Zwięzły przewodnik po rozmowach kwalifikacyjnych

Wszystko, co naprawdę musisz wiedzieć

Kiedy pracodawca dzwoni i prosi o rozmowę o pracę, jest to bardzo ważna sprawa. Oznacza to, że spojrzał na twoje CV i, na podstawie tego, myśli, że jesteś wykwalifikowany do pracy. Możesz zastanawiać się, "skoro szef już wie, że jestem wykwalifikowany, po co zawracać sobie głowę wywiadem?"

Co to jest ankieter, który próbuje się dowiedzieć o Tobie?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca potwierdzi, że faktycznie spełnia wszystkie wymagania dotyczące stanowiska .

Wierzcie lub nie, niektórzy ludzie - nie wy oczywiście - leżą w swoich życiorysach, a osoba przeprowadzająca wywiad zadawała pytania, aby upewnić się, że kandydat do pracy był dotychczas uczciwy.

Kiedy on lub ona potwierdzi, że rzeczywiście powiedziałeś prawdę, a ty jesteś tak wykwalifikowany, jak sugeruje twoje CV, osoba przeprowadzająca wywiad będzie chciała wiedzieć, jakiego rodzaju pracownika będziesz. Czy będziesz ciężkim pracownikiem? Czy jesteś entuzjastyczny? Czy jesteś sympatyczny? Jedną z najważniejszych rzeczy, które spróbuje ustalić pracodawca, jest to, czy będziesz dobrze pasował. Pracownik, który nie jest, może zakłócić pracę i nikt tego nie chce.

Jaka jest Twoja rola w wywiadzie?

Masz dwa cele, gdy idziesz na rozmowę o pracę. Twoim pierwszym jest, aby cię chcieli. Musisz przekonać pracodawcę, że będziesz doskonałym dodatkiem do personelu. Chcesz, żeby wyobraził sobie, jak wykonujesz pracę, do której teraz jesteś kandydatem. Prawdopodobnie masz przynajmniej konkurencję.

Będziesz musiał udowodnić, że jesteś najlepszą osobą do tej pracy.

Twoim drugim celem jest upewnienie się, że praca jest dla ciebie odpowiednia i że będziesz zadowolony i osiągniesz sukces, jeśli ją zdobędziesz. Dowiedz się o oczekiwaniach pracodawcy. Spróbuj zorientować się, jak to będzie pracować. Uzyskaj rzut oka na swoich potencjalnych współpracowników.

Czy wyglądają na szczęśliwych? Zadawaj pytania dotyczące pracy, ale unikaj pytania o pensję i świadczenia, chyba że dostaniesz ofertę zatrudnienia.

Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych

  1. The Screening Interview : Twoja pierwsza rozmowa kwalifikacyjna z konkretną firmą lub organizacją to zazwyczaj wywiad przesiewowy. Jeśli jest to większa firma, porozmawiasz z kimś z działu zasobów ludzkich (HR) osobiście, przez telefon lub czat wideo. On lub ona będzie upewnić się, że twoje CV jest dokładne, weryfikując wszystkie istotne informacje. Jeśli przejdziesz ten krok, przejdziesz do następnego.
  2. Rozmowa kwalifikacyjna : Rozmowa kwalifikacyjna zwykle wywołuje zdenerwowanie kandydatów. Menedżer ds. Rekrutacji zwykle prowadzi go, czasami wraz z członkami swojego personelu, w celu ustalenia, czy będzie on dobrze pasował do tej pracy. Pracodawca wie, że posiadasz niezbędne kwalifikacje, ale nie, czy będziesz dobrze dopasowany w oparciu o swoją osobowość. Ktoś, kto nie może współdziałać dobrze z zarządem i współpracownikami, może zakłócić funkcjonowanie całego działu. Ostatecznie może to wpłynąć na wynik finansowy spółki. Wydaje się, że pasuje do niej więcej niż jeden kandydat na jedno otwarcie. Możesz zostać zaproszonym na kilka wywiadów z różnymi osobami przed podjęciem ostatecznej decyzji.
  1. Wywiad grupowy: Podczas wywiadu grupowego ankieter pyta kilku kandydatów na raz. Ponieważ każda grupa w naturalny sposób dzieli się na przywódców i naśladowców, może szybko odkryć, do której kategorii należy każdy z kandydatów. Oprócz sprawdzenia, czy jesteś liderem lub naśladowcą, osoba przeprowadzająca wywiad może również dowiedzieć się, czy jesteś "graczem zespołowym". Powinieneś działać naturalnie. Zachowanie się jak przywódca, jeśli nie jesteś osobą, może dostać pracę, która jest nieodpowiednia dla ciebie.
  2. Wywiad z panelem: w wywiadzie udzielonym przez panel kilka osób przeprowadza natychmiastowy wywiad z kandydatem. Chociaż może być dość onieśmielająca, staraj się zachować spokój. Spróbuj nawiązać kontakt ze wszystkimi członkami panelu. Nawiązując kontakt wzrokowy z każdym, odpowiadając na jego pytania.
  3. Wywiad o stresie : Wywiad o stresie nie jest bardzo przyjemnym sposobem na poznanie firmy, która może stać się twoim przyszłym pracodawcą. Niestety, niektóre organizacje stosują tę technikę do eliminacji kandydatów, którzy nie są w stanie poradzić sobie z przeciwnościami losu. Osoba przeprowadzająca wywiad może próbować sztucznie wprowadzić stres w rozmowę, zadając pytania tak szybko, że kandydat nie ma czasu, aby odpowiedzieć na każdą z nich lub odpowiadając na odpowiedzi z ciszą. Osoba przeprowadzająca wywiad może również zadawać dziwne pytania, nie w celu uzyskania odpowiedzi, ale zamiast tego, w jaki sposób kandydat odpowiada. Zachowaj spokój. Później, spróbuj ustalić, czy ta taktyka została wywołana - na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej o bardzo stresującą pracę - lub czy rozmówca był po prostu zachowujący się wredny. Odpowiedź może pomóc Ci zdecydować, czy chcesz mimo wszystko pracować.

Przygotowanie do rozmowy

Zawsze powinieneś badać potencjalnego pracodawcę przed wielkim dniem. To, czego się nauczysz, pozwoli ci inteligentnie odpowiadać na pytania. Możesz nawet odkryć coś, co pomoże ci zdecydować, czy przyjmiesz ofertę pracy .

Zbieranie informacji o pracodawcy nie jest prostym zadaniem. Jeśli pracodawca jest spółką publiczną, możesz skorzystać z dokumentów amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), aby uzyskać informacje finansowe. Ta informacja będzie trudniejsza do zdobycia, jeśli jest firmą prywatną. W obu przypadkach spójrz na stronę organizacji i oficjalne strony mediów społecznościowych. Następnie użyj innych zasobów, w tym artykułów z gazet i czasopism. Nie zapomnij o swojej sieci . Dowiedz się, czy ktoś, kogo znasz, pracuje dla organizacji lub zna kogoś, kto to robi.

Aby skutecznie odpowiadać na pytania dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej, będziesz również musiał dużo wiedzieć o sobie. Możesz myśleć, że wiesz wszystko, co musisz wiedzieć, ale kiedy musisz zacząć mówić o sobie, jak większość ludzi, może mieć trudności.

Zacznij od wpisania swoich atrybutów. Zastanów się, co możesz wnieść do pracodawcy. Jeśli masz z tym problemy, poproś byłych współpracowników lub inne osoby, z którymi blisko współpracowałeś, o wyszczególnienie swoich cech związanych z pracą, które najbardziej podziwiali.

Gdy znajdziesz listę atrybutów, spróbuj znaleźć pewne błędy. Oczywiście nie spontanicznie ogłosimy ich potencjalnemu pracodawcy, ale jeśli zostaniesz zapytany o swoje wady, będziesz gotowy. Na przykład, jeśli osoba przeprowadzająca wywiad zapyta: "czym jest problem dla ciebie w pracy?", Będziesz mógł wybrać coś, co jest nieszkodliwe lub może zostać zmienione na pozytywne.

Ćwicz, ćwicz, a potem ćwicz więcej

Ważne jest, aby nie zabrzmieć zbyt przećwiczonym na rozmowę o pracę, ale to nie znaczy, że nie powinieneś być przygotowany. Chcesz z ufnością odpowiadać na pytania i udzielać informacji o sobie, które pomogą ci w znalezieniu pracy. Dowiedz się, jak odpowiesz na wszelkie pytania, które wywiada ankieter. Posiadanie podstawowego pomysłu na to, co chcesz powiedzieć, sprawi, że nie będziesz się wahał, wstrzymując zbyt długo lub używając słów wypełniacza, takich jak "uh" i "um", zanim zdążysz odpowiedzieć. Upewnij się, że wiesz, jakie punkty chcesz osiągnąć, ale zmieniaj odpowiedzi za każdym razem, gdy ćwiczysz, więc nie brzmisz tak, jakbyś je zapamiętał.

Sposób odpowiadania na pytania jest tak samo ważny jak twoje słowa. Badacze zwracają szczególną uwagę na takie rzeczy, jak kontakt wzrokowy i mowa ciała. Chcesz przekazać obraz kogoś, kto jest pewny siebie. Jedynym sposobem na zrobienie tego jest praktyka. Wiele osób uważa, że ​​pomocne jest nagrywanie sobie odpowiedzi na pytania wideo. Przestudiuj swoją postawę, sposób, w jaki nawiązujesz kontakt wzrokowy i język ciała. Jeśli nie masz kamery wideo, zrobi to lustro. Niech przyjaciel przeprowadzi z tobą pozorowane rozmowy kwalifikacyjne . Im więcej powtórzysz scenariusza, tym wygodniej zaczniesz go odczuwać.

W co się ubrać

Byłoby miło powiedzieć, że wygląd nie ma nic wspólnego z wynikami rozmowy kwalifikacyjnej, ale niestety tak nie jest. Wygląd liczy się, czy nam się to podoba, czy nie. Wiedząc, jak się ubrać na rozmowę o pracę , nie dostaniesz pracy, jeśli nie jesteś najlepszym kandydatem, ale w niewłaściwej sprawie liczy się przeciw tobie.

Ubierz się odpowiednio do pracy i firmy, z którą rozmawiasz. Noś garnitur, jeśli jest to standard branżowy w twojej branży lub nawet jeśli suknia jest nieco mniej formalna. Nie nosić jednak garnituru, jeśli ludzie mają tendencję do ubierania się bardzo niedbale w twoim polu pracy. Na przykład, jeśli nosisz garnitur na rozmowę kwalifikacyjną, gdy wszyscy inni, w tym ankieter, ma na sobie dżinsy, będziesz wyglądać nie na miejscu. Nawet w takim przypadku powinieneś zdobyć trochę więcej ubrań niż na kolejny dzień w biurze. Jeśli nie masz pewności co do typowego stroju w konkretnym miejscu pracy, przed wejściem na kilka dni przed rozmową stań przed wejściem do pracodawcy, aby zobaczyć, co ludzie noszą.

Dobre uwodzenie jest niezbędne. Twoje włosy powinny być schludne i stylowe, a paznokcie powinny być dobrze wypielęgnowane. Zbyt długie paznokcie są na zewnątrz. Nie chcesz wyglądać tak, jakbyś nie mógł wykonywać zadań, które mogą wymagać manualnej zręczności. Język polski powinien być neutralny. Unikaj silnych zapachów i intensywnego makijażu.

Jak przeprowadzić się w rozmowie kwalifikacyjnej

Jeśli osoba przeprowadzająca wywiad może poznać "prawdziwego ciebie", może zdecydować, czy dobrze się zazębi z innymi pracodawcami. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to ustalić związek. Zaczyna się natychmiast, gdy wejdziesz w drzwi. Pozwól rozmówcy nadać ton. Na przykład poczekaj, aż on wyciągnie rękę, by uścisnąć dłoń, ale bądź gotów natychmiast oddać swoją rękę. Niektórzy eksperci sugerują mówienie w tym samym tempie i tonie, co ankieter. Na przykład, jeśli osoba przeprowadzająca wywiad mówi cicho, tak samo powinna.

Język ciała daje o tobie więcej niż to, co mówisz. Kontakt wzrokowy jest bardzo ważny, ale upewnij się, że wygląda naturalnie. Uśmiechnięta, zrelaksowana twarz jest bardzo zachęcająca. Ręce leżące swobodnie na kolanach, a nie ręce złożone na klatce piersiowej wskazują, że jesteś otwarty i nie jesteś strzeżony. Jeśli normalnie często poruszasz rękami podczas mówienia, zmniejsz je. Nie chcesz wyglądać zbyt sztywno, ale nie chcesz wyglądać jak wiązka nerwowej energii.

Odpowiadając na pytania, mów powoli i wyraźnie. Zatrzymaj się nieznacznie przed rozpoczęciem. Twoje odpowiedzi będą wydawać się mniej przećwiczone i dadzą ci szansę zebrania myśli. Należy pamiętać, że bardzo krótka przerwa może wydawać się dla ciebie wiecznością, ale nie dla ankietera.

Czy masz jakieś pytania?

Kiedy, gdy wszystko dobiega końca, ankieter pyta "czy masz jakieś pytania", bądź gotów z niektórymi. O ile to możliwe, twoje pytania powinny pozwolić pracodawcy wyobrazić sobie ciebie w roli, do której jesteś kandydatem. Możesz zapytać, na przykład, jak wygląda typowy dzień w pracy lub o specjalnych projektach, w które byłbyś zaangażowany.

Zadawaj pytania, które pozwolą ci dowiedzieć się więcej o pracodawcy, ale nie pytaj o nic, co powinieneś był w stanie odkryć dzięki swoim badaniom. Nie chcesz wyglądać tak, jakbyś nie odrobił swojej pracy domowej. Zadawanie tego rodzaju pytań nie tylko pozwoli osobie przeprowadzającej wywiad wiedzieć, że jesteś zainteresowany pracą w niej, ale możesz również wykorzystać to, czego się nauczysz, aby pomóc Ci podjąć decyzję o przyjęciu oferty pracy. Nie pytaj o pensje, świadczenia lub wakacje, ponieważ wszystkie one oznaczają "co ty, pracodawca, zrobisz dla mnie?"

Jak radzić sobie z trudnymi pytaniami

Prawdopodobnie słyszałeś wzmianki o nielegalnych rozmowach kwalifikacyjnych . Ważne jest, aby pamiętać, że same pytania nie są nielegalne, ale możliwe jest zastosowanie odpowiedzi kandydata na stanowisko do podjęcia decyzji o zatrudnieniu. Na przykład, jeśli osoba przeprowadzająca wywiad zapyta, jaka jest twoja narodowość, a następnie nie zatrudnia ciebie z powodu twojej odpowiedzi, pracodawca może naruszać sekcję VII ustawy o prawach obywatelskich z 1964 roku . Pracodawcy nie powinni zadawać takich pytań, ale decyzja, czy na nie odpowiedzieć, należy do Ciebie. Chociaż powinny być, niektórzy ankieterzy nie są świadomi kwestii prawnych . Po prostu powiedz, że odpowiedź na pytanie nie jest związana z twoją zdolnością wykonywania pracy.

Osoba przeprowadzająca wywiad może Cię zapytać, jaka jest twoja pożądana pensja. Przed rozpoczęciem należy dobrze opanować umiejętności negocjacyjne . Dowiedz się, jakie typowe wynagrodzenia są w Twojej branży. Zawsze podawaj zakres, ale nie dokładną kwotę. Pomoże to uniknąć wyceny z pracy. Nie chcesz, aby pracodawca myślał, że cię nie stać, lub że jesteś tanim towarem. Czytaj.

Wskazówki dotyczące obserwacji