Przed podpisaniem umowy z producentem muzyki

Co należy wiedzieć przed przystąpieniem do umowy

Umowa z producentem jest ważną częścią procesu nagrywania . Umowy z producentami muzyki chronią wszystkich zaangażowanych w nagrywanie, wyraźnie określając obowiązki i wynagrodzenie.

Jednak wielokrotnie coraz więcej muzyków ma ochotę podpisać kontrakt na produkcję, którego nie rozumieją, aby uzyskać na pokładzie dużego producenta. Zły ruch. Kontrakty na produkcję słyną z tego, że są jedną z tych drobiazgów, które podkradają się i gryzą cię, gdy twoja kariera się skończy.

Dlatego zanim podpiszesz umowę z producentem, upewnij się, że ją rozumiesz. Ten przewodnik pomoże zarówno muzykom, jak i producentom w znalezieniu uczciwej oferty.

Omów te problemy podczas podpisywania umowy z producentem muzyki

Jeśli rozwiążesz te osiem kwestii przed zalogowaniem się u producenta, lepiej Ci będzie:

Dowiedz się Lingo

Zanim przejdziesz do świata kontraktów z producentami nagrań, musisz nauczyć się słownictwa. Sprawdź te definicje glosariusza, zanim przejdziesz dalej.

Znać opis stanowiska

Niektórzy producenci są bardzo praktyczni, podczas gdy inni, cóż, nie są. Jakiego producenta chcesz w pracy? Umowa produkcyjna powinna dokładnie określać, czego oczekuje się od producenta. Czy będą aranżować piosenki? Tworzenie bitów ? Czy chcesz, aby producent właściwie upewnił się, że utwory są odpowiednio nagrywane i nie mają kreatywności? Charakter twojej relacji z producentem powinien zostać ustalony z góry i powinien być zawarty w umowie.

Wybierz swoje punkty (część pierwsza)

Punkty są chlebem i masłem producenta. Każdy punkt reprezentuje procent dochodu ze sprzedaży płyt, który otrzyma producent. Liczba punktów, jaką otrzymuje producent, jest współmierna do ich doświadczenia i osiągnięć. Niektórzy markowi producenci otrzymują pięć lub więcej punktów na albumie, podczas gdy producent, który próbuje rozpocząć działalność w branży, może pracować bez żadnych punktów.

Jeśli chodzi o punkty, nie tylko musisz zdecydować, ilu producentów dostaniesz, ale musisz zdecydować, czy będą one nagrywać jedną tantiem i czy punkty wzrosną, jeśli album przejdzie z góry ustalone cele sprzedaży.

Wybierz swoje punkty (część druga)

Kiedy decydujesz się na punkty, które zostaną przyznane producentowi, musisz również ustalić, czy punkty będą płatne według ceny detalicznej lub ceny dealera oraz czy producent będzie podlegał tej samej "ładunkowej" produkcji według etykiety, która Ty jako artysta płaci.

Producent Advance

Twoja umowa powinna określać, czy producent otrzyma zaliczkę za swoją pracę. Awans producenta jest powszechny, ale jeśli pracujesz z przyszłym producentem, a nie z ugruntowanym producentem, możesz być w stanie wypracować umowę, która nie zawiera zaliczki.

Miksowanie praw

Niektóre umowy produkcyjne zawierają klauzulę, która daje producentowi pierwszą odmowę remiksów projektu. Jeśli ta klauzula jest na miejscu, oznacza to, że jeśli nie jesteś zadowolony z końcowego produktu i chcesz go przekazać komuś innemu, aby go wymieszać, być może będziesz musiał zezwolić temu producentowi, aby najpierw wprowadzić pewne zmiany. Ta klauzula nie jest idealna dla ciebie jako muzyka, więc spróbuj ją wynegocjować.

Kto w ogóle za to wszystko płaci?

Twoja umowa musi określać, kto jest odpowiedzialny za płacenie producentowi . Czy to ty, czy też masz wytwórnię płytową na rachunek? Jeśli osoba trzecia płaci rachunek, producent będzie chciał uzyskać pisemne wyjaśnienie, kto będzie odpowiedzialny za rozliczenie, jeśli projekt przekroczy budżet. Jeśli masz wszystko w sobie, to możesz być ty, muzyk. Idealną konfiguracją jest, abyś trafił w nadwyżki budżetowe, które spowodowałeś, a producent wziął na siebie nadwyżki, które powodują.

Nie jesteś właścicielem mnie

Kilka niewłaściwie umieszczonych słów może dać twojemu producentowi część własności gotowego produktu. Unikaj tego konfliktu, wyraźnie stwierdzając, że wszystkie ukończone nagrania i mistrzowie są własnością wyłącznie Ciebie.