Zarządzanie projektem Lingo

Zarządzanie projektem to praca, która zawiera dużo żargonu i terminologii. Gdy już wiesz, co to wszystko znaczy, łatwo jest śledzić dyskusje i skutecznie wnosić wkład. Poprawi to Twoją pewność siebie w pracy, jeśli zrozumiesz, o czym mówią wszyscy inni, i pomoże ci być poważniej traktowanym w pracy, jeśli sam użyjesz właściwych warunków. Oto przewodnik po terminach zarządzania projektami, które powinieneś znać.

Ryzyko

"Ryzyko" to termin odnoszący się do tego, co może być nie tak z twoim projektem. Na przykład, jeśli budujesz nowy biurowiec, cena stali może wzrosnąć, co może mieć wpływ na budżet. Ale może nie wzrosnąć. Podobnie, jeśli planujesz zorganizować coroczny piknik korporacyjny na zewnątrz, może to oznaczać dobrą pogodę, ale może spaść. Krótko mówiąc, ryzyko to jeszcze się nie stało.

Ważne jest, aby wiedzieć, jakie zagrożenia wiążą się z Twoim projektem, ponieważ wtedy możesz je zaplanować. Możesz umieścić swój plan "Plan B" lub plany awaryjne w akcji, aby przede wszystkim uniknąć ryzyka. Za cenę stali i pogody niewiele można zrobić, aby im zapobiec, ale możesz zrobić plany na wypadek, gdyby tak się stało. Na przykład, możesz wynająć namiot lub zaopatrzyć się w parasole, więc jeśli będzie padać w dniu pikniku, ludzie będą mogli dobrze się bawić.

Kwestia

Problemy i ryzyka są często mylone przez członków zespołu projektowego i ważne jest, aby kierownik projektu upewnił się, że odpowiednio omawia te tematy. Ryzyko jest czymś, co jeszcze się nie wydarzyło, a problemem jest coś, co się wydarzyło. Problemy to tylko problemy, z którymi zmaga się twój zespół projektowy.

Być może zauważyłeś, że to nadchodzi (i traktujesz to jako ryzyko na początek) lub może być zupełnie nieoczekiwane. Tak czy inaczej, stało się to teraz i musisz coś z tym zrobić!

Kamień milowy

Kamienie milowe są punktami w czasie, które oznaczają kluczowe momenty podczas projektu. Są one często używane do:

Pomyśl o kamieniach milowych jako rodzaju daty, którą napiszesz w swoim kalendarzu w domu - ważnych momentach w projekcie, takich jak zakończenie testów lub impreza startowa. Kamienie milowe są jednym z dziewięciu elementów wykresu Gantta , więc zobaczysz je w harmonogramach projektów wyświetlanych jako diament.

Sponsor

Twój sponsor projektu zasiada w Radzie Projektu . Są to osoby, które "posiadają" projekt i otrzymują świadczenia. Na przykład, jeśli uruchamiasz nowy system informatyczny dla zespołu fabrycznego, szefem Factory będzie sponsor projektu. Zespół IT stanowiłby część zespołu projektowego, ale nie przyjąłby roli sponsora. Sponsor projektu to osoba, do której możesz się zwrócić, gdy potrzebujesz kierownictwa wyższego szczebla. Może to być w celu:

I tak dalej. Kierownik projektu skutecznie informuje sponsora o czasie trwania projektu, zarówno pod względem struktury zarządzania linią, jak i tygodniowego lub miesięcznego (lub w czasie rzeczywistym) raportowania projektu.

Interesariusz

Interesariusze to inne osoby zaangażowane w projekt i na niego wpływ. Niektóre projekty będą miały szerokie grupy interesariuszy, obejmujące każdy dział w organizacji. Inne będą miały bardziej ograniczony zakres. Niektóre zainteresowane strony są poza organizacją, np. Rząd lub organy regulacyjne.

Muszą również być informowani o aktualnych wiadomościach. Większość zainteresowanych stron będzie wspierać (lub ambiwalentnie) zmiany wprowadzone przez Twój projekt, ale nie wszystkie z nich będą!

Spotkasz się z interesariuszami, którzy nie będą chcieli powitać twojego projektu z otwartymi ramionami!