Komunikacja werbalna

Dowiedz się o tym Essential Soft Skill

Czym jest komunikacja werbalna?

Komunikacja werbalna polega na dzieleniu się informacjami między osobami lub grupami poprzez mówienie. Jest to jeden ze sposobów interakcji z naszymi szefami, pracownikami, współpracownikami, klientami lub klientami w pracy. Korzystamy również z aktywnego słuchania , komunikacji niewerbalnej, takiej jak mowa ciała i mimika twarzy, oraz pisania w celu komunikacji.

Kiedy twoje słowne umiejętności komunikacyjne są słabe, zamierzeni odbiorcy twoich wiadomości nie będą w stanie ich zrozumieć, a następnie nie będą w stanie odpowiednio zareagować.

Podczas gdy te błędy nie spoczywają wyłącznie na słabych słuchaczach lub na błędnych odczytach niewerbalnych sygnałów, może to być również wina - zaczynają się od niego.

Jak poprawić komunikację werbalną

Poprawienie umiejętności komunikacji werbalnej pomoże uniknąć nieporozumień w pracy. Wykonaj następujące kroki, zaczynając nawet zanim jakiekolwiek słowa opuszczą usta:

  1. Przygotuj się: przed rozpoczęciem rozmowy dowiedz się, jakie informacje chcesz przekazać. Następnie wybierz najlepszy sposób przekazania go odbiorcy. Na przykład, czy musisz zrobić to twarzą w twarz, czy zadzwoni telefon ?
  2. Wybieraj swoje słowa Ostrożnie: Używaj słownictwa, które odbiorca może z łatwością zrozumieć: jeśli nie zrozumie Twoich słów, twoja wiadomość zostanie utracona.
  3. Mów wyraźnie: uważaj na swoją głośność i tempo mówienia. Zbyt cicha rozmowa sprawi, że trudno będzie ci usłyszeć, ale krzyki mogą być bardzo odpychające. Mów wystarczająco wolno, aby być zrozumianym, ale nie tak wolno, abyś zanudził słuchacza lub uśpił go.
  1. Użyj właściwego brzmienia: Twój głos może ujawnić twoje prawdziwe uczucia i nastawienie. Na przykład, jeśli jesteś zły lub smutny, pojawi się twój ton. Staraj się kontrolować to, aby uniknąć ujawnienia więcej niż chcesz i odwrócić uwagę słuchacza od intencji twojej wiadomości.
  2. Nawiązuj kontakt wzrokowy : Osoba, z którą rozmawiasz, będzie mogła lepiej się z Tobą połączyć, jeśli utrzymasz kontakt wzrokowy podczas rozmowy.
  1. Regularnie kontroluj słuchacza: uzyskaj feedback, aby upewnić się, że osoba, z którą rozmawiasz, rozumie cię. On lub ona musi "dostać" to, co próbujesz powiedzieć. Kiedy mówisz, obserwuj jego mimikę i mowę ciała lub po prostu pytaj o słowne potwierdzenie, że cię rozumie.
  2. Unikaj zakłóceń : hałas w tle rozproszy słuchacza i utrudni mu usłyszenie tego, co mówisz, nieważne, zrozum to. Znajdź ciche miejsce do rozmowy. Jeśli rozmawiasz z kimś przez telefon, idź do cichej okolicy i upewnij się, że on też jest w jednym. Jeśli to nie jest możliwe w tej chwili, umów się na rozmowę, kiedy jest.

Kariery, które wymagają doskonałych umiejętności komunikacji werbalnej

Bez względu na to, jaka jest twoja kariera , najprawdopodobniej będziesz musiał porozmawiać z ludźmi przynajmniej przy okazji. Dlatego dobre umiejętności komunikacji werbalnej mają kluczowe znaczenie. Niektóre zawody zależą jednak od umiejętności komunikacji werbalnej. Oto kilka, które wymagają tej miękkiej umiejętności :