FIS-B i jak to działa

FIS-B jest skrótem od Systemu Informacji o Lotach - usługa transmisji danych, która działa wraz z ADS-B, aby umożliwić operatorom statków powietrznych otrzymywanie informacji lotniczych, takich jak ograniczenia pogody i przestrzeni powietrznej, za pośrednictwem łącza danych do kokpitu. Wraz z systemem partnerskim TIS-B , FIS-B jest dostępny bezpłatnie dla użytkowników ADS-B w ramach systemu transportu lotniczego następnej generacji FAA ( NextGen ).

System gromadzi informacje dzięki stacjom naziemnym i radarowi ADS-B i dostarcza te dane do pokładowego kokpitu samolotu w postaci ostrzeżeń pogodowych, informacji na temat lotniska i różnych innych raportów. FIS-B został stworzony do użytku przez pilotów lotnictwa ogólnego.

Jak to działa

Informacja dla FIS-B jest transmitowana ze stacji naziemnych do uczestniczących ADS-B na statku powietrznym na łączu danych UAT 978 MHz. Samoloty, które korzystają z transpondera o rozszerzonym squitterie 1090 MHx, nie będą mogły otrzymać produktu FIS-B.

Obecnie istnieje ponad 500 operacyjnych stacji naziemnych, które są częścią sieci ADS-B, a FAA pracuje nad dodaniem około 200 dodatkowych stacji.

Odbiornik ADS-B samolotu (znany jako ADS-B In) interpretuje dane i wyświetla je na ekranie w kokpicie. Rzeczywisty interfejs, na którym będzie wyświetlany FIS-B, będzie się różnić, ale zazwyczaj będzie on włączony do systemu zarządzania lotem lub elektronicznej torby lotniczej (EFB).

Sprzęt

Samoloty, które chcą otrzymywać informacje FIS-B, muszą być wyposażone w urządzenia ADS-B Out i ADS-B In. ADS-B wymaga odbiornika GPS z wbudowaną obsługą WAAS i transpondera, jeśli nie ma go jeszcze w zestawie ASD-B.

Podczas gdy TIS-B (Traffic Information Service-Broadcast) jest dostępny zarówno dla użytkowników transponderów 978 MHx UAT, jak i 1090ES, FIS-B jest nadawany tylko użytkownikom ADS-B z dedykowanym uniwersalnym urządzeniem nadawczo-odbiorczym 978 MHz (UAT).

FIS-B nie jest dostępny dla operatorów statków powietrznych, którzy używają transpondera 1090ES dla ADS-B. Operatorzy korzystający z transpondera 1090ES będą musieli uzyskać usługi pogodowe i grafikę ze źródła zewnętrznego, takiego jak XM WX Satellite Weather.

Do wyświetlania danych FIS-B w użytecznym formacie potrzebny jest również kompatybilny wyświetlacz kokpitu (CDIT).

Ograniczenia

FIS-B jest wyłącznie usługą doradczą i nie jest przeznaczony do zastępowania standardowych informacji o pogodzie i planowania wstępnego. Nie zastępuje oficjalnych źródeł pogodowych, takich jak kontrola ruchu lotniczego, stacje obsługi lotów, NOAA czy DUATS.

Usługi łącza danych FIS-B działają tylko w zasięgu wzroku. Odbiorniki statków powietrznych muszą znajdować się w zasięgu usługi stacji naziemnej, aby móc odbierać FIS-B.

Usługi:

Jedną z korzyści dla pilotów korzystających z UAT 978 MHz jest to, że podstawowe usługi FIS-B będą dostępne do użycia bez żadnych opłat, a usługi te są porównywalne z usługą subskrypcji pogodowej XM.

Obecnie FIS-B oferuje następujące usługi komunikacyjne:

Przyszłe usługi mogą obejmować najlepsze raporty w chmurze, informacje o błyskawicach i turbulencjach oraz prognozy dotyczące oblodzenia w graficznych i graficznych przedstawieniach. Oczekuje się, że te uaktualnione usługi będą pochodzić od strony trzeciej i mogą wymagać opłaty abonamentowej.

Wszystkie powyższe usługi są aktualizowane, gdy stają się dostępne i są przesyłane co pięć lub dziesięć minut, w zależności od rodzaju informacji. NEXRAD będzie retransmitowany co 2,5 minuty.