15 miejsc pracy dla majorów historii sztuki

Kuratorzy, konserwatorzy, konsultanci i nie tylko

Większość ludzi myśli o historii sztuki jako o ścieżce do bezrobocia lub, jeśli masz szczęście, o pracy w galerii. Ale istnieje wiele ścieżek kariery i miejsc pracy dostępnych dla kierunków historii sztuki, niezależnie od tego, czy są to Giotto, Monet czy Thiebaud.

Zapoznaj się z listą swoich ulubionych muzeów, a zobaczysz każdy rodzaj kariery, od pozyskiwania funduszy i marketingu, po operacje i konserwację dzieł sztuki. Może być tylko jeden lub garstka kuratorów, ale reszta personelu obejmuje dziesiątki pracowników, którzy zajmują się wszystkim, od przyjmowania biletów i instalowania eksponatów, pisaniem przewodnika po wystawach i planowaniem zbiórek pieniędzy na dużą skalę.

Praktycznie wszystkie z nich mają historię sztuki lub historii sztuki.

Ważne jest także myślenie poza galerią. Wejdź do każdego eleganckiego hotelu lub restauracji, a zobaczysz szeroki wachlarz oryginalnych dzieł sztuki. Ktoś wybrał te portrety, obrazy i rzeźby i na pewno nie był szefem kuchni ani hotelarzem. Był konsultantem artystycznym lub kuratorem galerii, zaufanym pośrednikiem, który znalazł lub zlecił wykonanie obrazów i elementów rzeźbiarskich dopasowanych do konkretnej przestrzeni. "Konsultanci sztuki są ciekawą rasą" - mówi Geoffrey Gorman, założyciel firmy artystycznej GG + A. "To mieszanka agenta, prywatnego sprzedawcy, dilera galerii, projektanta wnętrz, kuratora i komiwojażera - wszystko wrzucone w jedno."

Konsultanci sztuki mają co najmniej tytuł licencjata lub magistra z historii sztuki, doświadczenie w projektowaniu wnętrz i architekturze oraz szeroką znajomość z galeriami i artystami z całego świata. Wielu pracowało dla galerii lub domu aukcyjnego.

Ale to, co odróżnia konsultantów artystycznych, to umiejętność intuicji i interpretowania preferencji klientów nie znających sztuki, znajdowania odpowiedniej sztuki i pośredniczenia w transakcji. To praca niezależna, chyba że pracujesz dla dużego konsultanta sztuki, takiego jak Artefact Hotel Art Consultants w Londynie lub MFI w Nowym Jorku.

Według InsideJobs.com wynagrodzenia są wypłacane w przedziale od 40 000 do 80 000 USD.

Czy chcesz, aby wszystko, co zapakowane, znalazło się w uporządkowanej liście "Top 15 Jobs for Art History Majors"? Proszę bardzo:

 1. Galeria kurator
 2. Konserwacja i restauracja sztuki
 3. Marketing muzealny i public relations
 4. Prawo artystyczne i organy ścigania, w tym zespół fałszerzy FBI
 5. Konsultant artystyczny w hotelu lub korporacji
 6. Zarządzanie i reprezentacja artysty
 7. Działalność placówek muzealnych
 8. Muzealne zbieranie funduszy i rozwój
 9. Planowanie wydarzeń specjalnych dla muzeum lub innej organizacji artystycznej
 10. Antykwarski sprzedawca książek
 11. Antykwariusz
 12. Ocena dzieł sztuki i nieruchomości dla domu aukcyjnego lub firmy prywatnej
 13. Konsultant inwestycyjny w dziedzinie sztuki
 14. Projekt strony internetowej muzeum sztuki
 15. Instalacja wystawy