Różnice między szefem a asystentem kuratorów

W świecie kuracji sztuki istnieje dość ugruntowana hierarchia. Oprócz wykształcenia w historii sztuki, większość kustoszy muzeów posiada wiedzę w zakresie sztuki i kultury, w tym aktualne trendy. Wielu ma wykształcenie w innej dziedzinie nauk humanistycznych, takich jak literatura czy filozofia.

Ale dla kuratora sztuki jest znacznie więcej niż tylko katalogowanie obrazów i aranżowanie eksponatów.

W epoce nowożytnej kuratorzy sztuki muszą nosić wiele czapek. Jeśli mają nadzieję na zdobycie pozycji głównego kuratora, będą musieli posiadać umiejętności w zakresie strategii biznesowych, takich jak zatrudnianie pracowników, zarządzanie budżetem oraz nadzorowanie zasobów i zasobów.

Kuratorzy są często głosem muzeum, które reprezentują, zwłaszcza jeśli chodzi o eksponaty i kolekcje o wysokim profilu, więc muszą mieć talenty marketingowe i public relations. Są to wyszkoleni i wypolerowani komunikatorzy, którzy muszą czuć się komfortowo, będąc łącznikiem muzeum między artystą lub właścicielem sztuki a publicznością muzeum i ogółem społeczeństwa.

Kolejną kluczową umiejętnością, której potrzebują kuratorzy w XXI wieku, jest doświadczenie zdobywania funduszy. Muzea sztuki, szczególnie te mniejsze, muszą być kreatywne i zwinne, jeśli chodzi o żonglowanie zasobami, a zdolność do namawiania darczyńców filantropijnych jest bardzo cenna.

Ale być może umiejętnością, która najlepiej służy muzeom muzeum sztuki, jest doświadczenie.

Tutaj zestaw umiejętności asystenta kustosza różni się od umiejętności głównego kuratora.

Główny kurator reguluje Roost

Pomyśl o głównym kuratorze sztuki, takim jak reżyser filmowy. On lub ona musi nadzorować wszystkie szczegóły produkcji, organizując artystów (lub aktorów), które często mogą czuć się jak pasące się koty.

Umiejętności ludzi są najważniejsze; trudno byłoby skutecznie wykonywać tę pracę bez umiejętności pracy jako część często zmieniających się postaci. Podobnie jak w przypadku filmu, często potrzeba wielu wykwalifikowanych osób, aby stworzyć udaną wystawę.

O ile nie są szczególnie małe i mają tylko jednego kuratora, większość muzeów sztuki ma zazwyczaj jednego głównego kuratora i kilku asystentów kuratorów.

Głównymi obowiązkami głównego kuratora są nadzór nad programowaniem, wystawami i stałą kolekcją muzeum. To ich wizja i strategia są najbardziej widoczne w ogólnym wizerunku muzeum, więc jest to zawrotna praca wymagająca od kogoś pewności i popędu.

Oprócz zarządzania wystawami i stałej zbiórki, główni kuratorzy muszą nadzorować personel, w tym asystentów. Tak więc dobra relacja szefa-asystenta jest bardzo ważna, aby wszystko działało sprawnie.

Assistant Curators Odtwórz kopię zapasową

Asystent kuratorów funkcjonuje bardziej jak asystenci administracyjni i pomaga głównemu kuratorowi wypełnić misję muzeum sztuki. Zostaną wezwani do wykonania różnorodnych zadań i powinni być przygotowani na wezwanie głównego kuratora w razie potrzeby.

Praca jako asystent kustosza to jeden dogłębny sposób na poznanie muzeów sztuki.

I to jest krok w kierunku stania się głównym kuratorem.

Rola asystenta kuratora jest inna (i niższa na totemie) niż rola kuratora. Większość współpracujących kuratorów to specjaliści, którzy pracują w określonym dziale w muzeum sztuki, takim jak sztuka renesansu lub impresjonizm.

Praca kuratorów obejmuje prace badawcze i katalogowanie, a także pomoc w tworzeniu stałej kolekcji muzeum. Współpracujący kuratorzy mogą również zostać wezwani do pomocy przy wystawie, która należy do ich specjalizacji.