Jak egzekwowane są należności licencyjne

Monitorowanie utworu jest odtwarzane na nośniku

Pomyśl o tym, aby cały czas śledzić każdy utwór z każdej piosenki. To jest właśnie zadanie, któremu muszą sprostać organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, takie jak BMI i ASCAP. Ich obowiązkiem jest dokładne rozpoznanie, które utwory ich członków są grane i gdzie mogą dokładnie przekazać tantiemy wydawcom i autorom piosenek. Sama praca jest herkulesowa, ale grupy mają metody zarządzania gigantycznym przedsięwzięciem. Oto jak podchodzą do każdego sektora medialnego, aby upewnić się, że ich członkowie zarabiają.

Zwróć uwagę, że ta informacja dotyczy przede wszystkim gromadzenia tantiem w USA, a dokładniej - praktyk ASCAP i BMI. Podstawy są jednak takie same w większości regionów.

 • 01 Śledzenie opłat licencyjnych za odtwarzanie radia

  Śledzenie rozgłośni radiowych jest zdecydowanie jednym z najbardziej zniechęcających zadań, przed którymi stają grupy zbierające prawa do wydajności. Ponieważ generalnie niemożliwe jest generowanie listy wszystkich utworów odtwarzanych w każdej stacji radiowej przez cały czas - nie mówiąc już o zarządzaniu tymi danymi - grupy zajmujące się prawami do kolekcjonowania radzą sobie z tym wyzwaniem na kilka różnych sposobów.

  BMI wykorzystuje połączenie raportowania stacji i cyfrowego monitorowania. Wymagają każdej stacji, której wydają licencję, do prowadzenia dziennika piosenek, które grają przez określony czas każdego roku. Zazwyczaj każda stacja zgłasza swoje listy odtwarzania przez okres trzech dni. BMI łączy te dane z cyfrowym monitorowaniem audycji radiowych, aby wymyślić, których utwory są w ciężkiej rotacji.

  ASCAP opiera się wyłącznie na monitorowaniu cyfrowym.

 • 02 Monitorowanie transmisji na żywo w telewizji

  Sieci telewizyjne są bardzo obciążone, jeśli chodzi o zgłaszanie występów na żywo. Zarówno dla BMI, jak i ASCAP, stacje muszą przechowywać tak zwane cue sheets - listę wszystkich utworów, które są odtwarzane w sieci, kiedy są odtwarzane i przez jak długo. Wszystkie te informacje są niezbędne, ponieważ różne opłaty licencyjne są wypłacane za różne typy utworzeń utworów. Oprócz zbierania danych udostępnianych przez stacje, stowarzyszenia zajmujące się prawami do wydajności korzystają również z cyfrowego monitorowania, aby śledzić odtworzeń utworów telewizyjnych.
 • 03 Śledzenie cyfrowych gier

  Jeśli chodzi o gry cyfrowe , życie jest dobre dla twórców piosenek, wydawców i stowarzyszeń zajmujących się prawami autorskimi. Charakter cyfrowych występów utworów (należy pamiętać, że występ na żywo nie musi oznaczać koncertu - może to oznaczać publiczne nagrywanie utworu) oznacza, że ​​nadawcy cyfrowi mogą zgłaszać swoje listy odtwarzania około 100% dokładności w grupach uprawnień do wydajności. W rzeczywistości mogą dostarczać tak wiele danych, że ich dokładność jest prawie problematyczna dla BMI i ASCAP. Jest to przecież takie przeciążenie informacji, że często mają trudności z upewnieniem się, że wszystko zostanie sprawdzone.
 • 04 Śledzenie Live Play

  Odtworzenia na żywo są śledzone o wiele luźniej w USA niż inne terytoria. W Stanach Zjednoczonych 200 najlepiej zarabiających miejsc informuje o tym, że ich utwór jest odtwarzany w grupach praw do osiągnięć - te miejsca są ustalane zgodnie z listą wygenerowaną przez wydawnictwo branży muzycznej o nazwie Pollstar. Zrozumiałe jest, że ta metoda ledwie zarysowuje powierzchnię koncertów, więc wielu autorów piosenek w Stanach nie dostrzega ani trochę, jeśli chodzi o dochody z koncertów z piosenek, które napisali.

  W wielu innych krajach sztuki te są znacznie ściślej śledzone, a nawet małe lokale są wymagane, aby włączyć zestaw list koncertów.

 • 05 Specjalny przypadek: Film gra

  W przeciwieństwie do tego, co możesz sądzić, w USA opłaty licencyjne za prawa autorskie nie są pobierane od muzyki granej w filmach. Dlaczego nie? Przemysł filmowy z powodzeniem walczył o wykluczenie ... i to wszystko!