywających

Muzyk sesyjny pojawia się na pokładzie podczas sesji, zarówno w studio, jak i na scenie, ale nie jest stałą częścią zespołu . Mogą wejść i grać w jednej piosence podczas sesji nagraniowej, lub mogą dołączyć do zespołu przez całą trasę . Kiedy muzyk sesyjny robi jednorazowy wkład podczas nagrywania, granice pomiędzy muzykiem sesyjnym a zespołem są dość jasne i wyraźne dla wszystkich zaangażowanych.

Jednak, gdy zespół koncertuje z muzykami sesyjnymi w trasie przez długi czas, łatwo jest zamazać te linie, jeśli nie ma wyraźnej zgody.

Gdzie znaleźć muzyków sesyjnych

Niektórzy muzycy sesyjni są zatrudnieni w studiach i pracują głównie w jednej lokalizacji geograficznej. Wielu innych to niezależni kontrahenci, którzy znajdują pracę ustnie; czasami studio poleca je osobom wchodzącym do nagrywania lub artyści polecają muzykom sesyjnym, z którymi współpracowali z przyjaciółmi, i tak dalej. Muzycy sesyjni pracują w studiach, często też wychodzą z trasy.

Kiedyś wytwórnia miała dość powszechny charakter, by mieć listę muzyków sesyjnych na liście płac. Tylko duże wytwórnie mogą sobie pozwolić na utrzymywanie muzyków sesyjnych wśród pracowników w tych dniach.

Jak muzycy sesyjni są opłacani

W wielu krajach ustalane są stawki wynagrodzenia, które muzycy sesyjni otrzymują za nagrania studyjne i występy na żywo.

Te stawki wynagrodzenia różnią się w zależności od kraju i można je uzyskać kontaktując się z grupami, takimi jak Związek Muzyczny lub Amerykańska Federacja Muzyków. Jeśli nie ma oficjalnych stawek "ustalonych" dla twojego obszaru, z pewnością będzie przyjęta "stawka za kurs", którą muzyk sesji powinien otrzymać.

W zamian za ustalone stawki wynagrodzenia, muzyk sesyjny podpisuje swoje przyszłe prawa do nagrań. Oznacza to, że jeśli muzyk sesyjny gra na albumie platynowym , muzyk sesyjny nie wraca po część zysków z tego nagrania.

To samo dotyczy koncertu. Muzyk sesyjny otrzymuje zapłatę według ustalonej stawki, bez względu na to, czy program stracił pieniądze dla zespołu, czy też był głównym producentem pieniędzy.

Session Musician Agreements and Contracts

Istnieją rzadkie przypadki, w których zespoły oferują swojemu muzykowi sesyjnemu przyszły procent dochodu z nagrań, w których uczestniczyli, zwłaszcza jeśli zespół nie może sobie pozwolić na stopę muzyków sesyjnych, ale te oferty pozostawiają dużo szarej strefy dla obu stron.

Czasami, jeśli zespół i muzyk sesyjny pracowali wcześniej razem, będą opracowywać umowy indywidualnie dla każdego przypadku. Tego typu ustalenia należy wprowadzać tylko wtedy, gdy obie strony znają się dobrze i ufają sobie nawzajem, ale może to prowadzić do długotrwałej pracy dla muzyków sesyjnych i spokoju ducha zespołu. Niezawodny muzyk sesyjny może być kluczowym elementem w wykonaniu albumu na czas i może być ratownikiem na drodze, jeśli potrzebny jest zastępczy członek zespołu w ostatniej chwili.

Jednak członkowie zespołu i muzycy sesyjni skorzystają z jasnej umowy .