Kiedy podróżujący muzycy potrzebują pozwolenia na pracę

Niezależnie od tego, czy Twój zespół przygotowuje się do wyjścia na pierwszą światową trasę, czy też patrzysz na kanadyjski festiwal muzyczny, w którym chciałbyś zagrać, ważne jest, aby pamiętać, że jak każdy, kto przyjeżdża do obcego kraju do pracy, możesz potrzebują pozwolenia lub wizy. To, czy potrzebujesz pozwolenia na pracę, czy wizy pracowniczej na swoją wycieczkę, zależy oczywiście od tego, gdzie przebywasz i jakie obywatelstwo posiadasz.

Należy pamiętać, że wiza służbowa różni się od paszportu; każda podróż zagraniczna poza USA wymaga co najmniej karty paszportowej (do Meksyku i Kanady) lub pełnego paszportu (do dowolnego innego miejsca).

Upewnij się też, że twój paszport jest również aktualny.

Kiedy potrzebujesz pozwolenia na pracę

Poza geografią, istnieją inne czynniki, które określą, czy potrzebujesz pozwolenia na pracę. Ile koncertów grasz ? Ile pieniędzy spodziewasz się zarobić? Jak długo potrwa Twoja trasa? W niektórych przypadkach grupa organizująca wycieczkę może wymagać pozwolenia na grę.

Na przykład, jeśli jesteś nieamerykańskim wykonawcą podróżującym do USA, aby występować na festiwalach Coachella lub South by Southwest (SXSW), potrzebujesz wizę do pracy. Podobnie amerykańscy artyści, którzy chcą grać na międzynarodowych festiwalach lub w miejscach, prawie zawsze będą musieli mieć pozwolenie.

Jak dowiedzieć się, co należy ubiegać się o wizę pracowniczą

Pierwszym punktem kontaktowym przy ustalaniu, czy potrzebujesz pozwolenia na pracę, powinna być witryna ambasady dla kraju, który planujesz odwiedzić. Strona internetowa powinna zawierać informacje, które mają zastosowanie bezpośrednio do obywateli Twojego kraju.

Pamiętaj, że zezwolenia na rozrywkę i pracę związaną z muzyką lub wizy pracownicze są prawie zawsze obsługiwane w inny sposób niż w przypadku innych pozwoleń na pracę, dlatego warto zapoznać się z informacjami na temat tych konkretnych rodzajów wiz.

Jeśli grasz tylko na jednorazowym wydarzeniu, takim jak festiwal, powinieneś skontaktować się bezpośrednio z organizatorami festiwalu, aby dowiedzieć się, jakie wizy pracownicze mogą być wymagane.

Będziesz także chciał zapoznać się z wszelkimi opłatami, które są zaangażowane.

Jak długo trwa przetwarzanie dokumentacji papierkowej

Kolejna rzecz, o której powinieneś pamiętać o pozwoleniu na pracę: Niektóre kraje mają opłaty za złożenie wniosku, a także opłaty za wydanie pozwolenia, więc mogą stanowić dodatkowy wydatek. I jak każdy, kto kiedykolwiek ubiegał się o wizę paszportową lub służbową, wie, może potrwać strasznie długo, zanim cała papierkowa robota zostanie przetworzona. Upewnij się, że wiesz, jakiego rodzaju identyfikacja będzie potrzebna przed rozpoczęciem procesu składania wniosku, czy to prawem jazdy, paszportem czy aktem urodzenia.

Wiele krajów może potrzebować bardzo dużo czasu na zatwierdzenie tych aplikacji lub może naliczyć opłatę priorytetową dla osób, które potrzebują wiz wcześniej niż później. Stany Zjednoczone są doskonałym przykładem kraju, który ma wyjątkowo wysokie opłaty za przetwarzanie.

Jeśli wiesz, że będziesz podróżować za granicę, ustalenie swojej sytuacji dotyczącej pozwolenia na pracę powinno znajdować się na szczycie listy rzeczy do zrobienia. Absolutnie nie czekaj do ostatniej chwili. W przeciwnym razie może się okazać, że jesteś zmuszony do anulowania pokazów, gdy twoje dokumenty nie dotrą na czas.