Lista rezydencji artystów i gmin artystycznych w Europie

Te lokalizacje znane są z kwitnącej sceny artystycznej

Artyści, pisarze, kompozytorzy, muzycy i tancerze potrzebują znacznych fragmentów czasu, aby poświęcić się kreatywności. Rezydencja artystyczna stanowi idealne środowisko dla twórczego folku do sekwestrowania się na miesiąc lub nawet kilka miesięcy, aby mogli poświęcić czas na swoją sztukę. Celem rezydencji artystycznej jest umożliwienie artystom tworzenia, więc członkom rodziny i przyjaciołom zazwyczaj nie pozwala się pozostać.

Rezydencje artystów mogą specjalizować się w niektórych obszarach, takich jak malarstwo czy performance. Niektóre mogą znajdować się w pejzażach pasterskich lub mogą znajdować się w dużych centrach sztuki. Pomimo ich różnic, jednym wspólnym elementem jest nieprzerwany czas i przestrzeń, w której artyści mogą tworzyć.

Ważne jest również, aby rozwój kariery artystów obejmował międzynarodowe doświadczenie, więc często artyści muszą opuścić dom i pracować za granicą. Ta międzykulturowa wymiana artystów wzmacnia zarówno lokalne, jak i międzynarodowe społeczności artystyczne i może inspirować kreatywność.

Te rezydencje znajdują się w europejskich miastach znanych z kwitnących scen artystycznych - Berlin, Londyn, Barcelona, ​​Paryż i Amsterdam - oraz w wielu różnych krajach, w tym w Belgii, Grecji, Irlandii, Włoszech i na Słowacji. Jednak angielski jest standardowym językiem używanym w większości z nich.

Wiele europejskich rezydencji artystów ma umowy o wzajemności z krajami na całym świecie. Skontaktuj się z lokalną radą artystyczną, aby uzyskać więcej informacji na temat składania wniosków o rezydencje artystów z zagranicy.

 • 01 Acme Studios "International Residencies Programme, Londyn

  Hugo Glendinning, 2011

  Program Acme Studios International Residencies został założony w 1972 roku. W Londynie, w Anglii, rezydencja zachęca artystów do dalszego rozwoju kariery poprzez nawiązywanie kontaktów i wymianę.

 • 02 Bridge Guard Art, Science Residence Centre, Słowacja

  Bridge Guard Art, Science Residence Centre znajduje się w Štúrovo na Słowacji, w pobliżu mostu, który łączy się z Esztergom na Węgrzech. Została założona w 2004 roku.

 • 03 Cite Internationale des Arts, Paryż

  Cité Internationale des Arts powstała w 1965 roku i znajduje się w Paryżu. Dzięki fantastycznej lokalizacji rezydencja od lat gościła ponad 18 000 artystów.

 • 04 Fundacja Civitella Ranieri, Włochy

  Fundacja Civitella Ranieri została założona w 1968 roku. Mieści się w XV-wiecznym zamku w Umbertide, Perugii we Włoszech i akceptuje artystów wizualnych, pisarzy i muzyków.

 • 05 Frans Masereel Centrum, Belgia

  Frans Masereel Centrum powstała w 1972 r. W Kasterlee w Belgii. Ta rezydencja specjalizuje się wyłącznie w tworzeniu grafik.

 • 06 Homesesja Rezydent, Barcelona

  Homesesja Artysta-rezydentura powstała w 2007 roku. Może pomieścić tylko jednego artystę na raz. Rezydencja jest skierowana do tych, którzy pracują z lokalnymi instalacjami dzieł publicznych i dzieł opartych na wydajności.

 • 07 Kunstlerhaus Bethanien, Berlin

  Künstlerhaus Bethanien została założona w 1974 roku. Oprócz prestiżowego międzynarodowego programu rezydencyjnego artystów, kuratorzy-goście ściśle współpracują z artystami przy realizacji projektów artystycznych, sympozjów, przedstawień, publikacji i wielu innych.

 • 08 Rijksakademie van beeldende kunsten, Amsterdam

  Rijksakademie van beeldende kunsten został założony w 1870 roku przez króla Willema III. Rezydencja artystyczna ma 55 studiów i obejmuje okres dwóch lat. Artyści są w stanie badać, eksperymentować, nawiązywać kontakty i tworzyć kariery artystyczne.

 • 09 Schloss Brollin International Art Research Location, Niemcy

  Międzynarodowe miejsce badań sztuki Schloss Bröllin zostało założone w 1991 roku w Bröllin w Niemczech w XI-wiecznej posiadłości rolniczej. Program jest nastawiony na interdyscyplinarną sztukę i eksperymenty.

 • 10 Rezydencja Fundacji Skopelos dla Sztuk Artystycznych w Grecji

  Rezydencja artystyczna Fundacji Skopelos powstała w 2001 roku. Artyści wizualni, tacy jak ceramika, malarze, drukarze, sitodrukowie i rzeźbiarze, mogą pracować jako rezydenci-artyści na tej malowniczej wyspie przez okres od dwóch do czterech tygodni. .

 • 11 Tyrone Guthrie Centre, Irlandia

  Tyrone Guthrie Centre, z siedzibą w Annaghmakerrig w hrabstwie Monaghan w Irlandii, została założona w 1981 roku. Przyjmuje artystów wizualnych, pisarzy, kompozytorów, muzyków i tancerzy.