Praca działu sprzedaży IT

Więcej niż sprzedaż oprogramowania

Branża sprzedaży IT potrzebuje dobrze wyszkolonego i wysoko wykwalifikowanego specjalisty ds. Sprzedaży. Thomas Phelps

Przejdź do większości biur biznesowych, od bardzo małych do tych o globalnym zasięgu, a znajdziesz przynajmniej jedną wspólną cechę: Komputery. Są w każdym biurze, w większości domów, ukryte w kieszeniach w postaci smartfonów i noszone w formie tabletek. A ponad 95% tych komputerów jest podłączonych do sieci. Ta sieć może być Internetem lub może być podłączona do sieci LAN, WAN, MAN lub MAN.

Są częścią topologii nazywanych pierścieniami tokenów, oczkami, autobusami i gwiazdami. Stanowią one olbrzymią szansę dla technologicznych profesjonalistów zajmujących się sprzedażą.

Krótki przegląd stanowisk sprzedaży IT

Świat komputerów i sieci może być zagmatwany świat. Wydaje się, że nie ma końca szybkim zmianom, które wydają się " zmieniać wszystko" w świecie IT. Ale są pewne stałe i stale rozwijające się trendy , które stworzyły kilka karier sprzedaży opartych na IT.

Ogólnie rzecz biorąc, pozycje sprzedaży oparte na IT należą do kategorii sprzętu, oprogramowania i usług. I chociaż każdy jest połączony z innymi (w rodzaju bycia częścią tej samej sieci), są unikalne od siebie nawzajem.

Sprzedaż sprzętu

W często mylącym świecie IT najłatwiejszy do zrozumienia jest sprzęt. Zasadniczo, jeśli możesz go dotknąć, jest to sprzęt. Sprzęt obejmuje takie komputery, przełączniki, routery, koncentratory, monitory, serwery, stojaki, ostrza i wiele innych urządzeń.

Podczas gdy przemysł może odejść od całego tego sprzętu, wciąż jest daleko od bycia "wolnym od sprzętu".

Branża sprzedaży sprzętu jest bardzo dojrzałą branżą, co oznacza, że ​​istnieje wielu konkurentów sprzedających te same rzeczy, z różnymi tagami cenowymi, różnymi "wartościami dodanymi" i różnymi usługami pakietowymi.

(Więcej o usługach później.) To, co stworzyła ta konkurencja i dojrzałość, to środowisko sprzedaży, które przynosi bardzo mało zysków. Kiedy komputery zostały po raz pierwszy spopularyzowane, dodawanie od 25 do 30% zysku do transakcji było normą. Ta marża zysku była kontynuowana i nadal się zaciąga. Ponieważ bardzo niewiele osób może zarabiać na własnym sprzęcie, większość producentów posiada wewnętrzne siły sprzedaży , które "wybierają na dolary" i sprzedają swój sprzęt w cenie, jaką rynek poniesie, robiąc karierę jako profesjonalny sprzedawca sprzętu IT prawdopodobnie nie jest najbardziej atrakcyjną opcją dla wielu osób.

Sprzedaż oprogramowania

Komputery byłyby bezużyteczne, gdyby nie oprogramowanie, które na nich działało. Niezależnie od tego, czy oprogramowanie to systemy operacyjne, czy oprogramowanie księgowe, sprzedaż oprogramowania to przemysł warty miliard dolarów. Poza oprogramowaniem, które można pobrać z Internetu lub zakupić w lokalnym sklepie z dużymi skrzyniami, są to profesjonaliści ds. Sprzedaży oprogramowania.

Specjaliści ds. Sprzedaży oprogramowania są odpowiedzialni za sprzedaż określonego oprogramowania, często w ściśle określonej branży. Oprogramowanie zaprojektowane do zarządzania gabinetem dentystycznym jest przykładem oprogramowania branżowego. Najprawdopodobniej sprzedawca sprzedający oprogramowanie dentystom na całym świecie po prostu sprzedaje oprogramowanie dentystom.

Powodem tej specjalności jest upewnienie się, że specjaliści od sprzedaży znają oprogramowanie wewnątrz i na zewnątrz. Te specjalnie zaprojektowane pakiety oprogramowania są prawie zawsze uważane za drogie, a posiadanie kogoś, kto musi mieć pełne zrozumienie kilku pakietów oprogramowania, ograniczyłoby ich skuteczność.

Choć nie zawsze tak jest, profesjonalni sprzedawcy oprogramowania zarabiają znaczące dochody. To tak długo, jak sprzedają! Wyzwaniem dla tych stanowisk jest to, że cykle sprzedaży są zwykle dość długie, co sprawia, że ​​czas między sprawdzaniem prowizji jest równie długi. Ale jeśli możesz sam zarobić na wynagrodzeniu i masz pewność co do swojej zdolności do dostarczania, sprzedaż oprogramowania może być dla Ciebie idealnym wyborem.

Sprzedaż usług IT

O ile firma nie ma specjalisty ds. IT (lub zespołu ekspertów), potrzebuje pomocy w poruszaniu się w świecie IT.

Właśnie tam do gry wchodzi specjalista ds. Sprzedaży usług IT. I właśnie tam dobry sprzedawca może zarobić niesamowity dochód.

Usługi są dostępne w wielu formach, od prostej usługi prowadzenia okablowania sieciowego przez budynek po świadczenie usług doradczych dla korporacji, ponieważ rozważają wirtualizację swojego centrum danych. Zakres usług znacznie się różni, podobnie jak potencjał dochodowy sprzedawców usług.

Usługi to klej, który przyciąga świat sprzedaży IT. Osoby zajmujące się sprzedażą usług IT sprzedają rozwiązania sprzętowe w połączeniu z oprogramowaniem i często są dołączane do usług instalacyjnych. Jeden przedstawiciel, który sprzedaje to wszystko. Większość specjalistów ds. Sprzedaży usług IT współpracuje z zespołem specjalistów, którzy są ekspertami w niektórych obszarach świata IT, eliminując w ten sposób niemal niemożliwe zadanie bycia ekspertem we wszystkim.

Ostatnie słowa

Świat sprzedaży IT to każdy rozwijający się, który jest odpowiedni dla osób z umiejętnościami technicznymi, chętnych do pracy w szybko zmieniającym się świecie i motywowanych pieniędzmi. Jeśli skupisz się tylko na sprzęcie, możesz zarabiać dużo, ale twoje zyski będą niskie. Sprzedaj tylko sprzęt, a twoje zyski będą wysokie, ale twoja sprzedaż będzie rzadka i skomplikowana. Sprzedawaj usługi i łącz najlepsze elementy sprzętu i oprogramowania oraz otwieraj zupełnie inny świat do eksploracji i zarabiania.