Objaśnienie TIS-B: Wyświetlanie informacji o ruchu drogowym dla NextGen

Zdjęcie © FAA

TIS-B lub Traffic Information System-Broadcast to usługa transmisji danych, która umożliwia operatorom statków powietrznych otrzymywanie informacji o ruchu drogowym w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Wraz z systemem partnerskim FIS-B, TIS-B jest oferowany bezpłatnie użytkownikom ADS-B w ramach systemu transportu lotniczego następnej generacji FAA (NextGen) .

TIS-B to system raportowania ruchu, który wykorzystuje stacje naziemne ADS-B i dane radarowe do przesyłania danych pozycji samolotu do wyświetlaczy kokpitu samolotu.

W istocie TIS-B pozwoli pilotom w kokpicie zobaczyć, co widzi kontroler ruchu lotniczego - inne statki powietrzne, wraz z wysokościami, kierunkiem i wektorami prędkości statku powietrznego na ekranie wyświetlacza samolotu.

Jak działa TIS-B

Dane TIS-B są przesyłane ze stacji naziemnej do wszystkich statków powietrznych wyposażonych w ADS-B , niezależnie od tego, czy statek powietrzny wykorzystuje łącze ES 1090 MHz, czy łącze danych UAT 978 MHz. Informacje o ruchu są pobierane z czujników radarowych na stacjach naziemnych i transmitowane za pośrednictwem łączy danych ADS-B do statków powietrznych.

Odbiornik ADS-B statku powietrznego zinterpretuje dane i wyświetli je na ekranie w kokpicie. Rzeczywisty interfejs, na którym będzie wyświetlany TIS-B, będzie się różnić w zależności od różnych typów awioniki dostępnych obecnie na rynku, ale najprawdopodobniej zostanie włączony do systemu zarządzania lotem lub elektronicznej torby lotniczej (EFB) w pewnym standardowym stopniu. Zazwyczaj ruch jest wyświetlany jako mały trójkąt z linią wskazującą kierunek i prędkość statku powietrznego, a także wskazanie wysokości gdzieś obok ikony trójkąta samolotu.

Sprzęt

Piloci, którzy chcą otrzymywać informacje TIS-B na swoich samolotach, muszą być wyposażeni w kompatybilny nadajnik ADS-B (wyjście ADS-B ) i odbiornik (wejście ADS-B) lub nadajnik-odbiornik (oba). ADS-B wymaga odbiornika GPS z wbudowaną obsługą WAAS i transpondera, jeśli nie ma go jeszcze w zestawie ASD-B.

Do wyświetlania ruchu w formacie graficznym potrzebny jest również kompatybilny wyświetlacz kokpitu (CDIT).

Ograniczenia

Istnieje kilka ograniczeń związanych z TIS-B, o których piloci powinni wiedzieć podczas lotu:

FAA ostrzega pilotów, że TIS-B nie zastępuje standardowych technik rozdzielania ruchu i unikania. W przeciwieństwie do TCAS, TIS-B nie zapewnia wskazówek dotyczących kolizji drogowych, a manewry unikania ruchu nie są autoryzowane. Piloci powinni pamiętać, że manewry unikania ruchu nie są autoryzowane jako reakcja na wyświetlacze TIS-B, a naruszenie ATC może nastąpić w przypadku, gdy pilot odstąpi od przydzielonych mu instrukcji.