Definicja protagonisty w literaturze i przykłady

Postaci w opowiadaniu mają wiele ról i celów , wszystkie są podyktowane zamiarami i stylem pisarza. Główny bohater (czasami nazywany bohaterem lub bohaterką) jest główną postacią w opowiadaniu, powieści, dramacie lub innym dziele literackim. Bohaterem jest postać, którą czyta czytelnik lub widz. Protagonista zazwyczaj podejmuje kluczowe decyzje, a on lub ona odczuje konsekwencje tych decyzji.

W niektórych przypadkach czytelnik doświadczy opowieści oczami głównego bohatera. Ale nie zawsze tak jest. W niektórych przypadkach opowieść może zostać ujawniona przez kilka postaci, które opisują swoją perspektywę czytelnikowi lub publiczności. Natura i moralne włókno głównego bohatera również mogą się różnić. Główny bohater może być bohaterem lub bohaterką opowieści, a także postacią, której czytelnik lub publiczność nie lubi.

Bohaterka nie powinna być mylona z inną główną postacią w opowiadaniu, antagonistą , który sprzeciwia się protagoniście. W najbardziej archetypicznych narracjach sprowadza się to do złego faceta i dobrego faceta. Najlepszym przykładem jest dobry Luke Skywalker, który walczy ze złym facetem Darthem Vaderem w pierwszym filmie Gwiezdne wojny .

Przykłady protagonistów w literaturze

W skomplikowanych dziełach literackich bohater może być trudny do zidentyfikowania. Becky Sharpe jest jedną z głównych bohaterek Vanity Fair , ale jest ona wyjątkowo wadliwą postacią.

Pod koniec książki Becky jest prawie niepoprawna. W ten sposób jest bardzo dobrym przykładem innej prawdy w literaturze: dobrze napisani bohaterowie są okrągłymi postaciami . Okrągłe postacie są bardziej w pełni rozwinięte i opisane niż postacie płaskie lub statyczne. Jako takie powinny być najciekawszymi, złożonymi postaciami w książce lub opowiadaniu.

Becky Sharpe jest o wiele bardziej interesująca niż wyjątkowo dobra Amelia Vanity Fair iz tego powodu główny środek ciężkości opowieści pozostaje z Becky.

Protagoniści wracają do starożytnej Grecji

Bohaterowie są tak długo, jak długo trwa opowiadanie historii. W sztuce Ibsena The Master Builder głównym bohaterem jest architekt Halvard Solness, a antagonistką jest Hilda Wangel, której działania prowadzą do śmierci Solness. Być może jednym z najsłynniejszych bohaterów wszech czasów jest Romeo, główny bohater (wraz z Julią) w klasycznej sztuce Szekspira Romeo i Julia . Romeo aktywnie dąży do nawiązania relacji z Julią, a publiczność jest zainwestowana w tę historię aż do samego końca.

Fałszywi protagoniści

Czasami dzieło będzie miało fałszywego protagonistę, który może wydawać się protagonistą, ale znika niespodziewanie. Jednym z przykładów jest główny bohater Marion Crane (w tej roli Janet Leigh) w klasycznym filmie Alfreda Hitchcocka " Psycho" , który zostaje rozcięty na śmierć w scenie prysznica.

Jeśli nie masz pewności co do natury i roli bohatera, pomyśl o klasycznej powieści JD Salingera The Catcher in the Rye . Postać Holden Caulfield jest bohaterem (i wiodącą postacią), w którą zainwestował czytelnik.