Payola: Wpływanie na wykresy

Payola jest wielkim nie-nie w branży muzycznej, a jednak jest to ciągły problem. Payola to słowo używane do opisania aktu wytwórni fonograficznej lub innej zainteresowanej strony płacącej stację radiową za odtwarzanie określonego wykonawcy (w gotówce lub w dobrach). Ta praktyka ma oczywiste implikacje: kiedy pieniądze zmieniają ręce w zamian za grę radiową, niektórzy artyści zyskują więcej ekspozycji niż inni. Ekspozycja jest kluczem do tego, aby stać się wielkim w branży muzycznej, a w idealnym świecie reakcja publiczności na artystów i piosenki powinna kierować tym, kto otrzymuje większość ekspozycji medialnej.

Kiedy payola wchodzi w obraz, wytwórnia decyduje, którzy artyści zawiodą, a która się powiedzie. Innymi słowy, pole gry nie jest już poziom.

Skandal z płatnym przekazem zmienił świat radia rockowego w 1959 roku, likwidując jedną z epok najbardziej ukochanych DJ-ów, Alana Freeda i niemal kosztując Dicka Clarka w karierze. Od tego czasu przemysł muzyczny dołożył starań, aby zahamować na payoli, ale praktyka trwa.

Najnowsze osiągnięcia

Problem payoli ponownie wzrósł, gdy w 2005 r. Sony BMG , jedna z największych wytwórni płytowych na świecie, została zmuszona do zapłaty 10 milionów dolarów grzywny po tym, jak stan Nowy Jork uznał firmę za winną zaangażowania się w payola. Sprawy mówią, że kilka marek w firmie Sony nagrodziło DJ-ów gotówką i towarami przeznaczonymi dla artystów Sony, przy czym większość z nich dotyczyła gier z najnowszej płyty Jessica Simpson. Wytwórnia zdecydowała się na starania, aby ukryć swoją praktykę - w niektórych przypadkach przeprowadzali oni fałszywe konkursy promocyjne i rozdawali nagrody dla DJ-ów.

Skandal ten jest jednym z największych skandali płatnych w ostatnich latach.

W 2006 r. Federalna Komisja ds. Komunikacji (FCC), która nadzoruje radio w USA, ogłosiła rozpoczęcie śledztwa w sprawie praktyk payola setek amerykańskich stacji radiowych.

tło

Payola, która jest czasami określana jako "pay for play", ma tyle lat co radio komercyjne, ale na dobre zaczęła się wraz z nadejściem muzyki rockowej i zyskownego radia rockowego.

Sam akt nie jest nielegalny w Stanach Zjednoczonych, o ile stacja radiowa akceptująca pieniądze na utwór ujawnia ten fakt słuchaczom. Kilka piosenek zostało nagranych z praktykami payoli parodii, w tym:

Temat "pay to play" występów na żywo często wchodzi w dyskusję, gdy mówimy o payoli. Płacić za grę, gdy zespół płaci promotorowi za szansę zagrania spektaklu. Ta praktyka nie jest nielegalna, ale jest mocno krytykowana i zdecydowanie niewskazana dla zespołów.

Plusy

Czy są jakieś plusy do payoli? Chyba że jesteś artystą, którego kariera rośnie, lub wytwórcą, który widzi zwiększoną sprzedaż, nie do końca. Niestety, ponieważ ekspozycja stanowi 99% bitwy w biznesie, payola CAN opłaca się dla tych osób.

Cons

Payola rani prawie wszystkich. Niektóre z przeciw praktykom payoli to:

Gdzie się znajduje

W obecnym kształcie, płatek pozostaje nielegalny, a mimo to szeroko rozpowszechniony. Niestety, kiedy ludzie biorą udział w tym, to działa. Sprawa Sony BMG świeciła jednak świeżością światła i trwają działania antydopingowe.