Jak do sieci

Budowanie kontaktów zawodowych

W ciągu swojego życia networking stanie się najskuteczniejszą strategią wykorzystywaną w rozwoju kariery. Nauka umiejętności skutecznego tworzenia sieci jest warta czasu i energii, której wymaga, ponieważ jest to tak ważny aspekt procesu poszukiwania pracy. Studenci, nowi absolwenci i doświadczeni pracownicy mogą odnieść ogromne korzyści, ucząc się efektywnych technik i praktyk sieciowych, utrzymując profesjonalne kontakty, które mogą być wykorzystywane jako referencje do przyszłych staży i zawodów oraz jako budowniczy kariery na przyszłość.

Trudność: średnia

Wymagany czas: zobowiązanie na całe życie

Oto jak się połączyć z siecią

 1. Zbuduj listę kontaktów.

  Skontaktuj się ze swoim college'em, aby uzyskać kontakty absolwentów, które oferują pomoc w planowaniu i rozwoju kariery zawodowej w określonych dziedzinach kariery, poszukiwaniu pracy / staży i zdobyciu wiedzy na temat pracy w zawodzie, średnim i zaawansowanym, dostępnych w terenie. Poprzednie pracodawcy i kontakty zawodowe można również dodać do listy kontaktów sieciowych, a także do wszystkich mentorów , którzy byli już po drodze.

 2. Podejmij działanie.

  Skontaktuj się z osobami na liście przez telefon lub e-mail. Przygotuj krótki scenariusz lub "przemówienie windy" opisujące siebie i swoje cele, a także listę pytań, które należy zadać . Pamiętaj, aby poinformować osobę, skąd masz ich imię i dlaczego dzwonisz. Poświęcenie trochę czasu na zbadanie dziedziny kariery, branży i firmy kontaktu umożliwi zadawanie przemyślanych pytań podczas wywiadów.

 3. Bądź w kontakcie regularnie.

  Twoje kontakty sieciowe są zainteresowane śledzeniem twoich osiągnięć i kariery. Utrzymywanie linii komunikacyjnych otwartych po pierwszym połączeniu jest kluczowe dla tworzenia sieci kontaktów i utrzymywania listy kontaktów.

 1. Poproś o pozwolenie, aby użyć go jako odniesienia.

  Poinformuj wszystkie kontakty, gdy rozpoczynasz proces poszukiwania pracy i zaktualizuj je na temat wyniku wyszukiwania. Zapytaj osoby kontaktowe, czy znają jakieś otwarte pozycje i zapytaj, czy wiedzą o innych ludziach w terenie, z którymi możesz porozmawiać.

 2. Wyślij notatkę z podziękowaniami.

  Wyślij notatkę z podziękowaniami do wszystkich połączeń, które nawiązujesz w procesie tworzenia sieci. Ten mały gest będzie wyróżniać się z kontaktów i zwiększy prawdopodobieństwo, że będą chętni do pomocy w przyszłości.

 1. Przygotuj się na odwzajemnienie.

  Po zatrudnieniu jako stażysta lub pracownik jest to okazja, aby pomóc innym osobom zaangażowanym w staż lub proces poszukiwania pracy. Wiele kontaktów, które nawiązałeś po drodze, może być pomocnych w innych stażach lub poszukujących pracy, a sam możesz zostać mentorem dla innych.