Wirtualizacja serwera: definicja

Czym dokładnie jest wirtualizacja serwerów i dlaczego warto jej używać?

Jeśli jesteś administratorem systemu, w którym użytkownicy muszą być oddzieleni od siebie i od oryginalnego serwera, tanim i skutecznym sposobem na to jest tworzenie prywatnych serwerów w procesie zwanym "wirtualizacją serwera".

Wirtualizacja serwerów polega na wzięciu fizycznego serwera i za pomocą oprogramowania do wirtualizacji, podzieleniu serwera na partycje lub podzieleniu go tak, aby wyglądał jak kilka "wirtualnych serwerów", z których każdy może uruchomić swoją kopię systemu operacyjnego .

W ten sposób, zamiast całego serwera poświęconego jednej rzeczy, można go używać na kilka różnych sposobów.

Zalety wirtualizacji serwerów

  1. Oszczędza pieniądze na kosztach IT. Po podzieleniu jednego serwera fizycznego na kilka maszyn wirtualnych można wdrożyć, obsługiwać i zarządzać wieloma instancjami systemu operacyjnego jednocześnie na tym pojedynczym serwerze fizycznym. Mniej fizycznych serwerów oznacza mniej pieniędzy wydanych na te serwery.

  2. Zmniejsza liczbę fizycznych serwerów, które firma musi posiadać w swojej siedzibie. Bez względu na wielkość firmy zawsze warto oszczędzać miejsce.

  3. Zmniejsza zużycie energii, ponieważ mniej serwerów fizycznych zużywa energię. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę trend w kierunku planowania i wdrażania IT.

  4. Tworzy niezależne środowiska użytkowników. Zachowanie wszystkiego oddzielnie jest szczególnie przydatne do celów takich jak testowanie oprogramowania (aby programiści mogli uruchamiać aplikacje na jednym serwerze wirtualnym bez wpływu na inne).

  1. Zapewnij niedrogi hosting. Gdy dziesiątki serwerów zmieszczą się na tym samym komputerze, podaż serwerów jest zwiększana praktycznie bez dodatkowych kosztów.

Rodzaje wirtualizacji serwerów

Istnieją trzy różne rodzaje wirtualizacji serwerów:

  1. Model maszyny wirtualnej (lub "pełna wirtualizacja"): Na podstawie paradygmatu host / gość użyj specjalnego oprogramowania o nazwie hiperwizor. Administratorzy mogą tworzyć gości z różnymi systemami operacyjnymi.

  1. Paravirtual machine (PVM): podobny do pełnej wirtualizacji, również w oparciu o paradygmat host / gość. Może również uruchamiać wiele systemów operacyjnych.

  2. Na poziomie systemu operacyjnego: nie na podstawie paradygmatu host / gość. Goście muszą korzystać z tego samego systemu operacyjnego, co administrator / host, a partycje są całkowicie oddzielone od siebie (dlatego problemy w jednym nie mogą wpływać na inne).

Kariera w wirtualizacji

Niektóre pozycje związane z wirtualizacją serwerów, na które możesz natknąć się na stronach internetowych poświęconych zatrudnieniu, mogą obejmować:

Główni gracze w Server Virtualization Arena:

Przyszłość wirtualizacji serwerów

Zrozum, że sama wirtualizacja nie jest nowatorską koncepcją. (Naukowcy komputerowi wytwarzają "superkomputery" od dziesięcioleci.) Jednak wirtualizacja serwerów została wymyślona dopiero pod koniec lat 90-tych.

Zajęło to trochę czasu, ale w ostatnich latach rozwój wirtualizacji serwerów był wybuchowy. Firmy zdały sobie sprawę, że marnują zasoby, a technologia wirtualizacji została przyjęta przez większość jako sposób na skonsolidowanie operacji technicznych firmy. Obecnie wirtualizacja serwerów jest bardziej podstawowym wymogiem niż zaawansowana koncepcja.

Mając to na uwadze, specjalizacja w wirtualizacji serwerów jako krok w kierunku kariery może nie doprowadzić do dużego popytu (choć nadal się rozwija). Jednak znajomość implementacji wirtualizacji pozwala ustawić wszystko, co będzie następne. Według DataCenterKnowledge może to wyglądać jak praca z dostarczaniem aplikacji, wirtualizacją sieci, wirtualizacją użytkowników i wieloma innymi.

Uwaga: od tego czasu wprowadzono aktualizacje do tego artykułu autorstwa Laurence'a Bradforda.