Jak pracodawcy naprawdę zatrudniają pracownika

Wszyscy wiedzą, jak zatrudnić prace z punktu widzenia kandydata. Wygląda to tak:
  1. Zadanie zostało wysłane.
  2. Kandydaci przesyłają życiorysy.
  3. Rekruter przegląda życiorysy i wyświetla ekrany telefonów.
  4. Najlepsi kandydaci przychodzą i rozmawiają.
  5. Menedżer ds. Zatrudnienia decyduje, który kandydat ma zatrudnić.
  6. HR przeprowadza kontrole w tle
  7. Firma rozszerza ofertę, kandydat negocjuje, a następnie gotowe!

Brzmi łatwo, wystarczy, prawda?

Tak jest, dopóki nie zostaniesz nagle zatrudnionym menadżerem . Oto, co robi menedżer ds. Zatrudniania, aby uzyskać najlepszą osobę na pokładzie.

Opublikuj pracę.

Kiedy pracownik składa dwutygodniowy okres wypowiedzenia , kuszenie polega na tym, by po prostu wziąć ten opis pracy i wysłać go do rekrutera . Nie rób tego. To jest Twoja szansa na ocenę pozycji. Rzeczy, które robił twój obecny pracownik, mogą nie być dokładnie tym, czego chcesz w przyszłości. Jeśli chcesz wprowadzić zmiany w opisie zadania, teraz nadszedł czas, aby to zrobić.

Może się okazać, że twój szef chce, aby wakat wypełniony przez kogoś innego bardziej niż on chciał, abyś miał otwartą pozycję. Będziesz musiał zająć się sprawą, by utrzymać pozycje, które chcesz.

Ponadto budżety mogą wiązać i ograniczać opcje. Powiedzmy, że osoba, która zrezygnowała była młodszym analitykiem i naprawdę chcesz zastąpić ją analitykiem wyższego szczebla. Oznacza to wyższą pensję - Twój budżet może na to nie pozwolić.

Znalezienie pracy jest trudnym labiryntem budżetów, polityki i konkurencyjnych priorytetów . Kiedy wszystko się uda, musisz upewnić się, że opis zadania rzeczywiście pasuje do zadania . Nie pomijaj nudnych ani złośliwych części - nie chcesz zatrudniać kogoś, kto nie poradzi sobie ze złymi miejscami w pracy.

Przejrzyj życiorysy.

Jeśli masz rekrutera, z którym pracujesz, prawdopodobnie dokona wstępnej oceny nadesłanych CV. Jeśli otrzymasz CV za pośrednictwem sieci i chcesz dołączyć do tego kandydata, daj znać swojemu rekruterowi, aby umieściła tę osobę na ekranach telefonów i poprosiła osobę, aby wypełniła wniosek.

Nie chodzi tylko o wypełnienie biurokratycznych potrzeb twojego działu zasobów ludzkich; dzieje się tak dlatego, że firma musi rejestrować, kto był i kto nie był brany pod uwagę na stanowisku.

Mów jak najbardziej otwarcie z rekruterem - powiedz jej o problemach, z jakimi osoba będzie musiała się zmierzyć, a nie tylko o liście zadań, za które będzie odpowiedzialny nowy pracownik. Pomoże to, gdy przesłuchuje kandydatów.

Najprawdopodobniej rekruter podejmie życiorysy i posortuje je w kwalifikacje, a nie kwalifikacje, a następnie zawęzi je do rozsądnej liczby osób . W przypadku niektórych prac możesz otrzymać 100 kandydatów i wyraźnie nie możesz przeprowadzić wywiadu z nimi wszystkimi. Więc rekruter jest nieoceniony w zawężaniu tego pola.

W przypadku innych prac otrzymasz trzy życiorysy, z których dwa są całkowicie niewykwalifikowane. Następnie musisz zdecydować, czy praca jest tak złożona, że ​​jest niewielu wykwalifikowanych kandydatów, czy też pytasz o zbyt wiele kwalifikacji za zbyt małą pensję.

Być może zauważyłeś, że opisy stanowisk zmieniają się podczas procesu rekrutacji - to jeden z powodów, dla których tak się dzieje.

Wywiad z kandydatami.

To dziwne siedzenie po drugiej stronie biurka podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nagle zaczynasz mówić: "Gdzie widzisz siebie za 5 lat?" I "Jaka jest twoja największa słabość?", Ale tak naprawdę nie wiesz, co zrobić z odpowiedziami na te pytania. Mam na myśli, jaka jest właściwa odpowiedź?

Zamiast próbować wymyślić listę pytań, aby oszukać kandydatów w tajemnicy o sobie, zadaj pytania, które pozwolą na rozmowę . Dlaczego rozmowa? Ponieważ rozmowa kwalifikacyjna jest dwukierunkową ulicą.

Oceniasz kandydata, ale kandydat ocenia także Ciebie i firmę. Możesz użyć pytań retrospektywnych ("Powiedz mi o czasie, kiedy ...") i potencjalnych pytań ("Co byś zrobił, gdyby ..."), aby dowiedzieć się więcej o kandydacie.

W przypadku niektórych prac możesz chcieć zobaczyć portfolio lub poprosić kandydatów o wykonanie prezentacji lub wykonanie testu. Nie oczekuj, że poświęcą godziny i godziny pracy na coś, co możesz ocenić. To nie jest ważne z ich czasów.

Jest jednak rozsądne, abyś chciał zobaczyć niektóre z ich produktów, ale nie inwestuj zbytnio w ich czas. (Jeśli to, o co prosisz, zajmuje więcej niż godzinę lub dwie, to za dużo na rozmowę o pracę).

Czego szukasz podczas rozmowy kwalifikacyjnej ? Cóż, to oczywiście różni się od pracy do pracy , ale najważniejsze są.

Po znalezieniu kandydata najlepiej nadającego się do tej pracy (i może nigdy nie uda Ci się znaleźć idealnej osoby do pracy, jako idealnej rzadko istnieje), czas przejść do kolejnego etapu: sprawdzenia w tle.

Sprawdzanie w tle

Niektórzy menedżerowie pragną wypełnić stanowisko i chcą pominąć ten krok. W końcu wywiad powiedział ci wszystko, co potrzebujesz, prawda? Może. Kontrole w tle, zanim ktoś się uruchomi, mogą uratować wiele bólów głowy w przyszłości.

Jako minimum sprawdź, czy osoba ta wykonywała zadania, o których mówiła, że ​​jest w posiadaniu i nie ma w jej przeszłości nic kryminalnego, którego nie ujawniała na wniosku. (Na przykład przekonanie o kradzieży w sklepach sprzed pięciu lat prawdopodobnie nie ma znaczenia dla większości stanowisk, ale leżące na wniosku, że nigdy nie miała przekonania, jest dużym problemem).

Jeśli Twoja firma wykonuje ekrany leków, ważne jest, aby wykonać test przed złożeniem formalnej oferty lub uzależnić ofertę od kandydata, który przejdzie sprawdzenie przeszłości. W przypadku niektórych zawodów, szczególnie tych z odpowiedzialnością za zarządzanie pieniędzmi, może być konieczne sprawdzenie wiarygodności. Upewnij się, że postępujesz zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi prawami przy sprawdzaniu przeszłości.

A co z referencjami? O ile kandydat nie udzieli ci specjalnego pozwolenia na rozmowę z obecnym szefem, nie rób tego. Większość ludzi nie powiedziała obecnemu szefowi, że szuka nowej pracy, a twoja rozmowa telefoniczna lub e-mail może narazić obecną pracę na niebezpieczeństwo.

Jeśli ma to kluczowe znaczenie dla Twojej firmy (na przykład, jeśli potrzebujesz poświadczenia bezpieczeństwa), upewnij się, że najpierw opowiedz kandydatowi, aby mogła przygotować swojego szefa do kontaktu.

Nie pytaj tylko: "Czy lubisz pracować z Jane? Czy mógłbyś ją przeszukać? "Zamiast tego poproś o przykłady sukcesów i porażek. Powiedz: "Ta praca koncentruje się głównie na analizie danych. Czy zauważyłeś, że Jane osiąga taką pozycję? "Daje to lepsze informacje niż" Czy chciałbyś ", ponieważ zajmuje się konkretną pracą.

Złóż ofertę pracy.

Oferta nie jest ostateczna, dopóki nie zostanie zaakceptowana . Pamiętaj, że negocjacje są normalne, więc nie bądź zszokowany, ani obrażony, jeśli osoba wróci z kontrofertą. Możesz ocenić, czy to, o co prosili, jest dla Ciebie warte - lub jeśli masz na to budżet, czy nie.

Oferowanie dodatkowych profitów zamiast pieniędzy może często doprowadzić do porozumienia. Upewnij się tylko, że cokolwiek robisz, utrzymujesz pozycję w zgodzie z podobnymi pozycjami w twoim biurze. W przeciwnym razie skończy się rewolcie na twoich rękach, gdy obecni pracownicy dowiedzą się o umowie, którą otrzymał nowy pracownik.

Praca menedżera ds. Zatrudnienia jest bardzo stresująca, ale rekrutacja jest naprawdę zabawna, gdy zdajesz sobie sprawę, że możesz znaleźć pracownika, który sprawi, że twój dział będzie świetny.