Czego można się spodziewać w umowie z wytwórnią niezależną

Zanim zaczniesz czytać dalej, powinieneś wiedzieć, że różne etykiety używają różnych rodzajów umów, a ponieważ stawki finansowe są wyższe, kontrakty stają się bardziej skomplikowane. Informacje znajdujące się tutaj mają największe zastosowanie do małej, niezależnej wytwórni płytowej , choć podstawowe idee mają zastosowanie do każdej umowy z wytwórnią płytową. Należy również pamiętać, że ta porada nie jest wiążąca i nie zastępuje porady prawnej .

Co powinno być w umowie?

Pierwszą rzeczą, która powinna znaleźć się w umowie między wytwórnią niezależną a artystą, jest podstawa - kto zawiera umowę i co obejmuje transakcja. Zazwyczaj jest to umowa między wytwórnią a artystą lub zespołem, ale umowa może obejmować kilka różnych rzeczy, takich jak:

Termin

Termin odnosi się do czasu, w którym wytwórnia będzie właścicielem albumu objętego umową. W najlepszym interesie wytwórni jest jak najdłuższy album, ale termin ten może trwać od kilku lat do wieczności. Okres od pięciu do dziesięciu lat jest sprawiedliwy, a w zależności od tego, ile masz doświadczenia z etykietą, spodziewasz się niższego końca spektrum. To dobre, aby etykiety niezależne zawierały opcję przedłużenia terminu na inny okres w kontrakcie.

Pamiętaj, że warunki własności będą określane na podstawie tego, czy "kupisz" album, czy też go licencjonujesz.

Sprzedaż miejsc docelowych

Umowa z wytwórnią indie powinna wyraźnie określać, gdzie etykieta ma prawo do sprzedaży albumu. Jeśli jesteś wytwórnią z siedzibą w USA, a zespół ma już umowę w Wielkiej Brytanii, nie możesz bardzo dobrze spróbować sprzedać tam płyty.

Dobrym sposobem na zrobienie tego w przypadku zespołów i etykiety jest zawarcie umowy na obszarach, na których etykieta ma dystrybucję, ale zespół nie ma jeszcze umowy, a następnie zawarcie w umowie klauzuli stwierdzającej, że etykieta może ubiegać się o licencję lub umowę dystrybucyjną w innych regionach dla albumu.

Zaliczki finansowe

Zaliczki są zaliczkami na poczet przyszłego zarobku zespołu, więc obiecuj tylko zaliczkę, którą według ciebie możesz łatwo odzyskać ze sprzedaży albumów. Dobrą regułą na temat zaliczek, jeśli jesteś małą wytwórnią, jest to, że duże postępy to strata pieniędzy. Jeśli pieniądze są napięte, każdy jest o wiele lepiej, jeśli etykieta pomija wypłatę dużego zaliczki, a zamiast tego oszczędza pieniądze na promocję. Sprzedaż rekordów to droga firma - jeśli chcesz, aby działała, musisz wydać pieniądze na budżet promocyjny, a nie na zaliczkę.

Wydawanie czapek

Zespoły nie zarabiają, dopóki wytwórnia nie zwróci wszystkich pieniędzy wydanych na album (z wyjątkiem opłat mechanicznych , które to wytwórnie muszą płacić bez względu na wszystko, co nie znaczy, że zespół jest zobowiązany do wydania etykiety Wydaj, wydaj i wydaj. Dobrze jest dodać limit wydatków w umowie z wytwórnią indie, która mówi, że wytwórnia skonsultuje się z zespołem po wydaniu X pieniędzy.

Pozwoli to zaoszczędzić wiele kłopotów w długim okresie, gdy zespół będzie narzekał na pieniądze i skarży się, że przepłaciłeś za ich uwolnienie.

Zarabiać pieniądze:

Jest to kluczowa część kontraktu z wytwórnią indie. Musisz określić, jak i kiedy zespół może oczekiwać zapłaty. Po pierwsze, ważne jest, aby zaznaczyć, że zespół nie otrzyma zapłaty, dopóki wytwórnia nie zwróci pieniędzy wydanych na album (wliczając zaliczkę). Następnie umowa musi określać, w jaki sposób zostanie osiągnięty podział zysku po cenie związanej z etykietą:

Tutaj nie ma prawdziwego dobra ani zła. Duże etykiety prawie zawsze zawierają transakcje procentowe, ale przejście na 50/50 jest czasem najłatwiejszym sposobem rozliczania bardzo małej etykiety.

Te małe dodatki:

Istnieje wiele dodatkowych wydatków, które pojawiają się w trakcie wydawania albumu, a teraz nadszedł czas, aby je rozwiązać.

Na przykład, jeśli wydajesz na winylu, jeśli zespół chce kolorowego rękawa z zakładkami , możesz zawrzeć w umowie, że muszą złożyć z góry. Jeśli nie chcesz płacić za wycieczkę , uwzględnij to również w umowie. Nadszedł czas, aby przewidzieć wszelkie koszty, które mogą powstać w związku z konkretnym wydaniem, którego chcesz uniknąć, i napisać na piśmie, że etykieta nie będzie płacić rachunku za te wydatki.

Drobnym drukiem

Powyższa lista zawiera podstawowe informacje, które powinna zawierać umowa z wytwórnią niezależną, ale to nie znaczy, że rzeczy są jedynymi rzeczami, które mogą lub powinny być zawarte w umowie. Oto kilka opcjonalnych elementów, które można zawrzeć na umowie z wytwórnią indie. Mogą, ale nie muszą, odnosić się do każdego przypadku: