Dowiedz się więcej o oprogramowaniu Open Source

Oprogramowanie open source (OSS) to oprogramowanie komputerowe dystrybuowane wraz z kodem źródłowym do modyfikacji. Oprogramowanie zazwyczaj zawiera licencję dla programistów, którzy chcą zmienić oprogramowanie w dowolny sposób. Mogą naprawiać błędy, ulepszać funkcje lub dostosowywać oprogramowanie do własnych potrzeb. Inicjatywa Open Source (OSI) jest wiodącym autorytetem w zakresie OSS; ich definicja oprogramowania typu open source jest zgodna z regułami określonymi na 10 kryteriach.

Obejmują one:

Licencje

Różne licencje pozwalają programistom na modyfikowanie oprogramowania z różnymi dołączonymi warunkami. OSI zatwierdza licencje zgodne z definicją oprogramowania typu open source. 5 najpopularniejszych licencji zgodnie z Bazą wiedzy Black Duck to:

  1. Licencja MIT
  2. Powszechna Licencja Publiczna GNU (GPL) 2.0
  3. Licencja Apache 2.0
  4. Powszechna Licencja Publiczna GNU (GPL) 3.0
  5. BSD License 2.0 (3-klauzula, nowa lub poprawiona)

Kiedy zmieniasz kod źródłowy, jednym z wymagań OSS jest włączenie tego, co zmieniłeś, jak również twoich metod. Oprogramowanie utworzone po modyfikacji kodu może, ale nie musi zostać udostępnione za darmo.

Różnica między oprogramowaniem typu open-source i komercyjnym

Dostępne na rynku oprogramowanie lub zastrzeżone oprogramowanie nie zapewnia dostępu do kodu źródłowego, ponieważ oprogramowanie jest własnością intelektualną innej osoby.

W rezultacie użytkownicy często za to płacą.

Z drugiej strony, OSS to wspólny wysiłek - oprogramowanie jest wspólną własnością intelektualną pośród wszystkich, którzy pomogli ją opracować lub zmienić.

Oprogramowanie open-source Vs. Darmowe oprogramowanie

Wbrew powszechnemu przekonaniu, żaden z nich nie koncentruje się na kosztach lub ich braku w programach.

Open Source oznacza bezpłatną dostępność kodu źródłowego i dystrybucji. Darmowe oprogramowanie w podobny sposób obejmuje modyfikację kodu, ale podkreśla wolności, z których użytkownicy korzystają, robiąc to, co chcą z oprogramowaniem. Free Software Foundation określa 4 warunki, aby oprogramowanie było całkowicie bezpłatne.

Ponadto oprogramowanie można sklasyfikować jako freeware. Oznacza to, że użytkownicy pobierają oprogramowanie bezpłatnie, ale nie mogą wprowadzać żadnych zmian w kodzie źródłowym.

Zalety oprogramowania Open Source

Podczas gdy koszt jest czynnikiem napędowym, OSS ma kilka dodatkowych korzyści:

Popularne typy oprogramowania typu Open Source

Technologie Open Source pomogły w ustanowieniu dużej części Internetu. Ponadto wiele programów, z których korzystam na co dzień, jest opartych na technologiach open-source. Na przykład system operacyjny Android i system operacyjny Apple X są oparte odpowiednio na technologiach Open Source opartych na jądrze i systemie Unix / BSD.

Inne popularne oprogramowanie typu open source to:

Open Source i programiści

Projekty OSS to możliwości współpracy, które podnoszą umiejętności i budują połączenia w terenie. Programiści muszą być biegli w posługiwaniu się standardowymi narzędziami rozwoju oprogramowania typu open source.

Wniosek

Tysiące projektów open source stanowią alternatywę dla prawnie zastrzeżonego oprogramowania. Praca nad projektem OSS jako droga do budowania kariery w tworzeniu oprogramowania. Ponadto programiści mogą doskonalić swoje umiejętności, pracując nad największymi programami na świecie. Oprogramowanie do udostępniania Facebook, Google i LinkedIn jako Open Source, dzięki czemu programiści mogą dzielić się wiedzą, wprowadzać innowacyjne rozwiązania i przyczyniać się do tworzenia stabilnych, funkcjonalnych produktów.