Jak interpretować Windsock lotniska

Taxiarchos228 / CC BY 3.0

Wiatrówka, ponadczasowa oprawa na każdym lotnisku, oferuje ważne informacje dla pilotów. Samolot musi wylądować na wietrze i uniknąć lądowania z wiatrem tylnym. Ponadto, wszystkie statki powietrzne mają maksymalną certyfikowaną składową boczną wiatru - prędkość wiatru, przy której lotnictwo staje się niebezpieczne powyżej pewnego elementu bocznego wiatru. W związku z tym ważne jest, aby piloci mieli szybki i łatwy sposób określenia prędkości i kierunku wiatru przed lądowaniem - jak w rękawie.

Większość wiatrów wykonuje się, aby zorientować się w kierunku wiatru, gdy prędkość wiatru jest większa niż trzy węzły. Przy prędkości wiatru 15 węzłów i więcej, rękaw jest całkowicie wysunięty i wskazuje przeciwny kierunek, w jaki wieje wiatr. (Jeśli zwężający się koniec płetwy wskazuje północ, wiatr wieje z południa.) Wiedząc to, możesz założyć, że jeśli wciągarka jest w połowie wydłużona, wiatr może wynosić około 7 węzłów.

Na niektórych niekontrolowanych lotniskach i lotniskach jedyną oznaką działania wiatru jest worek. Większość lotnisk posiada również automatyczny system kontroli pogody (AWOS) lub automatyczny system informacji terminalowej (ATIS), z których każdy oferuje dane o prędkości i kierunku wiatru z anemometru lub czujnika znajdującego się na polu. Znajomość umiejscowienia anemometru lub innych czujników na polu, w połączeniu z danymi o pochwie, pomoże ci określić kierunek i prędkość wiatru w różnych miejscach na polu.

Źródło: FAA AC-150 / 5345-27D