4 Wskazówki, jak uniknąć kradzieży tożsamości w poszukiwaniu pracy online

 • 01 Unikanie oszustw związanych z kradzieżą tożsamości i wyłudzaniem informacji podczas poszukiwania pracy online

  Peter Dazeley / Getty

  Wnioski o pracę, czy to online, czy osobiście, wymagają wielu danych osobowych. A osoby poszukujące pracy są chętne do tego, by zadowolić potencjalnych pracodawców. Połączenie tych dwóch faktów daje oszustom możliwość skorzystania z niczego nie podejrzewających kandydatów do pracy w phishingu lub kradzieży tożsamości.

  Aby się chronić, dowiedz się oznaki oszustwa związanego z kradzieżą tożsamości. Zabezpiecz swoje dane osobowe, takie jak numer ubezpieczenia społecznego, adres, telefon, adres e-mail, historię zatrudnienia i inne, szczególnie gdy ubiegasz się o pracę w domu, w której nigdy nie spotkasz swojego pracodawcy.

 • 02 Nie podawaj swoich danych osobowych do momentu zaoferowania pracy

  Nigdy nie podawaj swojego numeru ubezpieczenia społecznego ani informacji o banku lub karcie kredytowej w aplikacji lub w e-mailu. Nie jest to konieczne w procesie aplikacyjnym. Kiedy masz ofertę zatrudnienia, twój numer ubezpieczenia społecznego będzie potrzebny w tym momencie. lub kiedy sprawdzenie tła jest wymogiem pracy. Twoje dane bankowe będą potrzebne, jeśli otrzymasz zapłatę za pośrednictwem bezpośredniej wpłaty. Ale są one potrzebne tylko po otrzymaniu oferty pracy - nie wcześniej. A sprawdzenie to jedyny możliwy wydatek, który prawowity pracodawca może naliczyć, ale większość tego nie robi, więc uważaj na każdą firmę, która chce, żebyś za to zapłacił.

  Jednak nawet jeśli masz ofertę, musisz zachować ostrożność! Oszuści czasami przyjmą con do następnego poziomu, sprawiając wrażenie, że zaoferowano ci pozycję.

  Następnie zobacz, jak odróżnić fałszywe oferty pracy od legalnych.

 • 03 Zignoruj ​​niechciane wiadomości e-mail.

  Jeśli nie złożyłeś podania o pracę, nie powinieneś dostawać oferty za taką. Nawet jeśli wiadomość e-mail nie jest ofertą pracy, ale zaproszeniem do ubiegania się o pracę, może to być oszustwo. Prawowity pracodawca nie wysyła masowych wiadomości e-mail szukających kandydatów do pracy. Publikują oferty pracy, a następnie reklamują posty za pośrednictwem środków masowego przekazu. Przyjrzyj się dokładnie adresowi e-mail. Jeśli pochodzi z konta Gmail lub Yahoo lub podobnego, bądź bardzo podejrzany. Zwykle e-maile powinny mieć domenę firmy po symbolu @, choć może to być fałszywe.

  Ale nawet jeśli znalazłeś ogłoszenie o pracy i nie zostało wysłane do Ciebie, może to być phishing.

  Czytaj dalej, aby zobaczyć, jak sprawdzić, czy ogłoszenie o pracę jest prawdziwe.

 • 04 Badania przed ubieganiem się o pracę.

  Getty

  Jeśli firma, do której się aplikujesz, jest ci znana, przeszukaj ją w Google i upewnij się, że adres URL, w którym widzisz wpis, pasuje do legalnej strony firmy. Sprawdź uważnie pod kątem błędów pisowni. Zawsze jest to dobry pomysł, jeśli znajdziesz ogłoszenie o pracy, takie jak Monster lub Indeed, aby przejść bezpośrednio do strony i dowiedzieć się jak najwięcej o firmie przed złożeniem wniosku.

  Upewnij się tylko, że bardzo dokładnie sprawdzasz, czy strona, w której się znajdujesz, pasuje do prawdziwej. Oszuści będą tworzyć sfałszowane strony internetowe z nieco innymi adresami URL, aby usidlić ludzi.

  Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać oszustwo.

 • 05 Znać oznaki oszustwa.

  Getty / Günay Mutlu


  Jeśli firma nie jest ci znana, sprawdź jej witrynę pod kątem oznaki oszustwa i spróbuj nawiązać kontakt w prawdziwym świecie przez telefon lub osobiście, zanim zastosujesz się do czegokolwiek. Bądź podejrzany, jeśli w reklamie lub e-mailach pojawiają się literówki, jeśli praca jest oferowana szybko, jeśli praca jest zbyt łatwa lub płaci za dużo. To są oznaki oszustwa.

  Przeczytaj więcej o oznakach oszustwa.