Dystrybucja muzyki zdefiniowana

Dystrybucja to sposób, w jaki nagrana muzyka trafia w ręce konsumentów. Tradycyjnie firmy dystrybucyjne podpisują umowy z wytwórniami, które dają im prawo do sprzedaży produktów tej marki. Dystrybutor pobiera dochód z każdej sprzedanej jednostki, a następnie płaci pozostałą pozostałą kwotę. Większość dystrybutorów spodziewa się, że wytwórnie płytowe dostarczą im gotowe, gotowe do wprowadzenia na rynek produkty, ale czasami dystrybutorzy oferują oferty "M & D".

M & D oznacza produkcję i dystrybucję. Dzięki tej konfiguracji dystrybutor płaci koszty produkcji albumu z góry i utrzymuje dochód ze sprzedaży albumów, dopóki ta początkowa inwestycja nie zostanie spłacona.

Podstawy dystrybucji muzyki

W XX wieku firmy dystrybucyjne były ogniwami łączącymi wytwórnie płytowe z punktami sprzedaży detalicznej, w tym sklepami muzycznymi, sklepami typu big-box, takimi jak Wal-Mart i Best Buy, oraz księgarniami. Pomyśl o dystrybutorach muzyki jako hurtownikach, aby lepiej zrozumieć ich rolę w przemyśle muzycznym.

Wytwórnie płytowe podpisały - i nadal podpisują - umowy z artystami muzycznymi. Nadzorowali nagrywanie muzyki, marketing i promocję . Konsumenci kupowali swoją ulubioną muzykę na płytach winylowych, kasetach i płytach CD, aw większości przypadków to wytwórnie płytowe, które płaciły za wyprodukowanie tych produktów. Aby uzyskać kopie albumów w rękach fanów, wytwórnie płytowe podpisały umowy z firmami dystrybucyjnymi, które z kolei podpisały umowy ze sklepami detalicznymi w celu sprzedaży albumów.

Niektórzy dystrybutorzy kupowali albumy od wytwórni płytowych, podczas gdy inni rozdawali albumy na przesyłkę. Detaliści robili to samo - niektórzy kupowali albumy wprost, a inni zgodzili się umieścić produkty na półkach z dostawą.

Radykalne zmiany w przemyśle

Pobieranie przyniosło radykalne zmiany w przemyśle muzycznym na przełomie 21 wieku.

Przed atakami fani ściągali miliony utworów z szerokiej gamy artystów bezpłatnie za pośrednictwem firm takich jak Napster. Mimo że konsumenci płacą teraz legalnie za pobieranie muzyki z takich sklepów, jak iTunes i Amazon, sprzedaż płyt winylowych, kaset magnetofonowych i płyt CD gwałtownie spadła, a przemysł muzyczny stracił miliardy dolarów. Usługi subskrypcyjne takie jak Pandora i Spotify jeszcze bardziej zmniejszyły przychody branży muzycznej. Wraz z setkami firm zajmujących się dystrybucją muzyki, pozostało tylko kilka powiązanych z największymi wytwórniami. Sony, Capitol, Universal Music Group i Warner są właścicielami największych firm zajmujących się dystrybucją muzyki.

Przyszłość dystrybucji muzyki

Nadal istnieje rola dystrybutorów muzyki w erze cyfrowej, nawet w obliczu radykalnych zmian w branży. W końcu nie każda wytwórnia muzyczna i muzyk chce podjąć się zadania dystrybucji swojej pracy. Z tego powodu pozostali dystrybutorzy muzyki nadal ściśle współpracują z wytwórniami, by dostarczać muzykę fanom; niektóre sklepy detaliczne nadal sprzedają fizyczne kopie albumów. Dystrybuują również muzykę do cyfrowych punktów pobierania, mimo że takie firmy oferują również oferty dystrybucji bezpośrednio artystom.

Możliwości rozwoju pozostają dla dystrybutorów muzyki specjalizujących się w niektórych rodzajach muzyki, takich jak muzyka klasyczna, łacina i jazz. Niektórzy dystrybutorzy odnaleźli sukces, koncentrując się na niektórych regionach i rozpowszechniając muzykę lokalnie.