Praktyki nie są przeznaczone wyłącznie dla studentów

Praktyki dla zmieniających karierę i innych

Ludzie zwykle myślą o stażach jako sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego przed ukończeniem studiów. Staże nie muszą jednak być przeznaczone tylko dla studentów. Staż może być również pomocny dla kogoś zmieniającego swoją karierę lub dla kogoś, kto powraca do pracy po dłuższej nieobecności.

Na przykład Mary K. ukończyła studia MBA kilka lat temu. Z powodu braku doświadczenia w dziedzinie, do której chce wejść, ma problemy z zatrudnieniem.

W e-mailu, który do mnie wysłała, Mary mówi: "Jestem jasna, elokwentna i stanowiłaby cenną wartość dla każdej organizacji, która chce mnie zatrudnić w roli związanej z biznesem". Powiedziała też, że będzie chętna do pracy ochotniczej, aby zdobyć doświadczenie, którego potrzebuje. Mary chciała wiedzieć, czy mam jakieś sugestie.

Miałem jedną sugestię. "Spójrz na praktykę", powiedziałem w wiadomości e-mail, którą wysłałem do Mary. Chociaż nie za wiele zapłaciłaby, albo coś w ogóle, staż dałby jej praktyczne szkolenie, coś, co można by włożyć w jej CV, a może nawet stopę w drzwiach. Odpowiedź Mary? "Czy staże nie są przeznaczone tylko dla studentów lub absolwentów?"

Podczas gdy stażystami są zazwyczaj studenci lub nowi absolwenci, inni mogą zdobyć niezbędne doświadczenie zawodowe w ten sposób. Praktyki są zasadniczo bezpłatne (zobacz, jak zdecydować, czy staż musi być płatny, czy nie ), ale stanowią nieocenioną okazję do poznania danej dziedziny poprzez faktyczną pracę w niej.

Wydaje się, że jest to coś, co przyniesie korzyści każdemu, kto spróbuje wejść na nowe pole, a nie tylko studentowi. Byłoby to również korzystne dla pracodawcy, który otrzymałby stażystę z prawdziwym doświadczeniem zawodowym, choć nie w tej dziedzinie i chęcią uczenia się. Tradycyjni stażyści nie mają doświadczenia ani dojrzałości kogoś, kto przez jakiś czas był poza szkołą.

Studenci zazwyczaj biorą udział w formalnych programach stażowych. Programy te działają równolegle z rokiem akademickim. Non-studenci mogą chcieć szukać czegoś mniej formalnego. Jeśli wchodzisz na nowe pole lub ponownie wchodzisz na rynek pracy po dłuższej nieobecności, być może będziesz musiał stworzyć "własne doświadczenie" w zakresie praktyk.

To może wymagać trochę wysiłku, aby dostać staż i na pewno będziesz musiał ciężko pracować za mało lub bez pieniędzy.

Być może będziesz musiał podjąć inną pracę, aby utrzymać się, dopóki nie uzyskasz płatnego stanowiska w wybranej dziedzinie. Doświadczenie, które zdobędziesz, sprawi, że będzie warto.