Czym różni się oprogramowanie domeny publicznej od Open Source?

Różnica między aplikacjami Open Source i Public Domain Software

GraphicStock

Oprogramowanie open source pozwala użytkownikom na dostęp i zmianę kodu źródłowego samego programu. Kod źródłowy to w zasadzie lista poleceń określających sposób wykonywania programu. Niektóre aplikacje typu open source mają ograniczenia w zakresie ich używania i dystrybucji, ale wiele z nich nie.

Czy istnieje różnica między aplikacjami Open Source a domeną publiczną?

Aplikacje open source nie są własnością publiczną, a to pozwala ludziom swobodnie korzystać z ich dzieł.

Oprogramowanie domeny publicznej zazwyczaj nie pozwala na dostęp do kodów źródłowych, choć nie zawsze tak jest. Oprogramowanie open source ma prawa autorskie. .

Czasami termin "open source" jest używany zamiennie z oprogramowaniem "public domain", ale nie jest to to samo.

Czynnikami określającymi są prawa autorskie lub ograniczenia użytkowania

Kluczową różnicą między OS a oprogramowaniem domeny publicznej nie jest to, czy kod źródłowy jest dostępny, ale czy istnieją jakiekolwiek wymagania licencyjne lub inne ograniczenia dotyczące korzystania z programu, zmiany kodu źródłowego, redystrybucji programu lub praw autorskich. Jeśli tak, jest to oprogramowanie typu open source, a nie public domain.

Open Source Initiative, 501 (c) (3) organizacja non-profit z siedzibą w Kalifornii, oferuje bardzo szczegółową i legalną definicję oprogramowania open source, które może z niego korzystać i jak. Mają też świetną alfabetyczną listę firm, które oferują oprogramowanie open source, jeśli chcesz zbadać konkretną firmę.

OpenSource.org to świetne miejsce, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz rozwijać, współpracować i korzystać z oprogramowania OS.

Inne ważne wyróżnienia

Oprogramowanie OS może być dowolnie udostępniane, używane, a nawet zmieniane przez każdego. Został opracowany dzięki wkładom wielu osób i jest dystrybuowany na podstawie licencji, które muszą spełniać określone kryteria użytkowania.

Licencja nie może dyskryminować nikogo. Innymi słowy, nie można zakazać niektórym grupom osób korzystania z oprogramowania. Musi zezwalać na prace pochodne.

Przykłady oprogramowania Open Source

Oprogramowanie open source jest dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach i może służyć do wielu celów. Przykłady obejmują LINUX, Apache, Firefox, KOffice, Thunderbird, OpenOffice, KOffice i SquirrelMail. Firefox to prosta przeglądarka internetowa, a LINUX jest bardziej skomplikowana. Jest to system operacyjny oparty na systemie UNIX. OpenOffice to pakiet biurowy oferowany przez Apache.

W przypadku OpenOffice możesz pobrać i zainstalować program na praktycznie dowolnym komputerze - za darmo, nawet jeśli zainstalujesz go na wielu komputerach. Twórz kopie i rozdawaj je znajomym i rodzinie. Nie ma opłat licencyjnych. Używaj go tak jak każdego innego edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego lub programu bazodanowego. A jeśli masz problem - taki, jak pojawi się błąd - lub jeśli myślisz, że możesz go ulepszyć, możesz to zgłosić lub samemu ulepszyć problem. Program pozwala użytkownikom "ulepszyć" go, zgodnie z Apache.

Czy to bezpieczne?

Za każdym razem, gdy zezwalasz na dostęp wielu użytkownikom, pojawia się problem wirusów. Zachowaj ostrożność i upewnij się, że masz dobrą aplikację antywirusową, gdy korzystasz z oprogramowania open source.