Czym jest umiejętność dzielenia się umiejętnościami i jak może pomóc Twojej karierze

Wskazówki dotyczące ulepszania zestawu umiejętności

Dzięki Internetowi udostępnianie umiejętności jest coraz bardziej popularne. Umożliwia on ludziom łączenie się online lub w ich społecznościach oraz wymianę wskazówek, informacji i wiedzy. Na coraz bardziej konkurencyjnym, ciągle zmieniającym się rynku pracy Twój zestaw umiejętności jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Oto więcej informacji o tym, jak działa podział umiejętności, a co najważniejsze, w jaki sposób może on przynieść korzyści Twojej karierze.

Czym jest umiejętność dzielenia się umiejętnościami?

Umiejętność dzielenia się jest wtedy, gdy ludzie dzielą się swoimi umiejętnościami z innymi.

Choć może się to zdarzyć w formalnych okolicznościach - takich jak sala szkolna - może się również zdarzyć przypadkowo na spotkaniach, domach kultury, a nawet w domach ludzi.

Na przykład, jeśli jesteś niezależnym grafikiem, który chce się uczyć marketingu w mediach społecznościowych, możesz wyrazić zgodę na wymianę lekcji projektowania na samouczek w strategii marketingu online. Lub, jeśli jesteś kierownikiem projektu, który chce zwiększyć swoją wiedzę o sieci, możesz wziąć udział w kursie kodowania online lub osobiście.

Korzyści z dzielenia się umiejętnościami

W jaki sposób dzielenie się umiejętnościami może ci pomóc? Jako kandydat do pracy może sprawić, że wyróżnisz się - na lepsze. Weźmy na przykład organizację informacyjną, która decyduje między dwoma kandydatami, którzy mają podobne wykształcenie i doświadczenie w pracy równoległej. Jeśli jedna osoba wymienia w swoim życiorysie, "ma doświadczenie w filmowaniu i ma wysokie kwalifikacje w programie Final Cut Pro", a druga pisze "znana z multimediami cyfrowymi", kto Twoim zdaniem dostanie tę pracę?

Szanse są takie, że to osoba, która demonstruje - i może wykonać kopię zapasową - określoną umiejętność. Nie tylko jest to uważane za składnik aktywów przez menedżera ds. Zatrudnienia, ale także oszczędza firmie czas i pieniądze potrzebne na przeszkolenie nowego pracownika.

Podsumowując, im bardziej masz rynkowe umiejętności, tym większe masz szanse na zdobycie pracy i awans.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ coraz więcej pracowników staje się "wielozadaniowcami" odpowiedzialnymi za niezliczoną ilość różnych aspektów pracy. Rozwijaj i rozwijaj swoje umiejętności również dla potencjalnych pracodawców, nawet jeśli nie jest to szczególna umiejętność, której potrzebują. Pokazuje, że jesteś chętny i chętny do nauki, masz poczucie ciekawości i angażujesz się w utrzymywanie aktualnych umiejętności.

Udostępnianie online

Istnieje kilka sposobów angażowania się w dzielenie umiejętności. Jeśli chcesz tylko dodać do własnego zestawu umiejętności i nie masz nic przeciwko płaceniu za zajęcia, strona internetowa jak Skillshare jest najlepszym rozwiązaniem. Wszystkie klasy są dostępne od typografii do poprawy wydajności pracy i edycji filmów, a także możesz złożyć propozycję sprzedaży własnych umiejętności.

A co z udostępnianiem umiejętności za darmo? Dobrym miejscem na rozpoczęcie jest NPO Connect, a także lokalne platformy umiejętności w Twojej okolicy. Inne bezpłatne kursy są dostępne przez edX, Alison, Coursera i Udemy .

Community Skill Sharing

Ponieważ dzielenie się umiejętnościami jest stosunkowo nowym zjawiskiem, nie ma jeszcze grup podziału umiejętności w każdej części kraju. Ale wiele dużych miast organizuje wymianę umiejętności. Wyszukaj w Google hasło "udostępnianie umiejętności" i nazwę miasta lub miejscowości, aby znaleźć zajęcia i wydarzenia, w których możesz uczestniczyć, oraz ludzi, z którymi możesz wymieniać się umiejętnościami.

Możesz także rozważyć swobodną wymianę z przyjacielem lub znajomym, w którym wymieniasz się swoimi umiejętnościami.

Ile to kosztuje?

Kompensacja podziału umiejętności zależy całkowicie od warunków porozumienia między dwiema osobami lub grupami. Za pośrednictwem oficjalnej witryny z umiejętnościami, możesz zapłacić stałą cenę za zestaw lekcji online lub spersonalizowany coaching.

Z drugiej strony, za pośrednictwem forum społecznościowego umiejętności, możesz zgodzić się na zamianę umiejętności jeden do jednego; na przykład zamienisz lekcję gry na gitarze na wprowadzenie do kodowania aplikacji mobilnych.

Jak zacząć

Zastanawiasz się, gdzie możesz wziąć udział w dzieleniu się umiejętnościami we własnej społeczności? MeetUp zapewnia dobrą listę grup podziału umiejętności w całym kraju. Skillstreet to darmowa aplikacja, którą możesz pobrać, aby łączyć się z ludźmi, aby dzielić się swoją wiedzą i uczyć się od niej.

Jakiej umiejętności powinieneś się uczyć?

Odpowiedź zależy od aktualnej wiedzy, zainteresowań i branży. Kilka pomysłów, jak określić, na które umiejętności warto się skupić:

Spójrz na oferty pracy: przeglądaj oferty pracy i szukaj umiejętności często wymienianych, których nie posiadasz. Nadaj im priorytetowe znaczenie.

Menedżer / ocena oceny: Czy są jakieś rzeczy, o których wspominali twoi koledzy lub menedżer? Rozważ dodanie tych umiejętności.

Ułatw sobie pracę: gdybyś miał większe umiejętności w zakresie Excela lub wiedzy o bazach danych, czy Twoje miesięczne zadanie księgowe byłoby szybsze? Jeśli jest coś, z czym się zmagasz, od prowadzenia spotkania po zapoznanie się z formułami Excela, prawdopodobnie istnieje klasa, którą możesz zająć, aby udoskonalić swoją wiedzę i umiejętności.

Przeczytaj więcej: Hard Skills | Umiejętności miękkie | Umiejętności zbywalne | Wznów listę umiejętności