Czym wyróżnia się sztuka piękna i sztuka dekoracyjna?

Podczas gdy termin Sztuka piękna i sztuka dekoracyjna zawierają słowo "sztuka", mają one bardzo różny charakter.

W ścisłym sensie Sztuka piękna jest uważana za obiekt wizualny bez żadnego celu funkcjonalnego, z wyjątkiem tego, że można go podziwiać i kontemplować jako obiekt estetyczny. Sztuka dekoracyjna jest jednak wizualna i estetyczna, ale służy użytecznej funkcji, takiej jak mebel, zastawa stołowa, tekstylia i tak dalej.

Według internetowego słownika etymologicznego słowo "sztuka" zaczęło obowiązywać jako angielskie słowo w XIII wieku, pożyczył je od Starego Francuza w X wieku, co oznaczało "umiejętność w wyniku nauki lub praktyki".

Jednak w swoim wcześniejszym użyciu można go prześledzić z powrotem, ponieważ słowo "Art" faktycznie pochodzi od łacińskiego słowa "Artem" (ars), które oznacza "dzieło sztuki, umiejętności praktyczne, biznes lub rzemiosło".

Koncepcja, którą "sztuka" oznacza "umiejętność", trwa do dziś i przyczynia się do toczącej się debaty dotyczącej niektórych dzieł sztuki współczesnych i dzieł sztuki wartych muzeów i niezależnie od tego, czy stanowią one sztukę. Przykładem jest ogromna kanapka BLT Clausa Oldenburga należąca do prestiżowego Whitney Museum w Nowym Jorku. Whitney uważa tę "sztukę", ale wielu tradycjonalistów (którzy preferują Renoira i innych mistrzów) tego nie robi.

Termin "sztuka dekoracyjna" wywodzi się od londyńskiego Towarzystwa Wystaw Artystycznych i Rzemiosł, 1888.

Sztuki piękne

Historycznie nazywane sztukami wizualnymi, dzieła sztuki tworzone są przez artystów i eksponowane w galeriach i muzeach, a kupowane przez miłośników sztuki z głębokimi kieszeniami na aukcjach w dużych domach sztuki, takich jak Sotheby's i Christie's. Sztuk plastycznych ma wiele formatów, w tym obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki i litografie, fotografii i instalacji sztuki.

Począwszy od XX wieku, w związku z postępem elektroniki, sztuka obejmowała sztukę dźwiękową oraz sztukę cyfrową i wideo, i jest uważana za efemeryczną i koncepcyjną.

Definicja i znaczenie dzieł sztuki stale się zmieniają. Na przykład dzisiaj wielu ludzi uważa brokatowe pudełka Andy'ego Warhola jako sztukę, a te dzieła zmarłego artysty przynoszą sprzedaż w dwucyfrowych milionach. Przesuwając jeszcze bardziej kopertę, Merde Artiste włoskiego artysty Piero Manzoniego (artysta, którego prace przedstawiają puszki z własnej kału) tworzy dzieła sklasyfikowane jako Fine Art.

Sztuka dekoracyjna

Sztuka dekoracyjna jest również tworzona przez artystów, ale ponieważ specjalizują się w swoich rzemiosłach i potrzebują tworzenia sztuki użytkowej, są oni powszechnie znani jako rzemieślnicy i rzemieślnicy. Kawałki należące do kategorii sztuki dekoracyjnej obejmują szeroki zakres materiałów i technik, takich jak obróbka drewna, obróbka metalu, tkaniny i ceramika. Obiekty funkcjonalne, w tym świeczniki, meble, dywany, tkaniny, wyroby garncarskie, sztućce i inne piękne, ale użyteczne przedmioty, są uważane za część kategorii sztuki dekoracyjnej. Warto zauważyć, że nawet światowej sławy Metropolitan Museum of Art (siedziba najważniejszych starych mistrzów, takich jak Rembrandt) ma pokoje pełne mebli, gobelinów i starożytnych greckich urn i misek.

Dalsza informacja

Jaka jest różnica między sztuką komercyjną a sztuką? To pytanie rzuca okiem na wspomniane wyżej Brillo Boxów Warhola.

Dowiedz się więcej o wymiarach artwor k.