Czy mój pomysł zasługuje na powieść?

Opowieść i powieść różnią się na wiele sposobów, ale najważniejszą kwestią jest zaangażowanie czasu. Podczas gdy pisarz od lat pracuje konsekwentnie nad opowiadaniem , przeciętna powieść zajmuje od 3 do 7 lat. Jeśli zamierzasz poświęcić tyle swojego życia na projekt, to oczywiście chcesz mieć pewność, że twój nowatorski pomysł jest dobry. Skąd wiesz, czy twój pomysł jest warty powieści? Kilka pytań pomoże Ci podjąć decyzję.

 • 01 Czy coś się dzieje?

  Może wydawać się uproszczeniem, ale dla wielu ludzi fabuła jest jednym z najtrudniejszych elementów do uchwycenia. Upewnij się, że twoja historia zawiera główny konflikt. Coś musi się stać, aby wywrócić życie swojej postaci do góry nogami, a przez to doświadczenie musi nastąpić zmiana w twojej postaci . Jeśli twój pomysł nie zawiera konfliktu, nie jesteś gotowy, aby zacząć pisać. Jeśli jednak pasjonujesz się swoim pomysłem i czujesz, że możesz go śledzić, dopóki fabuła nie ujawni się organicznie, wtedy zrób krok i zacznij pisać!
 • 02 Czy przemówi do innych?

  Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie dbasz o swoich odbiorców. Pewnie masz nadzieję, że kiedyś opublikujesz swoją pracę. Jeśli to jest twój cel i masz zamiar spędzić 3-7 lat na projekcie, zastanów się, czy twoja praca będzie interesująca dla innych. Czy nadmiernie skupia się na tobie i twoich obawach? W jaki sposób Twój motyw ma zastosowanie do innych? Co zyska czytelnik czytając książkę?

 • 03 Czy ryzykujesz?

  Chociaż musisz wziąć pod uwagę swoich odbiorców, nie bój się pisać czegoś ryzykownego lub poza głównym nurtem. Denis Johnson trzyma znak nad drzwiami swojego biura, które brzmi: "Napisz nieopublikowalne ... a potem je opublikuj". Ta zasada najwyraźniej sprawdziła się u niego, a szanse są dla innych. Ostatecznie redaktorzy i agenci są zainteresowani obejrzeniem czegoś nowego. Tak się nie stanie, jeśli mamy zamiar pisać tylko to, co wiemy, może zostać opublikowane.

 • 04 Czy Twój nowatorski pomysł jest dla ciebie fascynujący?

  Najważniejszą osobą, którą musisz sprzedać, jest sam. Jeśli uwaga zwróci uwagę w połowie pisania książki, czytelnicy będą ją rozpoznawać. Jeśli nie jesteś James'em Joyce'em, nikt nie spędza tak dużo czasu z twoją powieścią, jak wolisz. Ważne jest, aby zobaczyć swoją książkę, aby zdobyć zaufanie do siebie jako pisarza, ale chcesz cieszyć się z tego procesu. Pisanie powieści powinno być zabawne, przynajmniej przez pewien czas.

  Powiedział, że nie ma nic złego w wiedząc, kiedy pozwolić powieści odejść. Wielu pisarzy ma wiele niepublikowanych rękopisów. Pamiętaj: brak czasu na pisanie to strata. Musiałeś napisać, co zrobiłeś, aby dostać się tam, gdzie jesteś (lub dokąd zmierzasz). Innymi słowy: nie mógłbyś napisać powieści, którą opublikowałeś, nie pisząc (i nie publikując) tej, którą odłożyłeś na bok.

 • 05 Czy jesteś zbyt sztywny w swoim konturze?

  Chociaż kontury działają dla wielu pisarzy (i mogą być szczególnie pomocne przy pisaniu powieści), upewnij się, że nie hamujesz procesu twórczego, przestrzegając go zbyt ściśle. Jeśli odkryjesz, że masz nowe pomysły podczas pisania, pozwól sobie je napisać. Nie trać tempa, powracając do pierwotnego pomysłu.

  Większość procesu dzieje się podczas pisania, i ważne jest, aby dać sobie swobodę odkrywania wszystkich aspektów swojej historii.