Dowiedz się o BMI i ASCAP

Często pojawia się pytanie, czy możesz należeć zarówno do ASCAP, jak i do BMI. Odpowiedź brzmi: nie możesz być członkiem zarówno BMI, jak i ASCAP . Możesz należeć tylko do jednej organizacji praw własności (PRO) w dowolnym momencie, więc jeśli chcesz przejść z jednego na drugi, musisz zezwolić na wygaśnięcie aktualnej umowy, zanim przejdziesz na inny PRO.

Czy jeden PRO jest lepszy od drugiego?

Naprawdę istnieje bardzo niewielka różnica między tymi dwiema organizacjami.

Oba zasadniczo robią to samo zadanie. Podział może wyglądać inaczej w twojej umowie ASCAP niż umowa BMI, ponieważ ASCAP mówi, że daje 50% autorowi piosenek i 50% wydawcy, podczas gdy BMI mówi, że daje po 100% każdemu. Jest to jednak tylko semantyka - BMI dzieli pulę na pół i daje każdej ze stron 100% swoich 50%.

Wiele osób decyduje się na to, do czego przyłączy się PRO, w zależności od tego, których używają ich ulubieni artyści. Niektóre z nich są pod wpływem wytwórni lub wydawcy. Jeśli chcesz uzyskać lekcję historii, ASCAP istnieje już od dłuższego czasu, a BMI powstało jako schronienie dla muzyki rockowej i tak zwane "rekordy wyścigów" - a ASCAP walczyło zaciekle, gdy BMI wyrzuciło swoich artystów z popularnych list przebojów w latach 50-tych i zasugerował, że BMI wspiera artystów, którzy prowadzili kraj do niemoralnego miejsca (pomagając nam doprowadzić do skandalu z payola ) ... ale to jest historia starożytna i tak naprawdę nie jest ani tutaj, ani tam dla większości ludzi wybierających dziś PRO.

Co z SESAC?

SESAC - i nie, SESAC nie oznacza nic (ok, zrobił to raz, ale już nie jest) - różni się od BMI i ASCAP, ponieważ członkostwo nie jest otwarte dla wszystkich. Musisz być wybrany, aby dołączyć do SESAC, a pomysł polega na tym, że mogą lepiej reprezentować swoich klientów, jeśli wybiorą ich katalog.

Jeśli jesteś zaproszony do przyłączenia się, może to być dobre miejsce, ponieważ SESAC ma tendencję do bycia bardziej zaawansowanym technicznie niż pozostałe dwa PRO.

Słyszałem to o SoundExchange ...

SoundExchange istnieje po to, by zbierać opłaty licencyjne dla wykonawców i właścicieli praw autorskich za cyfrową muzykę odtwarzaną na nieinteraktywnych platformach - innymi słowy, kiedy słuchasz muzyki cyfrowo, a ktoś inny wybiera to, co usłyszysz w następnej kolejności. Wiele serwisów strumieniowych opracowało oferty, aby bezpośrednio płacić pozostałym cyfrowym dochodom PRO, bez przechodzenia przez SoundExchange.

SoundExchange istnieje, aby płacić wykonawcom na ścieżce - nie autorom piosenek - co odróżnia ich od PRO.

Więc co powinienem zrobić?

Dołącz do BMI lub ASCAP. SESAC z zadowoleniem przyjmuje zgłoszenia, ale pamiętaj, że zanim przystąpisz, będziesz musiał poczekać na weryfikację - a następnie zaproszenie. Jeśli jesteś tylko autorem piosenek, SoundExchange nie jest dla ciebie. Jeśli piszesz i wykonujesz swoją własną muzykę, zobacz SoundExchange dla tych rodzajów honorariów.

Najprostszym sposobem na dołączenie do BMI lub ASCAP jest ich strona internetowa. Dowiedz się więcej .