Cztery kwadranty Stephena Coveya: sieć zarządzania czasem

Kreatywne RF

Dla ojców, aby wszystko w życiu pasowało do siebie tak, jak powinno, jest to jedno z największych wyzwań życiowych. To może wydawać się, że tak dużo czasu spędzasz na swojej roli jako dostawcy: idź do pracy, utrzymuj dom i podwórko w dobrym stanie, zarządzaj pieniędzmi i opłacaj rachunki. Do tego dochodzi długa dojazd i bieganie z jednego dziecka do drugiego, a podczas czuwania zostajecie całkowicie pochłonięci.

Cztery kwadranty

Aby zachować równowagę swojego życia, dr Stephen Covey stworzył macierz zarządzania czasem.

Koncepcja pomaga ojcom w ustalaniu priorytetów ich życia poprzez określenie zadań, które muszą wykonać w porównaniu do tych, które chcą wykonywać:

Zmień swoje życie

Wystarczy niewielki wysiłek, aby twoje życie i relacje mogły się zmienić, podwajając ilość czasu spędzonego w Kwadrancie 2. Jasne jest, że Kwadrant 1 przedmioty zawsze są robione, a Ćwiczenia 4 to strata czasu. Poświęć trochę czasu, aby skupić się na kwadrancie 2, eliminując w pierwszej kolejności pewne działania w kwadrancie 4.

Zainwestuj w swój osobisty rozwój, podkreślając swój duchowy cel, czytając podnoszące na duchu materiały i zastanawiając się, jak lepiej żyć swoim życiem. Ponadto ustalanie osobistych celów, ocenianie postępów i planowanie działań związanych z tymi celami da większą uwagę życiu i pomoże osiągnąć więcej przy mniejszym wysiłku i straceniu czasu.

Wreszcie, umieszczenie działań, które budują relacje z dziećmi w Kwadrancie 2, pomoże stworzyć bardziej pozytywne i ufne relacje, które później zapobiegną problemom.

Ustal priorytety działań

Skupiając się na działaniach Quadrant 2, wykorzystując czas znaleziony przez wyeliminowanie działań Quadrant 4, robi różnicę w tym, co możesz osiągnąć w życiu. Planowanie i nadawanie wyższego priorytetu tym, co jest najważniejsze, pozwoli zapracowanemu ojcu z wieloma życiowymi wymaganiami, aby podejmować dobre decyzje, lepiej godzić pracę z życiem i żyć bardziej obficie.

Ćwiczenia w kwadransie 2 powinny być zaprogramowane w codziennym harmonogramie. Niezależnie od tego, czy rozwijasz osobistą deklarację celu, czy wyznaczasz cele osobiste i rodzinne, ojcowie mogą nauczyć się, jak się rozwijać. Pierwszym krokiem jest zaplanowanie swojego czasu w każdym tygodniu i zrobienie sobie miejsca w swoim harmonogramie dla innych działań Quadrant 2, takich jak:

Historia sukcesu

Podążanie za matrycą zarządzania czasem może zmienić życie. Jeden z ojców podzielił się osobistym doświadczeniem ze swoim wczesnym mentorem, doktorem Covey, podczas studiów w college'u:

"Mam szczęście, że zaliczam doktora Coveya jako jednego z moich wczesnych mentorów i profesorów uniwersyteckich, zanim jeszcze opublikował swoją niezwykle udaną książkę Siedem nawyków wysoce skutecznych ludzi , dr Covey uczył studentów na Uniwersytecie Brighama Younga, jak ważne jest zarządzanie czasem oraz równowagę między pracą a życiem prywatnym .

Po raz pierwszy zobaczyłem Matrix Zarządzania Czasem (znany również jako Czwarty kwadrant) na białej tablicy w dużej klasie na BYU. Doktor Covey narysował pudełko na tablicy podzielone przez poziomą linię i pionową linię na cztery ćwiartki. Po drugiej stronie etykiety nazwał dwie kolumny "Pilne" i "Nie pilne". Następnie nazwał dwa wiersze "Ważne" i "Nieważne". Następnie nazwał ćwiartki numerami od pierwszej do czwartej, zaczynając od lewego górnego rogu i kończąc w prawym dolnym rogu.

Następnie poprosił klasę, aby pomogła mu w wypełnianiu czynności, które pasują do każdego kwadrantu. Pierwszy był łatwy: pilny i ważny. Jeden z uczniów powiedział: "Wkuwanie za twoje testy". Miał rację, było to pilne i ważne. Doktor Covey zapytał wtedy: "Gdzie powinniśmy umieścić wymaganą lekturę i nadążać za zajęciami klasowymi?" Uczniowie odpowiedzieli: "Kwadrant 2: ważny, ale nie pilny".

Następnie poszliśmy do kwadrantu 3: pilne, ale nie ważne. "Dzwoniący telefon" był jedną odpowiedzią. - Być może - powiedział doktor Covey, ale co by było, gdyby to była wielka oferta pracy, na którą czekałeś?

"To jest na pewno wywołanie kwadrantu 1" - odpowiedział uczeń.

Kiedy dotarł do kwadrantu 4, działania w tym kwadrancie przybiegły szybko i wściekle. "Rozmowa z moim współlokatorem do 2 nad ranem" - zasugerował jeden z nich. "Pobyt w czwartym kwartale, gdy BYU jest przed o 24" powiedział inny.

Na koniec, asystent doktora Covey'a przekazał kartkę z czterema kwadrantami i poprosił nas o oszacowanie, ile z 128 godzin w naszym tygodniu spędziliśmy w każdym kwadrancie. Musiałem przyznać, że spędzałem dużo czasu w kwadransie 1 i 4, niektóre w kwadransie 3, a prawie żadne w kwadrancie 2.

Dr Covey zasugerował kilka sposobów, że moglibyśmy spędzać więcej czasu w Kwadrancie 2. Staranne planowanie, duchowa odnowa, wyznaczanie celów, spędzanie czasu na ważnych związkach, pisanie dziennika i inne były wszystkie ważne, ale nie pilne. Nikt nie domagał się rozliczenia tych rzeczy. Ale jego radą było zaplanowanie naszego czasu, aby zajęcia w kwadransie 2 były najważniejsze.