Dowiedz się więcej o okrągłych postaciach w fikcji

Okrągła postać jest ważnym graczem w dziele fikcji - gwiazdy tej historii - która spotyka się z konfliktem i jest przez nią zmieniana. Okrągłe postacie są bardziej w pełni rozwinięte i opisane niż płaskie lub statyczne. Jeśli myślisz o postaciach, które najbardziej kochasz w powieściach, prawdopodobnie wydają ci się tak prawdziwe, jak ludzie, których znasz. To dobry znak, że są okrągłymi postaciami.

Większość bohaterów to okrągłe postacie (ale niektórzy nie są)

Bohaterem (głównym bohaterem) niemal każdego dzieła literackiego jest postać okrągła.

Okrągłe postacie angażują wyobraźnię i empatię czytelnika, umożliwiając czytelnikowi wyobrażenie siebie w butach bohatera - czytelnik odnosi się do okrągłych postaci. Często rozwój osobisty bohatera odzwierciedla własne nadzieje i marzenia czytelnika.

Fikcja literacka zazwyczaj obraca się wokół procesu wzrostu i zmiany - oraz postaci, której wzrost i zmiana stanowią podstawę opowieści. Wszystkie bohaterki Jane Austen odkrywają na przykład, że ich dziewczęce założenia i oczekiwania są naiwne. Większość z nich, w wyniku swoich doświadczeń, zmienia swoje perspektywy i podejmuje decyzje na podstawie osobistego odkrycia i rozwoju.

Są oczywiście wyjątki od tej reguły. Te wyjątki dotyczą głównie gatunku literackiego, a nie literackiej. Na przykład detektyw Agatha Christie, Herkules Poirot, nie rozwija się ani nie zmienia w wyniku działań związanych z przestępczością.

Prace Charlesa Dickensa często koncentrują się na dwuwymiarowych postaciach - przykładem są Oliver Twist i David Copperfield.

Postaci te mają kilka osobistych cech lub motywacji; są w gruncie rzeczy pionki używane i wykorzystywane przez innych. Podczas gdy ich sytuacja zmienia się w trakcie opowiadania, sami prawie wcale się nie zmieniają.

Prace te zachowują swoje znaczenie literackie, ponieważ ich celem nie jest tworzenie i odkrywanie charakteru, ale raczej zagłębianie się w niesprawiedliwość gospodarczą i społeczną.

Przykłady okrągłych postaci

Nawet powieści gatunkowe, takie jak trylogia "Władca pierścieni" JRR Tolkiena, zyskują dużą część swojej mocy dzięki rozwojowi okrągłych postaci. Historie są satysfakcjonujące, ponieważ wielu głównych bohaterów faktycznie pokonuje swoje ograniczenia lub zwątpienie w siebie, by stać się silniejszym. Na przykład:

Tworzenie okrągłych postaci

Pisarz zatrudnia szereg narzędzi lub elementów, aby rozwinąć postać, czyniąc go okrągłym; obejmują one opis i dialog . Odpowiedzi bohatera na konflikt i jego wewnętrzny dialog są odkrywcze i tworzą charakter wielowymiarowy.

Jak tworzysz okrągłą postać zamiast płaskiej? Tworzenie prawdziwie wiarygodnych bohaterów wymaga oczywiście czasu i myśli; możesz zacząć od odpowiedzi na te pytania dotyczące głównej postaci .