Co należy wiedzieć przed podpisaniem umowy dotyczącej rekordów 360

Ponieważ coraz trudniej jest zarabiać pieniądze w branży muzycznej, sprzedając same albumy, wytwórnie płytowe zamieniają się w tak zwane oferty 360. Dzięki tym umowom wytwórnia płytowa bierze udział w całości z dochodu uzyskanego przez muzyka, a nie tylko ze sprzedaży płyt.

Podstawy 360 rekordowych ofert

Zgodnie z umowami 360-biznesowymi, nazywane także "umowami z wieloma prawami", wytwórnie płytowe mogą uzyskać procent rzeczy, które były wcześniej niedostępne dla nich, takie jak przychody z koncertów , sprzedaż towarów , potwierdzenia i dzwonki.

W zamian za uzyskanie większego odcięcia od artystów, których reprezentują, wytwórnie zobowiązują się do promowania artysty przez dłuższy czas i mają aktywnie próbować rozwijać dla nich nowe możliwości. Zasadniczo etykieta będzie funkcjonować jako pseudo-menedżer i dbać o całą karierę artysty, a nie tylko skupiać się na sprzedaży nagrań.

Czy należy podpisać umowę 360? Zanim włożysz pióro do papieru, zadaj te pytania.

Jakie dochody są na stole?

Cały punkt 360 transakcji polega na tym, że wytwórnia otrzymuje cięcie większości, jeśli nie wszystkich, źródeł przychodów muzyka. Należy jednak dążyć do określenia, co dokładnie oznacza to. Wymień konkretną listę przychodów uwzględnioną w umowie 360 ​​i pracuj, aby utrzymać cały dochód z pieniądza, którego wytwórnia nie pomaga Ci zarobić.

Kto będzie obsługiwał obowiązki?

Te oferty 360 są przyjmowane przez wytwórnie, a wiele z nich zwalnia pracowników.

Innymi słowy, wytwórnie podejmują więcej pracy, gdy zmniejszają liczbę pracowników, aby to zrobić. Uzyskaj pewność, że etykieta ma siłę roboczą i doświadczenie, aby zaangażować się w zarządzanie każdym aspektem kariery, z którego skorzystają. Jeśli nie, to nie jest dobra oferta dla ciebie.

Będziesz musiał przynieść dodatkową pomoc i zapłacić im za pracę, za którą już płacisz. Znowu podzieliłem tylko ciasto z ludźmi, którzy pomogli go upiec. Nic mniej nie jest dla ciebie sprawiedliwe.

Jakie są tutaj wartości procentowe?

Oczywiście, będziesz chciał dokładnie wiedzieć, ile pieniędzy chce ta wytwórnia. Czy jest to ryczałtowa stawka na całej tablicy? Czy istnieje wielopoziomowy system zawierania umów dla Ciebie i tych, które negocjujesz bez nich? Możesz nie znaleźć tu zbyt wiele miejsca, ponieważ etykiety często mają standardową ofertę, której nie negocjują z poszczególnymi artystami. Ale musisz wiedzieć, na co patrzysz, i nigdy nie boli, aby przynajmniej spróbować zgolić kilka punktów .

Uruchom to przez prawnika (Twój prawnik)

Bez wątpienia umowy 360 są skomplikowane. Potencjalnie możesz wylogować prawa do wielu różnych źródeł przychodów, które mogą wrócić i cię ugryźć. Nie zakładaj, że wszystko rozumiesz. Uzyskanie porady prawnej przed podpisaniem umowy 360 jest koniecznością. I nie pozwól, by etykieta wysłała cię do ich prawnika.