15 najbardziej wpływowych kobiet w technice

World Economic Foro

Poniżej przedstawiamy 15 najpotężniejszych kobiet w świecie techniki z całego świata.

1. Sheryl Sandberg - COO, Facebook

W czerwcu 2012 roku Sheryl Sandberg została pierwszą kobietą, która zasiadała w zarządzie Facebooka. W tym samym roku stworzyła listę 100 najbardziej wpływowych osób na liście. Przed rozpoczęciem pracy z Facebookiem Sheryl pełniła funkcję szefa sztabu amerykańskiego sekretarza skarbu, a następnie pracowała w Google, pełniąc funkcję wiceprezesa ds. Globalnej sprzedaży i operacji online.

Jest autorką książki Lean In: Women, Work i Will to Lead , która porusza tematy takie jak feminizm, seksizm w miejscu pracy oraz społeczne / osobiste przeszkody w równości płci w świecie zawodowym. Wyprzedziła listy bestsellerów i sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy.

Obecnie raporty szacują wartość netto Sandberg, która w dużej mierze znajduje się w zasobach giełdowych, na ponad 1 mld USD.

2. Susan Wojcicki - CEO Youtube

Susan uzyskała tytuł licencjata z historii i literatury na Uniwersytecie Harvarda, ukończyła z wyróżnieniem w 1990 roku. Pierwotnie jej plan polegał na zdobyciu tytułu doktora w dziedzinie ekonomii i pracy w środowisku akademickim, ale zmienił kurs, gdy zainteresowała się technologią. W 1999 roku dołączyła do Google jako pierwszy menedżer ds. Marketingu i awansowała na stanowisko wiceprezesa ds. Reklamy i handlu.

Po tym, jak przez jakiś czas nadzorowała Google Video, Susan zaproponowała, aby firma przejęła Youtube (który był wówczas małym startupem).

W 2006 roku przejęła zakup o wartości 1,65 miliarda dolarów. W następnym roku nadzorowała kolejne duże przejęcie: zakup DoubleClick za 3,1 miliarda dolarów.

Później zajmowała się dwoma największymi przejęciami Google: zakupem YouTube za 1,65 miliarda dolarów w 2006 r. I zakupem DoubleClick za 3,1 miliarda dolarów w 2007 r.

W lutym 2014 r. Susan została dyrektorem generalnym YouTube.

Susan często mówi o tym, jak ważna jest równowaga między życiem rodzinnym a karierą, a mając pięcioro własnych dzieci ma doświadczenie, by poprzeć swoje słowa. Podobnie jak Sheryl Sandberg, w 2015 roku stworzyła także 100 najbardziej wpływowych ludzi magazynu Time Magazine.

3. Ginni Rometty - CEO, IBM

Ginni kieruje działem IBM, pełniąc funkcje przewodniczącego, prezesa i dyrektora generalnego. Jest pierwszą kobietą, która to zrobiła. Od 1991 r. Pełni różne ważne funkcje w firmie, aw październiku 2011 r. Została dyrektorem generalnym i prezesem.

Przez dziesięć kolejnych lat została wyróżniona w rankingu magazynu "50 najbardziej wpływowych kobiet w biznesie" magazynu "Fortune", zajmując pierwsze miejsce na liście w latach 2012, 2013 i 2014. Magazyn Forbes nazwał ją jednym z "100 najbardziej wpływowych ludzi świata" w 2014 roku.

4. Meg Whitman - CEO, Hewlett-Packard

Meg Whitman ma długą i zróżnicowaną karierę, pełniąc funkcje kierownicze w wielu prestiżowych firmach. W latach 80. była wiceprezesem ds. Planowania strategicznego w The Walt Disney Company. W latach 90. pracowała dla DreamWorks, Procter & Gamble i Hasbro. Następnie w latach 1998-2008 pełniła funkcję prezesa i dyrektora generalnego eBay.

Meg została nazwana na 20. miejscu listy najsilniejszych kobiet na świecie w 2014 roku.

5. Marissa Mayer - CEO, Yahoo

Marissa jest obecnym prezesem i dyrektorem generalnym Yahoo! od 2012 roku. Przed zatrudnieniem w Yahoo !, pracowała w Google jako dyrektor wykonawczy i rzecznik od ponad dekady.

W 2013 roku Marissa została uznana na liście "Czas 100"; następnie w 2014 r. magazyn "Fortune" zajął szóste miejsce na liście 40 poniżej 40 i szesnastej na liście najpotężniejszych bizneswomanów na świecie.

6. Safra Catz - Co-CEO, Oracle

Safra współpracuje z Oracle Corporation od kwietnia 1999 r. W październiku 2001 r. Dołączyła do zarządu firmy i została prezesem Oracle Corporation na początku 2004 r. Od listopada 2005 r. Do września 2008 r., A od kwietnia 2011 r. Do chwili obecnej pełniła również obowiązki jako dyrektor finansowy spółki. We wrześniu 2014 roku została współkurentem wraz ze współpracownikiem Markiem Hurdem.

Inne działania zawodowe obejmują jej status członka Rady Wykonawczej TechNet, dyrektora PeopleSoft Inc. oraz dyrektora Stellent, Inc.

7. Angela Ahrendts - wiceprezes, detal, Apple

Angela jest nowością w branży technologicznej, ale nie jest nowa na stanowiskach kierowniczych. Pełniła funkcję dyrektora generalnego firmy Burberry od 2006 do 2014 r., Zanim wyjechała do Apple jako starszy wiceprezes ds. Sprzedaży detalicznej i sklepów internetowych. W 2014 roku była najwyżej opłacaną kadrą kierowniczą Apple, zarabiając ponad 70 milionów dolarów.

Wśród jej wyróżnień znalazła się 25. pozycja na liście najsilniejszych kobiet świata na liście Forbesa w 2015 r., 9 miejsce w rankingu BBC Radio 4 Woman's Hour 100 Power List i 29 miejsce na liście najbogatszych kobiet w biznesie na liście Fortune 2014.

Angela zasiada również w radzie doradców biznesowych premiera Wielkiej Brytanii.

8. Ursula Burns - prezes zarządu, Xerox

W lipcu 2009 roku Burns została pierwszą kobietą z Afryki afroamerykańskiej, która objął stanowisko prezesa Fortune 500. Pracowała dla Xerox od 1980 roku, zaczynając jako stażysta i wspinaczka w szeregach przez następne trzy dekady.

Inne osiągnięcia obejmują:

  1. Prezydent Obama mianowała wiceprzewodniczącą Rady ds. Eksportu prezydenta w 2010 roku
  2. Jest dyrektorem zarządzającym w wielu profesjonalnych i non-profit
  3. Forbes ocenił ją jako 22 najpotężniejszą kobietę na świecie w 2014 roku

9. Ruth Porat - CFO, Google

Po pracy w Morgan Stanley od dziesięcioleci, pełniąc funkcję dyrektora finansowego i wiceprezesa wykonawczego od stycznia 2010 r. Do maja 2015 r., Ruth Porat została dyrektorem finansowym Google w dniu 26 maja 2015 r.

W 2013 r. Ruth była brana pod uwagę przy nominacji jako zastępca sekretarza skarbu, ale poprosiła o wycofanie się z pracy, aby mogła kontynuować karierę w Morgan Stanley.

W 2011 roku Forbes nazwał ją numerem 32 na liście 100 najpotężniejszych kobiet na świecie.

10. Renee James - prezes, Intel

Renee James pracuje w firmie Intel od ponad 25 lat, pełniąc różne funkcje. Została przewodniczącą Intel Corporation w maju 2013 r .; jednak, Wall Street Journal poinformowała niedawno, że odejdzie, by znaleźć stanowisko dyrektora naczelnego w innym miejscu pod koniec 2015 roku.

Renee jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet w firmie Silicon Valley i najwyższą kobietą Intela w historii. Lista najsilniejszych kobiet biznesu w 2014 r. Forbesa w 2014 r. Zajęła 21 miejsce, a rok później - 45. pozycję na liście najbardziej wpływowych kobiet.

11. Amy Hood - Chief Financial Officer, Microsoft

Amy Hood jest obecnie pierwszą kobietą, która zajmuje stanowisko dyrektora finansowego w firmie Microsoft Corporation. Jej rola trwa od maja 2013 r. Od 2002 r. Pracuje w tej firmie, a wcześniej pracowała z Goldmanem Sachsem.

Hood posiada stopień licencjata z ekonomii na Duke University i tytuł MBA na Uniwersytecie Harvarda.

Została uznana za # 48 na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata Forbesa.

12. Mary Meeker - General Partner, Kleiner Perkins Caufield & Byers

Mary Meeker jest partnerem w firmie inwestycyjnej Kleiner Perkins Caufield & Byers. Interesuje się przede wszystkim technologią i Internetem.

Zanim została kapitalistką, Mary była analitykiem papierów wartościowych z Wall Street, współpracując z Morgan Stanley.

W 1998 roku stała się znana jako "Królowa sieci" po utworze w magazynie Barrona. Forbes wymienił ją jako 77. najpotężniejszą kobietę na świecie w 2014 roku.

13. Padmasree Warrior - były szef technologii i strategii Cisco Systems

Do niedawna Padmasree Warrior pełnił funkcję Chief Technology & Strategy Officer (CTO) w Cisco Systems. Przed dołączeniem do Cisco w 2007 r. Pracowała przez 23 lata w firmie Motorola, Inc., pełniąc funkcję wiceprezesa i dyrektora ds. Technicznych w wielu z nich. W 2004 r., Z Padmasree na czele, prezydent Bush przyznał Motorola National Medal of Technology 2004.

Padmasree właśnie rozpoczęła nowy rozdział w swoim życiu zawodowym jako dyrektor generalny firmy pojazdów elektrycznych NextEV.

Od 2015 r. Jest notowana na liście Forbesa jako 84. najpotężniejszej kobiety na świecie (w 2014 r. Była również 71). Ponadto The Economic Times nazwał ją 11. najbardziej wpływowym globalnym Hindusem w 2005 roku.

14. Weili Dai - Co Founder-President, Marvell Technology Group Ltd.

Urodzony w Chinach amerykański bizneswoman Weili Dai jest prezesem i współzałożycielem Marvell Technology Group. Jest jedyną kobietą współzałożycielką dużej firmy produkującej półprzewodniki i jest uważana za jedną z najlepiej prosperujących kobiet przedsiębiorców na całym świecie, o szacowanej wartości netto ponad 1 miliarda dolarów.

Weili jest obecnie wymieniona jako 95. najpotężniejsza kobieta na świecie przez Forbes. W tym roku również była # 21 na swojej liście Amerykańskich Self-Made Women.

15. Jenny Lee - partner zarządzający, GGV Capital

Jenny Lee jest najwyżej notowaną kobietą na liście Midas w 2015 roku i wyszła na szanowaną karierę jako inwestor na chińskiej scenie technologicznej. Zanim dołączyła do GGV w 2005 roku i pomagała otworzyć biuro w Szanghaju, pracowała w JAFCO Asia.

Forbes wymienia Jenny jako swoją # 98 Power Women na rok 2015.

Wniosek

Technologia wciąż ma reputację człowieka zdominowanego przez mężczyzn, ale te kobiety (i bardziej im podobne) udowadniają, że płeć nie stanowi bariery dla sukcesu.