Kto głosuje na nagrody Grammy?

Spojrzenie za scenami procesu głosowania Grammy

Pierwsze nagrody Grammy zostały wręczone w 1959 roku. Frank Sinatra i Peggy Lee zdobyły nagrodę Record of the Year dla Volare. Henry Mancini zabrał do domu pierwszą płytę roku, a najlepsze legendy wokalne zostały wręczone legendarnej Elli Fitzgerald i Perry'emu Como. Od tego czasu pojawiły się wściekłe teorie spiskowe na temat nominacji i zwycięzców Grammy. Ale bliższe spojrzenie za kulisy pokazuje, jak działa cały proces.

Członkowie głosujący Akademii nagraniowej

Według Akademii członkowie głosowania za nagrodami Grammy to profesjonaliści z branży muzycznej, którzy reprezentują różnorodne środowiska. Zawody członków mogą obejmować wszystko od wokalistów, przez autorów piosenek , inżynierów po producentów i wszystko pomiędzy. Aby zostać zakwalifikowanym do członkostwa, członkowie posiadający prawo głosu muszą posiadać kredyty kreatywne lub techniczne na co najmniej sześciu utworach wydanych komercyjnie w fizycznym wydaniu muzycznym lub 12 na cyfrowym albumie. Członkowie głosujący muszą być również dobrze przygotowani do swoich należności (które wynoszą tylko 100 USD rocznie!). Według serwisu Billboard.com, 12 000 z całkowitej liczby 21 000 członków Akademii ma prawo do oddania głosów.

Jeśli ktoś nie spełni wymagań, może nadal ubiegać się o status członka głosowania z poparciem od co najmniej dwóch obecnych członków głosujących w Akademii nagraniowej.

Proces głosowania Grammy

Według Grammy.org, proces głosowania Grammy składa się z kilku etapów składających się z przedkładania, selekcji, nominowania, specjalnych komisji nominacyjnych, końcowego głosowania i wyników.

Członkowie głosujący Akademii, których dane kontaktowe nie zostały ujawnione, są zaangażowani w kreatywne i techniczne dziedziny rejestracji. Biorą udział w nominacjach, które określają pięciu finalistów w każdej kategorii i ostatecznym głosowaniu, które określa zwycięzców Grammy. Oto, jak rozwija się każdy etap procesu.

 1. Uległość
  Członkowie Akademii nagraniowej i wytwórnie nagraniowe przesyłają muzykę i teledyski do Akademii nagraniowej. Zgłoszenia muszą zostać wydane komercyjnie w ciągu tego roku kwalifikującego się, poprzez ogólną dystrybucję w USA przez wytwórnię nagraniową lub uznanego niezależnego dystrybutora, w Internecie, za pośrednictwem wysyłkowej sprzedaży lub sprzedaży detalicznej na rynek krajowy. Akademia otrzymuje ponad 20 000 wpisów rocznie.
 2. Ekranizacja
  Panel gwiazdowy złożony z 150 ekspertów z różnych dziedzin otrzymuje każde zgłoszenie Grammy, aby upewnić się, że kwalifikuje się, spełnia wymogi kwalifikacji i że został umieszczony w odpowiedniej kategorii nominacji (np. Jazz, gospel, rap).
 3. Nominacja
  Członkowie głosujący otrzymują na tym etapie głosowanie w pierwszej rundzie, co daje do pięciu wyborów w każdej kategorii. Głosują tylko w swoich dziedzinach wiedzy, które mogą obejmować aż 20 kategorii w polach gatunków (z których obecnie jest ich 30) oraz cztery dodatkowe kategorie ogólnych pól (które zawierają upragniony rekord roku, album Rok, piosenka roku i nagrody dla najlepszego nowego artysty).
 4. Ostateczne głosowanie
  Członkowie głosujący otrzymują wtedy karty do głosowania w ostatniej rundzie. Finaliści wymienieni przez specjalne komitety nominacyjne, w tym rzemiosło i inne wyspecjalizowane kategorie, są również notowani w tym głosowaniu. Podczas finałowej rundy członkowie Akademii Nagrań mogą ponownie głosować w maksymalnie 20 kategoriach w polach gatunków plus cztery kategorie pola ogólnego, a także ograniczoną liczbę podkategorii. Deloitte, niezależna firma rachunkowa, podaje tabele głosów.
 1. Wyniki
  Ostateczne wyniki pozostają nieznane aż do prezentacji Grammy Awards, podczas której Deloitte ujawnia nazwiska zwycięzców w zapieczętowanych kopertach. Czy wiesz, że tylko 30 procent nagród jest przedstawianych podczas wydarzenia w telewizji? Pozostałe 70 procent rozdawane jest po południu przed koncertem.