Czy postępy w roli płci płciowej spowalniają lub przechodzą do tyłu?

Przyjdź i przekonaj się, jaka jest opinia USA na temat równości płci

Role płci w Stanach Zjednoczonych zmieniły się dramatycznie od lat 50. XX wieku, kiedy mężczyźni byli żywicielami rodziny, a kobiety porzuciły pracę, gdy tylko stały się matkami - to znaczy, jeśli pracowały poza domem w pierwszej kolejności. Czy jesteś ciekawy, co ludzie myśleli o równości płci na przestrzeni lat? Rada ds. Współczesnych rodzin (CCF) badała opinię Ameryki na ten temat od lat 70. XX wieku, a ich odkrycia są bardzo interesujące.

W jednym z referatów sympozjum trzej akademicy stwierdzili, że nastąpiła szybka zmiana w rolach płci od roku 1968 do lat 80., ale od tego czasu kobiety widziały niewielki postęp na rynku pracy, stopień zarządzania i wypłacanie kapitału. W 2012 r. CCF poinformowało, że ruch naprzód nieco się odwrócił - twierdzi David A. Cotter, profesor i przewodniczący socjologii w Union College; Joan M. Hermsen, profesor socjologii na University of Missouri; i Reeve Vanneman, profesor socjologii na University of Maryland. Stwierdzono to, gdy liczby zanotowano w odpowiedziach zarejestrowanych w latach 2000-2010.

"Nie wiemy, czy w najbliższej przyszłości nastąpi odnowienie postępu, ale w tym momencie jest jasne, że chociaż rewolucja płciowa nie została odwrócona, jest utknięta na kilku frontach - i wciąż jest długa droga, " oni napisali.

Następnie dwa lata później w 2014 r. I ponownie 2015 r. Profesorowie odkryli, że począwszy od 2006 r. Poparcie dla równouprawnienia płci zaczęło ponownie rosnąć.

W raporcie z 2014 r. Stwierdzono:

"Chociaż najwyższe poparcie dla równości płci można znaleźć wśród millenialsów, kobiety i mężczyźni w każdym wieku, zarówno liberałowie, jak i konserwatyści, odskoczyli od czasu upadów od końca lat 90. do początku lat 2000. W rzeczywistości, konserwatyści wykazali większy wzrost wspieranie równości płci niż liberałów, mimo że ich całkowity poziom wsparcia pozostaje niższy. "

Pracujące mamy są akceptowane teraz bardziej niż kiedykolwiek

Jeden jasny punkt w referatach z sympozjum dotyczy akceptacji pracujących matek. Dla każdej pracującej mamy, która zniosła paskudne komentarze na temat opuszczenia swoich dzieci lub zmagania się z pracą i domem, czytaj dalej.

Trzej autorzy zauważyli, że dwa pytania ankietowe na temat wpływu matek pracujących na dzieci znalazły rosnące poparcie dla pracujących matek w latach 70. i 80. XX w., Ale później uległy zmniejszeniu w latach 90-tych. "W 1977 r. Ponad połowa respondentów uważała, że ​​praca matek była szkodliwa dla dzieci.W 1994 r. Odsetek ten spadł do 30 procent, ale do 2000 r. Skrócił się do 38 procent" - napisali.

"Jednak w tym przypadku nastąpiło odbicie w pierwszej dekadzie XXI wieku, z akceptacją pracujących matek osiągających nowe maksima." Do 2010 roku 72 procent Amerykanów zgodziło się, że "pracująca matka może ustanowić tak samo ciepłą i bezpieczną związek z jej dziećmi jako matką, która nie pracuje ", a 65 procent stwierdziło, że dzieci w wieku przedszkolnym NIE cierpiałyby, gdyby ich matka pracowała poza domem.

W 1977 roku zapytano Amerykanów: "To było dużo lepsze dla wszystkich osób zaangażowanych, jeśli mężczyzna osiągnął sukces poza domem, a kobieta [zajęła się] opieką nad domem i rodziną ", zgadza się 66 procent Amerykanów i tylko 34 procent nie zgodziło się.

"Odsetki te zostały odwrócone do 1994 r., A tylko 34 procent zgadza się, że takie tradycyjne porozumienia małżeńskie były lepsze, a 66 procent nie zgadzało się" - napisali autorzy. Następnie w 2000 r. Odsetek nieporozumień spadł do 60 procent, co oznacza wzrost do 64 procent w 2010 r., Ale, i tu jest dobra wiadomość, w 2012 r. Odpowiedź osiągnęła najwyższy poziom 68 procent {whoot !!}.

Istnieje przyczyna luki płac

Nadrzędnym trendem jest bardziej równe role płci. "Kiedy patrzymy na kontrast między 1950 a dzisiaj, może się wydawać, że jesteśmy w trakcie trwającej i nieodwracalnej rewolucji w rolach i relacjach między płciami" - napisali autorzy.

"W 1950 roku mniej niż 30 procent kobiet pracowało poza domem, a typowa kobieta, która pracowała przez cały rok, zarobiła zaledwie 59 centów za każdy dolar zarobiony przez mężczyzn.

"Chociaż średnie stawki godzinowe kobiet w wieku 35 lat i poniżej stanowią obecnie 93 procent ich męskich odpowiedników, różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 35 lat, którzy najprawdopodobniej są małżeństwem i mają dzieci, pozostaje duża."

Raport CCF z 2014 r. Autorstwa Youngjoo Cha, profesora z Uniwersytetu Indiana, podaje powód, dla którego firmy nagradzają tych, którzy pracują ponad 50 godzin tygodniowo. Przepracowywanie się w ten sposób jest trudne dla pracujących matek, ponieważ zazwyczaj mają obowiązki rodzinne.

Badanie mówi dalej: " efekt przepracowania stanowi 10% różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, kompensując efekt wyrównujący wpływów edukacyjnych kobiet od wczesnych lat 90. Jednym z implikacji jej argumentacji, zauważa Coontz, jest to, że" jeśli pracodawcy będą kontynuować karać pracowników, którzy nie stawiają pracy ponad życie rodzinne, publiczne poparcie dla łączenia pracy i rodziny może po raz kolejny spaść. "

Spójrz na role płci na rynku pracy

Przyjrzawszy się bliżej amerykańskiej sile roboczej, można zauważyć różnice w rolach płci w tym, czy kobiety i mężczyźni decydują się na uczestnictwo w rynku pracy. Od lat sześćdziesiątych do lat osiemdziesiątych, coraz więcej kobiet weszło do rynku pracy, a udział wzrósł z 44 procent w 1962 r. Do 74 procent w 1990 r. Ale potem postęp spowolnił w latach 90. i utknął w latach 2000, wzrastając tylko do 78 procent w 2000 i wróci do 76 procent do roku 2010.

W ostatnich latach kobiety nie posuwają się naprzód tak bardzo, jak mężczyźni pozostają w tyle. "Najszybsza konwergencja między udziałem kobiet i mężczyzn w rynku pracy nastąpiła w latach 1962-1990, a większość drobnej konwergencji między kobietami i mężczyznami od 2000 r. Nie wynika z utrzymującej się tendencji wzrostowej udziału kobiet w sile roboczej, lecz z kontynuacji spadek udziału mężczyzn w rynku pracy, który spadł z 97% w 1962 r. do 89% w 2010 r. "- napisali Cotter, Hermsen i Vanneman.

Role związane z płcią i wybrane przez nas stanowiska

Patrząc na różnice w zawodach wybieranych przez kobiety i mężczyzn, autorzy znaleźli zamknięcie luki w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. "Również w tym przypadku tempo zmian uległo znacznemu spowolnieniu w latach 90. XX wieku, a wszystko zatrzymało się w latach 2000-2010" - napisali. Rozważmy na przykład, że szklany sufit w korporacyjnej Ameryce, "wśród menedżerów, żeńska reprezentacja wzrosła o około jeden punkt procentowy rocznie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, ale w sumie tylko o trzy punkty procentowe przez całą dekadę lat 90-tych i tylko dwie w pierwszej dekadzie XXI wieku. "

Kiedy patrzysz na zmiany ról płci w zawodach, większość postępów dokonano na stanowiskach klasy średniej. "Klasy robotnicze są dziś tak samo segregowane jak w 1950 r., A od 1990 r. Są bardziej segregowane" - powiedzieli.

"Podobny wzorzec można zaobserwować w desegregacji szkół wyższych - szybki postęp w latach 70., a następnie zwlekanie po połowie lat 80. W niektórych dziedzinach kobiety straciły nawet grunt od połowy lat 80." - napisali autorzy. W 1970 r. Kobiety zdobyły zaledwie 14 procent tytułów nauk komputerowych i informatycznych. Udział kobiet wzrósł prawie trzykrotnie, do 37 procent w 1985 r. "Ale do 2008 r. Kobiety stanowiły tylko 18 procent dyplomów w tej dziedzinie" - informują.

Wiele raportów, które CCF przeprowadziła, ma jedną wspólną cechę. Droga do równouprawnienia płci będzie długotrwała i nie stanie się tak nagle. Jest zbyt wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, a polityka będzie się stopniowo zmieniać, a nowe struktury wsparcia będą powoli ewoluować (jak świetna opieka nad dziećmi). Dobrą wiadomością jest to, że nastąpiła stabilna wspinaczka i jest nadzieja, że ​​pewnego dnia nastąpi równość płci.

Zaktualizowane przez Elizabeth McGrory