Jak radzić sobie z rozpadami zespołów

Rozbicia w zespole są jak rozwody. Czasem są polubowne, ale często tak nie jest. Podobnie jak w przypadku rozwodów, czasami istnieją podziały, które mogą zostać podzielone, a niewłaściwe połączenia mogą mieć długotrwałe konsekwencje. Pomimo pewnych krótkotrwałych, ciężkich uczuć, możliwe jest zarządzanie zespołem rozpadającym się, jednocześnie chroniąc twoje prawa i utrzymując zdrowie psychiczne w nienaruszonym stanie.

Jeśli masz kontrakt z zespołem, powinien on zawierać przepisy, które dyktują sposoby radzenia sobie z takimi rzeczami, jak niewykorzystane nagrania, kredyty do pisania i wiele innych, więc wszystko, co musisz zrobić, to przestrzegać tego.

Ale dla tych, którzy nie mają umowy określającej, jak należy postępować, oto kilka wskazówek.

Zrób listę problemów

Jak długo wasz zespół był razem i ile pracy wykonaliście, będzie dyktować, jak bałagan może być rozpadem. Niektóre kwestie będą bardziej kontrowersyjne niż inne, a będziesz miał o wiele łatwiejsze przechodzenie przez wszystkie z nich, jeśli wyraźnie je zidentyfikujesz i traktujesz każdy z nich jako osobny przedmiot, kiedy tylko będzie to możliwe. Sytuacja każdego zespołu będzie się różnić, ale tutaj pojawia się kilka typowych problemów.

Komponowanie utworów

Ten jest naprawdę ważny, jeśli twoja grupa zarabia tantiemy lub jeśli ktoś z grupy ma nadzieję na wykorzystanie niektórych utworów grupy w przyszłych projektach. W rzeczywistości ta rozmowa jest jedną, wszystkie zespoły powinny mieć się dobrze, zanim podział zostanie wprowadzony do równania. Możesz być zaskoczony, jak różnie wszyscy postrzegasz swój własny wkład i walenie w te rzeczy, gdy rzeczy są napięte, jest trudne.

Jeśli zawarłeś umowy w przeszłości, jeśli chodzi o kredyty do piosenek, trzymaj się ich. Możesz być teraz zły, ale jeśli zgodziłeś się w równym stopniu podzielić się całą zasługą muzyki - nawet jeśli tylko jeden z was wykonał pracę - weź głęboki oddech i uszanuj zgodę.

Jeśli wszyscy jesteście współwłaścicielami piosenek, powinniście przedyskutować, co to oznacza.

Czy wszyscy będą mieli wolne rządy, by "zakrywać" piosenki w przyszłych projektach? Co się stanie, jeśli któryś z was dołączy do nowego zespołu i nagle trafi w Wasze ręce piosenkę, która została napisana wspólnie z tym zespołem, który teraz opuszczacie? W takim przypadku ludzie, którzy dzielą się autorami piosenek, mają należeć do rodziny królewskiej . Stanie się bardziej skomplikowany, jeśli stanie się problemem w pewnym momencie i nie zostanie rozwiązany.

Niewydane nagrania

Jeśli masz niepublikowane nagrania, co zamierzasz z nimi zrobić? Kiedy zainwestowałeś dużo pieniędzy w nagrywanie, oczywistym jest, że pomysł odzyskania tych pieniędzy poprzez sprzedaż muzyki jest atrakcyjny.

Jeśli podpisałeś umowę z wytwórnią, która zobowiązuje Cię do wydania albumu, będziesz musiał dostarczyć album lub wykupić się z umowy. Ile to kosztuje, zależy od tego, ile zainwestował wytwórnia w swój zespół i co mogli zrobić ze sprzedaży swojej płyty. Jeśli masz do czynienia z małym indie , możesz dojść do porozumienia. Jeśli masz do czynienia z większą wytwórnią , w której biorą udział prawnicy, musisz także zdobyć prawnika .

Jeśli nie masz umowy, sprawy są łatwiejsze. Jeśli nadal jesteście przyjaciółmi i możecie razem pracować, aby spróbować sprzedać płytę , świetnie.

Po prostu upewnij się, że omawiasz takie kwestie, jak podział pracy, wydatki i zyski. Jeśli nie możesz ze sobą współpracować, być może będziesz musiał naszkicować to doświadczenie. Jeśli niektórzy członkowie grupy zainwestowali więcej pieniędzy w projekt niż inni, uczciwym rozwiązaniem jest staranie się je w jakiś sposób zrekompensować.

Dzielenie posiadanej własności

Wiele razy, grupy nie tylko inwestują w nagrywanie razem, ale także zatapiają gotówkę w grupie. Jeśli włożyłeś do zestawu perkusyjnego, ale nie grasz na perkusji, nie walcz o to. Perkusista może podnieść gotówkę, aby wypłacić wszystkim swój udział, lub wszyscy mogą sprzedać zestaw i podzielić gotówkę.

Finanse Grupy

W zespołach często okazuje się, że niektórzy członkowie są w stanie przyczynić się finansowo bardziej niż inni. Oczywiście, jest to mniejszy problem, gdy wszystko idzie dobrze, ale może być dużym problemem, gdy wszystko się psuje.

O ile nie masz zgody, która stanowi inaczej, jeśli jesteś tym, który wyłudzał gotówkę, nie możesz sprawić, że ktoś ci zwróci. Oczywiście każdy powinien starać się, aby tego rodzaju rzeczy były sprawiedliwe, ale nie zawsze tak się dzieje.

Resztki zapasów

Jeśli samodzielnie wydałeś swój rekord, co stanie się z twoim magazynem, kiedy grupa już nie będzie? Ten naprawdę zależy od tego, jak ostry jest podział. Jeśli możesz utrzymywać profesjonalną relację, w interesie wszystkich jest kontynuowanie próby sprzedaży akcji. Jeśli to zrobisz, upewnij się, że wszyscy jesteście na tej samej stronie, co do tego, jak to będzie wyglądało, kto będzie ponosił odpowiedzialność i jak będą rozliczane dochody i wydatki.

Jeśli po prostu nie możesz tego zrobić, to zapas to pranie. Zwróć uwagę na ważną rzecz: wszyscy muszą się zgodzić co się stanie. Nie możesz jednostronnie decydować o sprzedaży akcji w związku z obiekcjami innych osób.

Rozbicia zespołów: więcej problemów i dopalacze karmy

Powyższa lista problemów nie jest w żaden sposób wyczerpująca. Twoje szczególne okoliczności będą dyktować problemy, z którymi musisz sobie poradzić. Jeśli zajmujesz się wszystkim metodycznie i z głową na poziomie, i jeśli pamiętasz, że wszyscy byli przyjaciółmi, jeśli podział jest nieprzyjemny, powinieneś być w stanie zaadresować wszystko, co potrzebujesz i zachować zdrowie psychiczne w tym samym czasie.

W przypadku braku umowy zespołu, wszystko sprowadza się do wzajemnego traktowania się z szacunkiem, co nie zawsze jest łatwe. Wszyscy widzieli, jak rozpadają się zespoły. Ale nawet jeśli nie masz wielu zobowiązań prawnych, trzymanie się tych kilku zasad to dobra karma. Przemysł muzyczny jest zaskakująco mały. Jeśli źle potraktujesz ludzi, słowo wyjdzie i zapłacisz za to kiedyś. Oszczędź sobie kłopotów i zastanów się nad rozbiciem tych zespołów:

Podział Band Band-Up

Rozbijanie się pasm może być niezwykle stresujące, ale możesz to złagodzić, stosując właściwe podejście. To nauka, a gdy wszystko się uspokoi, uświadomisz sobie, że otrzymałeś kilka dobrych lekcji, które możesz zastosować w swojej karierze muzycznej w przyszłości.

Poniższe artykuły pomogą Ci w zarządzaniu zespołem: