12 wskazówek, które pomogą Ci pokonać Glossophobia

Przezwyciężyć strach przed wystąpieniami publicznymi

Czego ludzie boją się bardziej niż śmierci? Zgodnie z kilkoma ankietami odpowiedzią jest wystąpienie publiczne. To, czy jest w tym jakaś prawda, jest dyskusyjne (ale najpierw musisz znaleźć ludzi, którzy nie boją się debatować publicznie). Jest nawet nazwa tego strachu - glossophobia. Psychologowie klasyfikują go jako zaburzenie lękowe, chociaż ci, którzy twierdzą, że go mają, nie mogą obawiać się żadnych innych interakcji społecznych.

Nie potrzebujesz wiedzy technicznej na temat glossofobii, społecznego lęku lub, mówiąc o laiku, strachu przed wystąpieniami publicznymi, aby wiedzieć, że kiedy słowo "mowa" następuje po wyrażeniu "Musisz dać", włamujesz się do zimnego potu a twoje kolana zaczynają drżeć. Możesz nawet poczuć, że twoje policzki zaczynają się czerwienić właśnie na samą myśl o tym. Dla niektórych osób nie ma znaczenia, czy muszą oni przedstawić prezentację w małej grupie, czy przemówić do dużej grupy odbiorców. Strach przed publicznym mówieniem jest przerażający, niezależnie od wielkości widowni. Ponieważ możesz zostać wezwany do zrobienia tego w pewnym momencie swojej kariery, możesz skorzystać z pokonania swojego strachu i nauczyć się, jak skutecznie i spokojnie mówić do grupy. Poniższe 12 wskazówek może Ci w tym pomóc:

 1. Naucz się jak najwięcej o swoim temacie: Będziesz o wiele wygodniej mówić o czymś, o czym masz wiedzę.
 1. Dowiedz się, kim są Twoi odbiorcy: Czy będziesz zwracać się do grupy ekspertów lub kogoś, kto niewiele wie na ten temat? Świadomość tego pomoże ci odpowiednio przygotować prezentację i przygotować się do niej. Powinieneś zawsze mieć większą wiedzę niż Twoi odbiorcy.
 2. Przygotuj prezentację: Nie próbuj mówić dorywczo. Jeśli dokładnie przygotujesz zarys tego, co chcesz ukryć, nie będziesz musiał martwić się o zapomnienie czegoś ważnego.
 1. Nie zapamiętaj swojej wypowiedzi: Jeśli powiesz całą swoją mowę do pamięci, a potem zapomnisz nawet o jednej linii, rzeczy mogą wymknąć się spod kontroli i możesz nie być w stanie zapamiętać reszty. Lepiej jest znać istotę tego, co chcesz powiedzieć, ale niekoniecznie każde jego słowo jest dosłownie.
 2. Ćwicz: Przećwicz, co powiesz przed lustrem lub nagraj wideo. Możesz także ćwiczyć z przyjacielem. Jeśli przejdziesz przez swoje przemówienie kilka razy - znowu nie zapamiętując każdego słowa - poczujesz się bardziej komfortowo w wielkim dniu.
 3. Przewiduj pytania, które Twoi odbiorcy mogą zadać: Jeśli wymyślisz listę potencjalnych pytań, które mogą mieć Twoi odbiorcy, będziesz w stanie przygotować swoje odpowiedzi.
 4. Ubierz się dobrze, ale wygodnie: Będziesz chciał profesjonalnie ubierać się do prezentacji. Noś strój, w którym dobrze wyglądasz i dobrze się czujesz . Posiadanie kołnierzyka dławiącego Cię lub twoich butów ściskających stopy, gdy jesteś na podium, będzie bardzo rozpraszać.
 5. Przestań mówić wszystkim, jak bardzo jesteś zdenerwowany: nie narzekaj innym, jak bardzo się niepokoisz. Przebywanie w nim po prostu pogarsza twój niepokój. Zamiast tego udawaj, że jesteś pewny siebie, nawet jeśli czujesz cokolwiek innego.
 1. Trzymaj szklankę wody obok siebie: posiadanie suchej buzi podczas wygłaszania przemówienia zdarza się każdemu, nie tylko tym, którzy boją się publicznych wystąpień. Aby nie czuć, że usta są wypełnione bawełną, od czasu do czasu wypijaj łyki wody.
 2. Znajdź przyjazne twarze na widowni: spróbuj znaleźć ludzi w różnych częściach pokoju, z którymi możesz nawiązać kontakt wzrokowy podczas prezentacji. Uspokoi cię, jeśli poczujesz niepokój.
 3. Korzystaj z pomocy wizualnych: np . Pokaz slajdów sprawi, że prezentacja będzie bardziej interesująca i da widzom coś, na czym mogliby się skupić, oprócz Ciebie. Sprawdź, czy urządzenie, w którym mówisz, ma sprzęt, którego potrzebujesz i czy wiesz, jak to działa. Jeśli planujesz cyfrową prezentację, na przykład potrzebujesz inteligentnego podium. Jeśli nie masz tego, czego potrzebujesz, odpowiednio zaplanuj. Nie zapominaj, że twoje slajdy są po to, by uzupełnić twoją mowę. Nie czytaj bezpośrednio od nich.
 1. Mów powoli: Ludzie mają tendencję do szybszego mówienia, gdy są zdenerwowani, więc świadomie staraj się zwolnić. Będziesz mniej skłonny do potknięcia się o twoje słowa, jeśli nie będziesz śpieszył się przez twoje przemówienie.