Jak kuratować Art Show

W dzisiejszym świecie sztuki nie trzeba być członkiem personelu muzealnego, aby prowadzić wystawę sztuki. Możesz być niezależnym kuratorem sztuki i pracować - to prawda - niezależnie.

Praca kuratora jest jak reżyser filmowy, w którym trzeba nadzorować każdy szczegół produkcji, aby pomagał być wyjątkowo zorganizowanym i abyś mógł dobrze współpracować z innymi, ponieważ potrzeba wielu wykwalifikowanych ludzi do wystawienia wystawy.

Nie ma jednego uniwersalnego podejścia, ale różne metody. Oto jeden uproszczony proces, który należy rozpocząć od początku do końca. Jeśli to możliwe, poświęć co najmniej sześć miesięcy na przygotowanie wszystkich niezbędnych szczegółów.

 • 01 Konceptualizacja wystawy

  Dla wielu kuratorów jest to zabawna i kreatywna część pracy. Pomyśl o idei i ogólnym temacie wystawy. Napisz deklarację misji. Jaki jest cel twojej wystawy: pokaz ankiety, prezentacja nowych talentów, wymiana międzykulturowa, ilustracja tematu lub aktualny temat?

  Zanim zaczniesz, musisz przemyśleć każdy szczegół i nie pozostawiać niczego przypadkowi. To wymaga wielu wstępnych badań z twojej strony.

  Dla niezależnego pekińskiego kuratora Kwanyi Pana, który prowadził wystawy na całym świecie, zaleca zbadanie artystów i odbiorców w kraju, aby zrozumieć środowisko, w którym pracujesz i jakie mogą pojawić się kolejne problemy. Mówi, że praca jako kurator w Azji różni się od pracy na zachodzie, ponieważ kontekst społeczny to "całkowicie napędzane pieniędzmi zjawisko".

  Wybierz artystów do swojej wystawy. Czy wykonają nowe prace, które dodadzą do twojego budżetu, czy będą pokazywać starsze prace? Czy pracujesz wyłącznie z lokalnymi artystami? Jeśli nie, będziesz potrzebował zorganizować podróż, zakwaterowanie i wizę dla swoich odwiedzających artystów?

  Gdzie jest miejsce wystawy? Jeśli jest w muzeum lub galerii, ile będą sponsorować? Czy jest to miejsce w tradycyjnej galerii lub w alternatywnych miejscach, takich jak parki publiczne i pasaż handlowy? Czy będzie podróżować taksówką?

  Rozważ intrygujące zestawienia między dziełami sztuki. Stwórz interesujący dialog między pracami i publicznością. Przejdź przez przestrzeń w swoim umyśle; czy istnieje logiczny przepływ między pracami? Czy widzowie zrozumieją, co próbujesz przekazać?

 • 02 Zarezerwuj przestrzeń wystawową i daty

  Pobierz plany pięter i zacznij układać mapę wystawy. Podczas kuratorskiego pokazu sztuki musisz dostać się do orzechów i zasuwy swojej wystawy. Co jest gdzie? Niektórzy kuratorzy budują modele 3D przestrzeni galerii i dzieł sztuki, podczas gdy inni używają oprogramowania takiego jak SketchUp.

  Współpracuj z galerią lub pracownikami muzeum, aby stworzyć pozytywne i wydajne środowisko dla wszystkich zaangażowanych. Wraz z krótkimi terminami idź krótko. Spróbuj zrobić wrażenie bezstresowo, jak to tylko możliwe, mając wszystko zaplanowane wcześniej.

  Ustal daty otwarcia i zamknięcia wystawy sztuki. Oznaczaj kalendarz terminami dla każdego aspektu projektu. Pomocne może być cofnięcie się od daty otwarcia i zaplanowanie niezbędnych kroków niezbędnych do wystawienia wystawy.

 • 03 Rozważ swoją publiczność

  Publiczność sztuki jest jedną z głównych trosk kuratora. Kwanyi Pan mówi: "Kurator nie jest stwórcą, ale pośrednikiem zarówno dla publiczności, jak i dla artystów oraz posłańca, który dostarcza pomysły ze współczesnego społeczeństwa. Dobry kurator powinien zrozumieć odbiorców i w pełni komunikować się z artystami, aby ich praca przemawiała publicznie. "

  Kiedy prowadziła przedstawienie w Mission Gallery, należącej do rządu przestrzeni w Walii, skupiła się na widzach i tym, co mogli zobaczyć na wystawie. Jej główną troską było umożliwienie odbiorcom interakcji z dziełami sztuki.

 • 04 Finansowanie Procurement i Allot Budget

  Pozyskiwanie funduszy podczas kuratorskiej wystawy sztuki jest jednym z najbardziej zniechęcających zadań kuratora. Ubiegaj się o granty artystyczne za pośrednictwem agencji rządowych i non-profit. Bądź dokładny w swoich badaniach i śledź wszelkie możliwości otrzymania wsparcia. Szukaj korporacyjnego sponsoringu i pożyczek sprzętu, takiego jak komputery i projektory cyfrowe. Uzyskaj lokalne wsparcie od szkół i organizacji sąsiedzkich. Włączenie społeczności w wystawę może zapewnić dodatkowe wsparcie.

  Uwzględnij w swoim budżecie: opłaty artystów, opłaty za projekty, koszty ogólne, reklamę, drukowanie katalogu i zaproszeń, wysyłkę i obsługę, cło, framing, instalowanie, oświetlenie i koszty otwarcia. Zakładanie wystawy może szybko się zsumować.

  Kwanyi Pan powiedział, że kiedy pracowała jako asystentka kuratorska w przestrzeni artystycznej PS1 non-profit, kluczem do pozyskania finansowania była demonstracja współpracy z organem finansującym, aby dać im jasne informacje na temat tego, co otrzymają w zamian. "To sytuacja dawania i odbierania".

 • 05 Nie zakładaj niczego

  Neil Webb, obecny dyrektor Arts East Asia w British Council ostrzega: "Przede wszystkim - Nie zakładajcie niczego! Upewnij się, że masz absolutną pewność, kto jest odpowiedzialny za dostarczanie i płacenie za co - spedycja, zwrot frachtu, instalacja, demontaż, wydatki kuratora, koszty tłumaczeń, katalog, otwarcie przyjęcia, projektowanie, prasa, marketing itp. Itp. "

  To te dodatkowe koszty, które kurator musi mieć na oku. Webb radzi: "Pamiętaj, aby ubiegać się o karnet, aby uniknąć trafienia niespodziewanym cłem. Upewnij się, że otrzymałeś pisemne potwierdzenie ubezpieczenia, zanim prace zostaną zabrane do morza / nieba. "

 • 06 Napisz eseje i opublikuj katalog

  Dobre pisanie jest niezbędną umiejętnością dla kuratora sztuki . Wydanie katalogu wystawy jest jednym z zadań związanych z kuratorskim pokazem sztuki, a katalog jest świetnym narzędziem dokumentacyjnym i promocyjnym, które może prowadzić do przyszłych projektów.

  Jednak w niektórych sytuacjach może być konieczne zachowanie ostrożności przy pisaniu. Neil Webb mówi: "Pracując w krajach, w których cenzura jest problemem, należy uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia / pozwolenia, zanim cokolwiek zostanie wydrukowane. I spróbuj zniechęcić swojego kuratora do robienia czegokolwiek, co może skłonić go do aresztowania. "

 • 07 Reklamuj i wysyłaj zaproszenia

  Długo poświęcasz na badanie i organizację swojej wystawy w trakcie kuratorskiego pokazu; teraz chcesz zmaksymalizować frekwencję na swojej wystawie i sprawić, że będzie to niezapomniane wydarzenie.

  Reklamuj się w gazetach, magazynach artystycznych i w Internecie, wysyłaj ogłoszenia w radiu i telewizji, wyświetlaj uliczne flagi i płać za reklamy w transporcie publicznym. Przeprowadzaj wywiady radiowe i telewizyjne. Musisz dostać słowo.

  Wyślij pocztą elektroniczną zaproszenie do druku i wyślij e-mailem wszystkie znane Ci osoby. Rozdaj zaproszenia. Zadzwoń także do kluczowych osób, takich jak dziennikarze i kolekcjonerzy, których chcesz wziąć udział w otwarciu.

 • 08 Instalacja witryny

  Instalacja witryny jest kluczowym zadaniem podczas kuratora sztuki. Zazwyczaj tydzień przed otwarciem Ty i Twój zespół będziecie musieli wykonać instalację na miejscu, która obejmuje budowę i malowanie ścian. Artyści i asystenci zainstalują dzieło sztuki, a technicy ustawią oświetlenie i sprzęt techniczny.

  Jeśli grafika została wysłana, ostrożnie odwijaj skrzynie, folię bąbelkową i inne materiały opakowaniowe, ponieważ nie chcesz uszkodzić żadnej pracy za pomocą obcinarki do pudeł.

  Muzeum będzie miało własny personel, który skonfiguruje instalację; jednak, jeśli zaczynasz, musisz zrobić DIY. Artyści są profesjonalistami w rozpoczynaniu pracy i są też firmy zajmujące się wynajmem dzieł sztuki.

 • 09 Konferencja prasowa, dyskusja panelowa i warsztaty

  Weź udział w przedpremierowej konferencji prasowej z kompletnymi zestawami prasowymi, które zawierają pisemne teksty wyjaśniające koncepcję spektaklu, listę artystów i płytę CD z obrazami. Niech kustosz i artyści powiedzą kilka słów. Jeśli chcesz mieć dobre relacje prasowe, najlepiej zapewnić dziennikarzom szczegółowy tekst i obrazy oraz dobre ukąszenia dźwięków.

  Zorganizuj panel dyskusyjny artystów i innych ekspertów podczas tygodnia otwarcia, kiedy zainteresowanie wystawą jest wysokie. Poproś lokalnych profesorów i studentów o udział w rozmowach. Zaangażuj lokalną społeczność w piesze wycieczki i praktyczne warsztaty oraz zajęcia dla rodzin.

  Neil Webb mówi: "Daj czas i budżet, aby móc efektywnie kontekstualizować pracę - może to obejmować wywiady z kuratorem / artystą (artystami) dla lokalnych mediów, zlecone prace, blogi i dodatkowe wsparcie / materiały dla galerie / muzealne zespoły oświatowe. "

  Kwanyi Pan mówi: "Dobry kurator prowadzi dokładne badania i archiwizuje zjawiska społeczne, organizując ciekawy program, który ma kierować publiczność, z którą chcesz porozmawiać".

 • 10 Wielkie otwarcie

  Podczas kuratorskiej wystawy sztuki spraw, aby Twoja sztuka była zabawna, ekscytująca i niezapomniana. Chcesz stworzyć ekscytujący szum, dzięki któremu ludzie będą wracać na wystawę. Zaplanuj swój wieczór na wieczór, kiedy większość ludzi będzie mogła wziąć w nim udział.

  Rozpocznij otwarcie od występów na żywo, spektaklu muzycznego lub pokazu świetlnego, a następnie przedstaw publiczności kuratora, artystów i inne ważne postacie. Podawaj napoje i pozwól odwiedzającym zobaczyć dzieło sztuki.

  Artyści powinni znajdować się w pobliżu ich instalacji, aby mogli odpowiedzieć na wszystkie pytania odwiedzających. Niech wolontariusze, którzy noszą identyczne ubrania, takie jak dopasowane koszule, stoją w różnych pomieszczeniach wystawy, aby pomóc wyjaśnić pracę i upewnić się, że nie zostanie ona uszkodzona.