Czy twórcy piosenek powinni dzielić się swoimi honorami z muzykami?

Chcesz naprawdę zarobić prawdziwe pieniądze w branży muzycznej? Nie bądź osobą, która wykonuje piosenkę, która utrzymuje się na szczycie list przebojów tydzień po tygodniu - bądź osobą, która ją napisała. To stwierdzenie ma być trochę policzkowe - ale tylko trochę. W rzeczywistości jest absolutnie prawdą, że osoba, która pisze piosenkę, ma o wiele więcej możliwości, aby zarobić pieniądze z utworu niż muzycy, którzy ją wykonują.

To niekoniecznie jest niesprawiedliwe. W rzeczywistości, jeśli jesteś muzykiem, który wykonuje utwory, wytwórnia, menedżer lub inna osoba zawarła umowę z wydawcą muzyki , który możesz nagrać, możesz nie myśleć o tym zbyt wiele. Jasne, twój wkład jest ważną częścią równania, jeśli chodzi o zarabianie pieniędzy z piosenki - sposób, w jaki wykonujesz utwór, jest dużą częścią tego, co go sprzedaje - ale zarabiasz za swoje występy dzięki sprzedaży albumów i koncertów, a autor piosenek otrzymuje ich honoraria mechaniczne, licencje na prawa do wydajności i tak dalej.

Kiedy autor piosenek jest w zespole

Sprawy stają się trochę trudniejsze, gdy autor piosenek jest w zespole. Powiedzmy, że twój perkusista pisze wszystkie piosenki, które wykonuje twój zespół. Oto, jak może wyglądać scenariusz: nagrywasz album wypełniony kompozycjami perkusisty. Wszyscy macie udział w zaliczkach i tantiemach ze sprzedaży albumów. Możesz także dzielić się przychodami uzyskanymi podczas koncertów podczas wykonywania tych piosenek i wszystkich innych dochodów, które zarobiłeś po drodze, jak pieniądze z koszulek, które fani chcą kupić od ciebie, ponieważ kochają twoją muzykę.

Brzmi dobrze, prawda? Co więcej, twój perkusista jest zależny od mechanicznych tantiem , praw do wykonania , a może i innych opłat, które należą się im jako autorowi piosenek, których w ogóle nie masz. To dużo w wielu zespołach, aw rzeczywistości wiele relacji zespołu rozwiało się nad tym faktem.

Co robisz, gdy jeden członek twojego zespołu robi więcej niż twoje piosenki? Różne grupy podchodzą do tego w różny sposób. Dla niektórych autorów piosenek wybór jest prosty - oni po prostu dzielą się wszystkimi tantiemami, które robią na równi ze swoimi kolegami z zespołu. Dla innych autorów piosenek, z jego rąk, te pieniądze są moje.

W tym momencie możesz zadać sobie pytanie, które podejście jest najlepsze. Prawdą jest, że nie ma łatwych odpowiedzi. Autorzy piosenek, którzy są także muzykami, ponoszą dodatkowe obciążenia, ponosząc odpowiedzialność za pisanie materiału. Wkład reszty zespołu jest absolutnie krytyczny - utwór bez muzyka do wykonania go nie jest naprawdę wart wiele. Jedyną odpowiedzią jest zdecydować, co jest właściwe dla zespołu i trzymać się go.

Zrób kontrakt

Co najważniejsze, należy podjąć decyzję na piśmie. Kontrakty między przyjaciółmi czasami wydają się dziwne, ale naprawdę są ważne, jeśli chodzi o ochronę zarówno Twojej firmy, jak i przyjaźni. Nikt nie może się zdziwić, gdy pieniądze zaczną się pojawiać, jeśli udało ci się wypracować wszystkie potencjalne różnice zdań przed rozdaniem (a wymyślanie tych szczegółów jest o wiele łatwiejsze, zanim zaczniesz widzieć jakąkolwiek gotówkę).

Ważne jest również, aby zawsze mieć jasność co do tego, kto jest uważany za autora piosenek dla konkretnego utworu.

To proste, jeśli jedna osoba zawsze pisze piosenki bez żadnego wkładu, ale gdy inni dodają swoje pomysły do ​​utworu, możesz być zaskoczony, jak łatwo jedna osoba przekazuje sugestię pełnej współpracy innej osoby. Jeśli myślisz, że współałeś z kimś piosenkę, upewnij się, że ona też to widzi i że zostanie zarejestrowana jako taka.

Najważniejsze? Sprawy mogą być nieco skomplikowane, gdy zespół ma jednego autora piosenek, ale tak długo, jak utrzymujesz otwarte linie komunikacyjne, nie musi to być problem z tworzeniem lub zrywaniem.