Różnica między miksowaniem a masteringiem

Poznaj różnicę zanim pójdziesz do studia.

Miksowanie i mastering to dwa podstawowe składniki profesjonalnej produkcji płyt, więc dobre nagrywanie i mastering jest koniecznością podczas nagrywania albumu , który planujesz sprzedać . Możesz użyć jednego lub obu. Być może uda ci się uciec bez opanowania, jeśli nagrywasz tylko demo, ale może to zależeć od tego, co chcesz osiągnąć w swoim demo. Im lepiej, tym bardziej prawdopodobne, że pomoże ci osiągnąć cel, więc możesz zainwestować czas i pieniądze niezbędne do zrobienia obu tych rzeczy.

Mieszanie: łączenie wielu warstw

Miksowanie to proces łączenia wielu warstw dźwięku w celu utworzenia jednego końcowego utworu lub modyfikacji muzycznej istniejącego utworu.

Wymyślasz w zasadzie wszystko, co nagrałeś, gdy miksujesz piosenkę. Będziesz robił takie rzeczy jak efekty, dostosuj suwak i EQ swoje ślady. Pomyśl o mieszaniu jako układaniu puzzli. Łączycie części tego, co nagrałeś, upewniając się, że wszystko wisi razem, a potem dodasz ostatnie poprawki.

Powinieneś być zadowolony z tego, jak brzmi ta piosenka, gdy skończysz ją miksować. Powinniście mieć pewność, że muzycznie nic nie brakuje. Dla wielu muzyków miksowanie to miejsce, w którym dzieje się prawdziwa magia. Dzieje się tak, gdy kompozycja przechodzi z bycia gromadą nut i słów, by stać się tym, co wyobraziliście sobie jako ukończony utwór.

Wskazówki dotyczące optymalnego miksowania

Możesz wynająć inżyniera miksowania - coś, co możesz chcieć rozważyć, jeśli masz na to budżet i nie masz własnego doświadczenia - lub możesz sam spróbować wymieszać swoją piosenkę lub album.

Jeśli mieszasz album, będziesz mieć wiele ścieżek. Znajdź podobieństwa między nimi, a potem uporządkuj je dla przepływu. Ustaw je w kolejności, w jakiej będziesz nad nimi pracować, w kolejności, w jakiej pojawią się na albumie. Na przykład, jeśli jeden utwór jest pulsującym rytmem, niekoniecznie chcesz go śledzić balladą, ani nie chcesz organizować utworów za pomocą ballady bezpośrednio poprzedzającej ścieżkę rocka.

Ułóż swoje utwory, aby zapewnić ciągłość i upewnij się, że możesz łatwo zidentyfikować każdego z nich podczas pracy.

Będziesz także chciał się upewnić, że poziomy głośności na wszystkich ścieżkach są zbliżone do twoich utworów. Możesz skompresować za pomocą EQ, aby to osiągnąć. Wzmocni spokojne miejsca i wzmocni głośniejsze. Wygładź ślady za pomocą filtrów, aby wyeliminować nadmierne lub uciążliwe hałasy i dźwięki.

Wszystkie ścieżki powinny mieć własne częstotliwości. Twoim celem jest upewnienie się, że każdy głos i każdy instrument pozostawia swój własny odcisk. Pomocne może być użycie autobusów na każdym z nich: jeden na gitary, drugi na głos i tak dalej.

Nie przeciążaj swoich utworów. Celuj w niskim stosunku od 2: 1 do 3: 1 dB redukcji wzmocnienia. Możesz dać niewielki dodatkowy impuls do konkretnego słowa lub słów, jeśli kończy się ogon niektórych wokali.

Teraz przenieś miks z mono do stereo na każdej ścieżce. Przesuwanie cię tam zabierze. I zmiksuj swój. Połóż na nim swoją pieczęć. Może to obejmować dodanie wtyczek lub innych drobnych efektów. To zależy od Ciebie, co chcesz osiągnąć dzięki albumowi i odbiorcom, do których chcesz dotrzeć.

Mastering: Optymalizacja ogólnego brzmienia

Pomyśl o masteringu, który doda Twojej muzyce blasku i blasku.

Termin ten odnosi się do procesu optymalizacji poszczególnych ścieżek poprzez kompresję, wyrównanie, ulepszanie stereo lub dostosowanie efektu pogłosu (echa).

W bardzo podstawowym sensie, kiedy opanujesz swój album, upewniasz się, że piosenka nie wysadza głośników, podczas gdy druga piosenka jest ledwo słyszalna. Proces mieszania rozciąga się na to, ale mastering ma szerszy obraz - podczas miksowania skupiasz się bardziej na każdym utworze.

Mastering koncentruje się na osobliwościach na każdym utworze z uchem i uchem w kierunku ich rozwoju. Bierze wszystkie utwory jako całość. Chcesz, aby poziomy piosenek były podobne w całym tekście, a także ogólne poczucie spójności z nagraniem. Chcesz przepływu od początku do końca.

Poza korygowaniem oczywistych różnic w głośności każdej piosenki, mastering jest niezwykle subiektywnym procesem.

Pod pewnymi względami muzycy wierzą, że albo masz złoty dotyk, albo nie, jeśli chodzi o mastering.

Mimo że niektóre programy pomagają opanować twoje nagranie, opłacanie go profesjonalnie to dobra inwestycja, jeśli planujesz udostępnić swoje nagranie publicznie.

Kiedy wybrać mieszanie lub mastering

Jeśli planujesz użyć swojego nagrania na demo , mastering nie jest absolutną koniecznością. Wymaga znacznie więcej wiedzy i doświadczenia niż mieszanie, więc może być kosztowne, gdy jest wykonywane przez profesjonalistę.

Z drugiej strony, miksowanie to coś, do czego zawsze powinieneś dążyć, bez względu na to, na jakim etapie wydawania znajduje się Twoja piosenka lub album. Nie musisz zatrudnić specjalisty i nie musisz być profesjonalistą , ale powinieneś przynajmniej starać się nadać każdej z twoich piosenek szorstką mieszankę, gdy tylko jest to możliwe.

W przeciwieństwie do masteringu, możesz mieszać w domu. To wymaga praktyki i czasu, ale z pewną dozą poświęcenia możesz wykonać zadanie.