Praca w domu: trendy i percepcje

Getty

Czy przeszła nas rewolucja w domu? A może dopiero zaczynamy? Czytanie wiadomości o telepracy jest niemożliwe. Wahadło kołysze się z raportów firm takich jak Xerox, które zatrudniają 8000 pełnoetatowych telepracowników, aby dobrze ukrywać zwrot Marissy Meyer w zakresie telepracy na Yahoo!

To samo dotyczy rodziców starających się osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Zostań w domu! Nie, wychodź!

W historii świata, w której życie zmienia się z prędkością błyskawicy, nie chodzi o to, czy istnieje rosnący ruch w kierunku pracy w domu.

Chodzi o to, jak szybko się zmienia, czy tego się spodziewaliśmy i co to oznacza dla każdego z nas.

Co nam mówią liczby?

Patrzenie na statystyki niekoniecznie czyni sprawy bardziej przejrzystymi. W 2015 r. 24 procent pracowników w Stanach Zjednoczonych wykonało część lub całość swojej pracy w domu, zgodnie z US Bureau of Labor Statistics. Czy rozważyłbyś 24 procent dużo lub trochę?

Obiektyw, przez który ludzie widzą te statystyki, może zależeć od ich pochodzenia. Może się wydawać, że jest to niewielka liczba, jeśli pracujesz w takich dziedzinach, jak zarządzanie, biznes i operacje finansowe, w których 38 procent ludzi wykonuje pracę z domu. To samo dotyczy osób w wieku 25 lat lub starszych, które mają stopień licencjata, z czego 39 procent wykonuje część lub całość swojej pracy z domu. Osoby wykonujące wiele zadań (np. Moonlighterzy) również częściej pracują w domu niż posiadacze pojedynczych stanowisk - 36 procent w porównaniu z 23 procentami.

Jednak tylko 14 procent osób bez kolegium i dyplomu ukończenia szkoły średniej wykonuje pracę w domu .

I tylko 11 procent stanowisk administracyjnych i wsparcia pracowało w domu. Jeśli należysz do tych osób, 24 prawdopodobnie wydaje się dużą liczbą.

Porównajmy teraz tę 24-procentową sumę w latach 2015-2003, kiedy BLS zgłosiło, że 19% zatrudnionych pracuje w domu. Czy 5-letni wzrost w ciągu 12 lat był taki, jakiego mogliśmy się spodziewać?

W 2003 r. Pew Research Center zbadało, w jaki sposób połączenia szerokopasmowe zmieniają życie online. Okazało się, że tylko 12 procent Amerykanów lub 24 miliony ludzi miało w tym czasie Internet szerokopasmowy w swoich domach. Choć liczba ta może wydawać się teraz niewielka, wzrosła ona z 6 milionów osób zaledwie 3 lata wcześniej w 2000 roku. Badanie wykazało, że ludzie spędzają mniej czasu na pracy w biurach, a więcej na pracy w domu. Okazało się, że jedna trzecia osób z dostępem szerokopasmowym zdeterminowała. Choć z pewnością nie było oczekiwań, że wzrost telepracy nadąży za wzrostem Internetu szerokopasmowego, wydawało się, że nadchodzi nowa era.

Liczba osób pracujących w domu może nie wzrosnąć tak dramatycznie, jak się spodziewano, ale faktyczny czas spędzany w domu znacznie się zwiększył. W latach 2003-2015 średni czas pracy w domu wzrósł o 26 procent z 2,6 godziny do 3,2 godziny.

A akceptacja telepracy w organizacjach z pewnością rośnie. W 2016 r. Towarzystwo Zarządzania Zasobami Ludzkimi (SHRM) poinformowało, że 60% ankietowanych przez nie organizacji przyznało, że zezwoliło na pracę zdalną, z 20% w 1996 r.

Więcej pracy w domu niż telepraca

Bez względu na to, czy tempo zmian w ostatnim dziesięcioleciu jest mniejsze lub większe od oczekiwanych, faktem jest, że telepraca nie jest jedynym sposobem, w jaki rodzice pracowali w domu.

Łatwo jest myśleć, że Internet zrodził rodzica pracującego w domu. Jednak na długo przed powstaniem słowa telecommute w 1974 r. (Według Merriam-Webster) rodzice obojga płci pracowali w domu. Kobiety w szczególności zajmowały się szyciem lub wykonywaniem rękodzieła (podobnie jak dzisiejsze sprzedawców Etsy), obserwowaniem dzieci innych ludzi (takich jak domowe ośrodki opieki dziennej), prowadzeniem internatów (jak bycie gospodarzem Airbnb). Mężczyźni też pracowali w domu jako rolnicy, kupcy i handlarze.

Chociaż wszystkie te zawody mogą brzmieć staroświecko, pokazuje to tylko, że sposób, w jaki pracują, zmienił się w ciągu ostatnich 100 lat ... a tak się nie stało. Również sposób, w jaki ludzie będą pracować i pracować w domu, będzie nadal ewoluował. Istnieje wiele sposobów na zarabianie na życie w domu: praca jako telepracownik dla dużej firmy, bycie agentem zdalnego call center , podpisywanie kontraktów z gigantyczną ekonomią i wybieranie krótkich zadań lub sprzedaż bezpośrednia produktów takich jak Avon.