Top 10 porad listów motywacyjnych

Porady dotyczące pisania listu motywacyjnego na najwyższym poziomie dla zadania

Kiedy musisz napisać list motywacyjny, aby ubiegać się o pracę, czasami małe rzeczy mogą zrobić dużą różnicę. Im bliżej do udoskonalenia twojego listu, tym większe masz szanse na wywieranie wpływu na menedżera ds. Zatrudnienia.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i technikami wysyłania listu przewodniego na najwyższym poziomie, a zwiększysz swoje zmiany dotyczące uzyskania wywiadu.

 • 01 Wybierz odpowiedni typ listu motywacyjnego

  Istnieje kilka rodzajów listów motywacyjnych, które mogą być wysyłane do pracodawców i kontaktów. Na przykład istnieją tradycyjne listy motywacyjne (znane również jako listy aplikacyjne), które są pisane w celu ubiegania się o konkretne oferty pracy. Istnieją również listy intencyjne (znane również jako listy kandydatów), w których pytasz o możliwe oferty pracy w firmie.

  Pamiętaj, aby wybrać rodzaj listu motywacyjnego, który odzwierciedla to, o co się ubiegasz, oraz to, o co prosisz.

 • 02 Go Beyond The Resume

  Twój list motywacyjny nie powinien być tylko kolejną wersją twojego CV. Zamiast tego list ten powinien dostarczyć konkretnych dowodów na to, co przyniesiesz firmie.

  Dla swojego listu wybierz od dwóch do trzech umiejętności lub zdolności, które chcesz podświetlić. Następnie przedstaw przykłady pokazujące te cechy. Te przykłady sprawią, że Twój list motywacyjny będzie inny niż Twoje CV. Na przykład, jeśli chcesz podkreślić swoje doświadczenie i umiejętności nauczania dzieci, podaj przykład czasu, w którym z powodzeniem uczyłeś ucznia. Możesz zawrzeć szczególny moment nauczania, kiedy odnosisz szczególne sukcesy.

  Jeśli to możliwe, dołącz liczby, aby pokazać, jak dodałeś wartość do poprzednich firm, dla których pracowałeś. W powyższym przykładzie możesz podać dane o tym, jak poprawiły się oceny twoich poprzednich uczniów podczas pracy z Tobą.

  Jeśli jesteś absolwentem lub w inny sposób nie masz dużego doświadczenia zawodowego, możesz podświetlić niektóre swoje umiejętności do przeniesienia w swoim CV. Podaj dowody z projektów, zajęć, pracy wolontariackiej itp., Która pokazuje, że posiadasz te umiejętności.

 • 03 Napisz niestandardowy list motywacyjny

  Menedżer ds. Zatrudniania może szybko stwierdzić, czy napisałeś ogólny list motywacyjny na każde zlecenie. To szybki sposób na odrzucenie aplikacji.

  Zamiast tego celuj w każdą literę, aby dopasować ją do konkretnego zadania. Najlepszym sposobem na to jest dopasowanie kwalifikacji do pracy . Najpierw spójrz uważnie na listę zadań. Po drugie, wybierz dwie lub trzy umiejętności, zdolności lub doświadczenia, których wymaga praca, o której wiesz. W swoim liście podaj przykłady czasów, w których zademonstrowałeś każdą z tych umiejętności.

  Dodaj również słowa kluczowe z ogłoszenia o pracę do listu motywacyjnego. Na przykład, jeśli w wykazie jest napisane, że idealny kandydat ma doświadczenie z "podejmowaniem decyzji opartych na danych", można podać przykład czasu, w którym dane posłużyły do ​​podjęcia decyzji lub rozwiązania problemu.

  Sporządzenie niestandardowego listu motywacyjnego może być czasochłonne dla każdego zadania, o które się ubiegasz, ale ważne jest, aby poświęcić mu trochę czasu i wysiłku. Niestandardowy list pomoże czytelnikowi w mgnieniu oka przekonać się, że dobrze pasuje do tej pracy.

 • 04 Nie wskaż tego, czego brakuje

  Zasadniczo nie przepraszaj za nic w swoim liście przewodnim. Jeśli brakuje ci wymaganej umiejętności lub stopnia, nie wspominaj o tym. To tylko podkreśli to, czego nie masz. Zamiast tego skup się na podkreślaniu umiejętności i doświadczeń, które posiadasz, i wyjaśnij, jak sprawiają, że doskonale nadajesz się do pracy.

  Jednak, gdy ostatnio pojawiły się luki w twojej historii pracy (w ciągu ostatniego roku), czy to po zwolnieniu z pracy, czy po pracy, spędzeniu czasu w miejscu pracy, spędzeniu z rodziną, podróży, powrocie do szkoły, lub z dowolnego powodu Twój list motywacyjny daje ci możliwość wyjaśnienia luki w zatrudnieniu .

  Jeśli zdecydujesz się wspomnieć o tej luce zatrudnienia w swoim liście motywacyjnym, zrób to bardzo krótko, a następnie szybko wróć do podkreślania swoich umiejętności i zdolności.

 • 05 Spróbuj znaleźć osobę kontaktową

  Jeśli chodzi o listy motywacyjne, bardzo ważne jest poświęcenie czasu na osobiste. Dowiedz się jak najwięcej o firmie i menadżerze rekrutacji .

  Pamiętaj, aby zaadresować list motywacyjny do konkretnego menedżera ds. Zatrudnienia, który będzie czytał Twój list. Jeśli nie wiesz, kim jest ta osoba, sprawdź stronę firmy, a nawet zadzwoń do firmy i zapytaj.

  Jeśli naprawdę nie wiesz, kto będzie czytał ten list, wyślij list z pozdrowieniem, "Dear Hiring Manager".

  Jeśli masz jakieś kontakty w firmie, które skierowały cię do pracy lub chcesz przekazać ci dobre słowo, podaj ich imiona w pierwszym akapicie twojego listu. Jest to świetny sposób na uzyskanie zainteresowania pracodawcy. Upewnij się jednak, że wcześniej skontaktowałeś się ze swoimi kontaktami i zapytałeś, czy są skłonni przekazać ci skierowanie .

 • 06 Sformatuj prawidłowo swój list motywacyjny

  Chcesz, aby Twój list motywacyjny nie tylko zawierał odpowiednie informacje, ale także wyglądał wypolerowany. Dlatego należy odpowiednio sformatować swój list przewodni. Jeśli wysyłasz list fizyczny, pamiętaj, aby użyć formatu listu biznesowego . Podaj swoje dane kontaktowe, datę i dane kontaktowe pracodawcy u góry listu.

  Jeśli wysyłasz list motywacyjny jako e-mail , Twój format będzie nieco inny. Będziesz także musiał podać wiersz tematu, który wymienia twoje imię i tytuł pracy.

  List motywacyjny nie powinien być dłuższy niż strona ( maksymalnie trzy do czterech akapitów). Jeśli Twój list motywacyjny jest nieco za długi, możesz dostosować marginesy, aby zapewnić sobie więcej miejsca. Jednak chcesz mieć dużo białego miejsca w liście motywacyjnym, więc nie rób zbyt małych marginesów.

  Uwzględnij także spację między powitaniem, między każdym akapitem i po zamknięciu. Spowoduje to również dodanie białej spacji. Bez względu na to, jak wyślesz list motywacyjny, wybierz prostą, czytelną czcionkę .

 • 07 Bądź sobą

  Chcesz, żeby twój list motywacyjny był profesjonalny. Nie oznacza to jednak, że musisz używać niezgrabnie sformalizowanego języka. Unikaj zwrotów, które nie wydają się naturalne, np. "Szanowny Panie lub Szanowna Pani" lub "Chcę wyrazić moje szczere zainteresowanie pozycją w Twojej znakomitej instytucji". Zamiast tego używaj jasnego, prostego języka.

  Unikaj też stereotypowych, nadużywanych fraz, które zatrudniają menedżerów, którzy mają dość czytania ("chodzący", "gracz zespołowy" itp.). Zastąp te wyrażenia słowami potęgowymi, takimi jak "inicjowane" i "współpracujące".

  Chcesz być grzeczny i profesjonalny, ale nie fałszywy. Nie używaj języka, który wydaje Ci się niewygodny lub zrogowaciały.

 • 08 Przegląd listów motywacyjnych Przykłady

  Poświęć trochę czasu na przejrzenie przykładów listów motywacyjnych przed rozpoczęciem pisania własnego. Przykłady dają wyobrażenie o tym, jak ułożyć własny list i jakie informacje uwzględnić.

  Sprawdź także szablony listów motywacyjnych , które pomogą Ci sformatować własny list.

  Chociaż warto przyjrzeć się szablonom i przykładom, należy zmienić dowolną próbkę liter, aby dopasować ją do własnych umiejętności i umiejętności oraz pracy, o którą się starasz.

 • 09 Edytuj swój list

  Ponieważ menedżerowie ds. Rekrutacji spoglądają na setki osób ubiegających się o wizę, drobna literówka może wpłynąć na szanse uzyskania wywiadu. Dlatego koniecznie sprawdź swój list motywacyjny (i wszystkie swoje materiały aplikacyjne).

  Przeczytaj swój list, szukając błędów ortograficznych lub gramatycznych. Rozważ przeczytanie listu na głos - jest to przydatny sposób na sprawdzenie błędów. Upewnij się, że posiadasz poprawną nazwę firmy, nazwisko, imię i nazwisko menedżera, itp. W nagłówku.

  Zastanów się, czy nie poprosić przyjaciela o przeczytanie twojego listu. Poproś go, aby sprawdził błędy, ale możesz też poprosić o bardziej ogólną opinię. Zapytaj swojego przyjaciela, czy po przeczytaniu Twojego listu jest przekonany, czy jesteś osobą doskonale nadającą się do tego zadania.

 • 10 Wyślij list motywacyjny, który zostanie odczytany

  Najważniejszą częścią wysyłania listu motywacyjnego jest przestrzeganie instrukcji pracodawcy. Jeśli ogłoszenie o pracę mówi, aby dołączyć list motywacyjny i wznowić jako załącznik wiadomości e-mail, dołącz pliki Microsoft Word lub PDF do wiadomości e-mail. Jeśli menedżer ds. Rekrutacji mówi, że chce, abyś przesłał swoje materiały za pomocą systemu aplikacji online , nie wysyłaj fizycznej aplikacji.

  Ważne jest, aby wysłać list motywacyjny i poprawnie wznowić załączniki, aby dołączyć wszystkie wymagane informacje, aby Twoja wiadomość została odczytana, oraz aby powiadomić odbiorcę, w jaki sposób mogą się z Tobą skontaktować, aby umówić się na rozmowę kwalifikacyjną.